Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna wiosna? Gdzie wyjechać wiosną?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Gdańsk, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza
Gdańsk, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza Karolina Misztal / Polska Press / Dziennik Bałtycki
Udostępnij:
Wiosna to pora roku, w której rośliny rozkwitają, zwierzęta budzą się z zimowego snu, a ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, witając pierwsze promienie słońca. Kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna? Jak obchodzi się pierwszy dzień wiosny? Gdzie warto wybrać się na wycieczkę pierwszego dnia wiosny i nie tylko? Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy właśnie w tym artykule.

Spis treści

Kiedy rozpoczyna się wiosna 2022?

Początek kalendarzowej wiosny w 2022 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem w poniedziałek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada w poniedziałek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.

Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2022 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe.

Gdańsk, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy zaczyna się kalendarzowa i...

Prognoza pogody - pierwszy dzień wiosny

Pogoda pierwszego dnia wiosny 2022 nie będzie nas rozpieszczać - synoptycy prognozują tego dnia temperaturę dochodzącą do 11°C w dzień i 3°C w nocy w centralnej Polsce. Najcieplej ma być w woj. małopolskim - tam termometry wskażą minimalnie wyższą temperaturę - 13°C.

Tradycje związane z pierwszym dniem wiosny

Dzień Wagarowicza
Ta nieformalna tradycja (do której obchodów nie zachęcamy) jest prawdopodobnie znana wszystkim uczniom w Polsce. Polega na uchyleniu się od obowiązku nauki przez młodzież właśnie pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. Przyczyną chęci ucieczki z lekcji jest zazwyczaj wiosenna, ciepła pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, uczniowie zamiast pójść do szkoły, wolą spędzić czas na świeżym powietrzu i łapać promienie wiosennego słońca. By zapobiec obchodom tego “święta”, wiele szkół decyduje się na poluźnienie 21 marca planów lekcji i organizację imprez lub wyjść poza mury placówki.

Topienie Marzanny
Marzanna to w tradycji słowiańskiej bogini zimy i śmierci, ale także odrodzenia. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem (kultywowanym w niektórych regionach Polski do dziś), stworzoną na podobieństwo bogini kukłę, zazwyczaj wypełnioną słomą, palono lub topiono właśnie pierwszego dnia wiosny. Pozbycie się kukły miało zapewnić obfite plony w nadchodzącym roku. Marzannę, zwaną także Mareną, Moraną, Morą, Śmiercichą czy Śmiercią, owijano białym płótnem, przyozdabiano biżuterią i wstążkami. W “ostatnim spacerze” kukle towarzyszył cały orszak, a ją samą maczano w każdej napotkanej kałuży czy mijanym zbiorniku wodnym. Wieczorem młodzież wyprowadzała Marzannę ze wsi, podpalała i wrzucała do wody.

Co ciekawe, wspomniany obrzęd praktykowano w pierwszy dzień wiosny (tj. 21 marca) dopiero od XX wieku. Wcześniej dzień topienia Marzanny wypadał w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Gaik
Obrzęd chodzenia z gaikiem często (choć nie zawsze!) obchodzono razem z topieniem Marzanny. To słowiańska tradycja, podczas której pukano z roślinnym stroikiem (najczęściej sosnowym) lub całą choinką, od domu do domu i witano wiosnę. Drzewko lub jego część przystrajano skorupkami jaj, kwiatami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami i wstążkami. Tradycję tę kultywowały najczęściej dziewczęta, które w odwiedzanych domostwach składały życzenia, śpiewały i tańczyły.

Gaik i topienie Marzanny współcześnie
Współcześnie do obu tych obrzędów podchodzi się raczej jak do zabawy, a wielu ekspertów zwraca uwagę na zatracenie ich sakralnego charakteru. Najczęściej zwyczaje te obchodzi się razem, właśnie pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W obchodach często bierze udział młodzież szkolna (wcześniej dzieci z pomocą wychowawców przygotowują własną kukłę). Po utopieniu Marzanny na pierwszy plan wysuwają się gaiki, przystrojone wstążkami i skorupkami jajek.

Gdzie pojechać w pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny to wspaniała okazja do spędzenia czasu na łonie natury. Jeśli chcemy podziwiać piękno powracającej do życia przyrody, najlepiej udać się w miejsce, w którym rośnie dużo drzew lub kwiatów. Ciekawym pomysłem jest też odliczanie dni do kalendarzowej lub astronomicznej wiosny za pomocą codziennych spacerów na pobliską łąkę. W ten sposób będziecie mogli obserwować etapy wiosennego przebudzenia roślin, a sam spacer pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

miejsce #2

4F

4F Kurtka Damska H4Z21Kudp003 Ciemny Granat

225,99 zł149,99 zł-34%
miejsce #3

The North Face

The North Face Easy Ss Tee Women Czarny

145,50 zł99,00 zł-32%
miejsce #4

adidas

Adidas Terrex Agravic Tr G Ef6868

349,99 zł275,99 zł-21%
miejsce #5

adidas

Buty trekkingowe Adidas TERREX SWIFT SOLO (FX9324) - ...

399,00 zł339,00 zł-15%
miejsce #6

Helikon-Tex

Helikon Polar Classic Army Olive Green Czarna

199,00 zł189,00 zł
miejsce #9

Outdoor

Outdoor Damskie Spodnie Turystyczne

129,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jeżeli żadna z powyższych opcji nie jest możliwa do zrealizowania, dobrym pomysłem będzie też wybranie się pierwszego dnia wiosny do parku, lasu lub ogrodu. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują miejsca wymienione poniżej.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
W 1818 roku z inicjatywy profesora botaniki Michała Szuberta powstał Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Chociaż miejsce to już od momentu powstania prężnie się rozwijało, podczas powstania warszawskiego teren ogrodu został doszczętnie zniszczony. Dopiero od 1987 rozpoczęto przywracanie mu dawnej świetności. Dziś Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego podzielony jest na 10 części, m.in. Różankę (poświęconą uprawie róż), Dział flory niżowej Polski, Rośliny użytkowe i lecznicze, Szklarnię Ogrodu czy Rośliny różnych środowisk. Wspaniałości tego miejsca nie da opisać się w kilku zdaniach - po prostu trzeba je zobaczyć. Świetną okazją do podziwiania wspaniałości tego ogrodu jest właśnie pierwszy dzień wiosny. W 2022 roku otwarcie będzie miało miejsce 20 marca - od tego dnia zwiedzający będą mogli podziwiać zasoby ogrodu codziennie.

Park Szczytnicki we Wrocławiu
Jeden z największych parków Wrocławia (ma powierzchnię ok. 100 hektarów) to wspaniałe miejsce do wiosennej obserwacji flory. Na jego terenie znajduje się ok. 400 gatunków drzew i krzewów oraz drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku. Park Szczytnicki to także miejsce, w którym w 1833 roku odbyły się pierwsze sportowe wyścigi konne we Wrocławiu. Ten ogromny obszar urozmaicono również o Ogród Japoński, którego powstanie datuje się na lata 1909-1912. Obecnie, dzięki współpracy ambasady japońskiej i ogrodników z Nagoi, to jeden z niewielu żywych fragmentów kultury japońskiej w Europie.

Lasy Mazurskie
Położony w woj. warmińsko-mazurskim kompleks leśny to idealne miejsce na wycieczkę pierwszego dnia wiosny. Podziwianie natury jest tam naprawdę proste - z każdego zakątka wyłania się coraz to nowa roślinność. Na terenie Lasów Mazurskich znajdziecie rzadko występujące rośliny, najczęściej objęte ochroną lub wpisane do Polskiej czerwonej księgi roślin. Lasy stanowią także schronienie dla wielu gatunków zwierząt, m.in. lisów, jenotów, norek amerykańskich czy orłów bielików. Jeżeli chcecie poczuć początek wiosny na własnej skórze - nie ma lepszego miejsca na wiosenny spacer.

Pojemne i wygodne plecaki dosknałe na każdą wycieczkę!

miejsce #1

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 Backpack Black

229,23 zł116,00 zł-49%
miejsce #2

Zagatto

Zagatto ZG90 Czarny

78,99 zł49,90 zł-37%
miejsce #3

Neo 30 L 84 325

287,50 zł186,70 zł-35%
miejsce #4

Elbrus

Elbrus Alpinpak Ocean Depths Tangerine Tango 30L

229,99 zł170,99 zł-26%
miejsce #5

Brandit

Brandit Us Cooper Medium Plecak Oliwkowy

192,90 zł149,99 zł-22%
miejsce #6

Under Armour

Under Armour Hustle 5.0 1361176-408 Granatowe

239,00 zł188,99 zł-21%
miejsce #7

Alpinus

Alpinus Tijuca Travel czarny JB43398

339,00 zł295,99 zł-13%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie