IPT - pasek artykułowy

Piramidy w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dlaczego powstały właśnie w naszym kraju? Jakie tajemnice skrywają?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Piramidy najczęściej kojarzą nam się z Egiptem czy budowlami na terenach zamieszkiwanych dawniej przez Majów. Tymczasem w Polsce znajduje się ich całkiem sporo! Niektóre z nich wyglądają bardzo tajemniczo, a ich historia tylko utwierdza nas w przekonaniu, że warto zobaczyć je z bliska. Jakie tajemnice skrywają te budowle?

Spis treści

Ten nietypowy obiekt w Rożnowie na pierwszy rzut oka może przerazić
Rozpoczęcie budowy piramidy w Rożnowie datuje się na 1780 rok.

CC BY 3.0Wikipedia.org / Sławomir Milejski / CC BY 3.0

Niektórzy mogą być bardzo zdziwieni faktem, że piramidy można podziwiać nie tylko w Egipcie. Na terenie naszego kraju znajduje się kilka obiektów, które przyciągają turystów, a tych o słabszych nerwach przyprawiają o zawroty głowy. Obiekty te są grobowcami, niekiedy starszymi nawet od tych wzniesionych w Gizie! Co łączy Bramę Brandenburską i piramidę w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Piramida w Rapie – woj. warmińsko-mazurskie

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / mzopw / CC BY-SA 3.0

Na terenie miejscowości Rapa w woj. warmińsko-mazurskim spotkać można piramidę, która jest grobowcem. Położona w lesie budowla swój kształt zawdzięcza właścicielowi – baronowi Friedrichowi von Fahrenheid.
Zainspirowany starożytnym Egiptem kolekcjoner dzieł sztuki wpadł na pomysł, by konstrukcja rodzinnego grobowca przybrała iście egipski charakter. Pierwszą osobą pochowaną w grobowcu była trzyletnia córka barona – Ninette. Później złożono tam ciała jeszcze siedmiu członków rodziny, w tym samego pomysłodawcy. Już samo wybranie się w okolice grobowca przy świetle słonecznym może dostarczyć silnych wrażeń.

Grobisko ariańskie w Krynicy – woj. lubelskie

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Shalom / CC BY-SA 3.0

Grobisko w Krynicy to jeden z najstarszych w polsce grobowców piramidalnych. Wzniesiono je już w I połowie XVII wieku, jako docelowe miejsce pochówku podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Podkomorzy, który za życia arianinem (wyznanie utworzone w latach 1562-1563 – przyp. red.), nie mógł zostać pochowany na cmentarzu katolickim. Piramida, którą zbudowano dla podkomorzego różni się nieco wyglądem od dwóch poprzednich – została zbudowana na planie kwadratu, dopiero na górze zwieńczono ją 15-metrową piramidą. Obiekt zlokalizowany jest na prawie 300-metrowym wzgórzu – tzw. Górze Ariańskiej. Wzgórze porasta gęsty las, co podczas wędrówki potęguje wrażenie tajemniczości. Turyści mogą podziwiać piramidę, podążając żółtym Szlakiem Ariańskim.

Kujawskie piramidy w Wietrzychowicach – woj. kujawsko-pomorskie

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Einsamer Schütze / CC BY-SA 4.0

Piramidy na Kujawach, zwane także kopcami kujawskimi, to potężne grobowce, które nie przypominają piramid z naszych wyobrażeń. Dlaczego warto o nich wspomnieć? Są starsze nawet od piramid w Egipcie! Pasterze i rolnicy zamieszkujący tereny Wietrzychowic ponad 5 tys. lat temu, z powodu swoich wierzeń wznosili ogromne grobowce w kształcie wydłużonego trójkąta, których długość osiągała nawet 150 metrów. Następnie układali wokół nich głazy, tworząc konstrukcję przypominającą ostrosłup. Nie było to jednak miejsce pochówku dla wszystkich – swoje miejsce otrzymywali tam prawdopodobnie tylko mężczyźni pełniący wówczas funkcję władców lub kapłanów.

Piramida w Rożnowie – woj. opolskie

Ten nietypowy obiekt w Rożnowie na pierwszy rzut oka może przerazić
Rozpoczęcie budowy piramidy w Rożnowie datuje się na 1780 rok.

CC BY 3.0Wikipedia.org / Sławomir Milejski / CC BY 3.0

Wydaje się, że położona w Rożnowie piramida to prawdziwa perła architektoniczna – zaprojektował ją sam Carl Gotthard Langhans. To człowiek, który odpowiedzialny był za projekt Bramy Brandenburskiej w Berlinie! Budowla miała stanowić mniejszą wersję egipskich piramid, by ciała 29 pochowanych tam członków rodu von Eben uległy mumifikacji. Kto był głową rodu, który mógł pozwolić sobie na zaangażowanie w ten projekt tak sławnego architekta? August Freiherr von Eben und Brunnen za życia był generałem armii pruskiej i właścicielem ziem, na których wzniesiono piramidę. Podczas II wojny światowej grobowiec został naruszony przez Armię Czerwoną.

Piramida w Zagórzanach – woj. małopolskie

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Przemekkus / CC BY-SA 3.0

Budowla w Zagórzanach, podobnie jak poprzednie konstrukcje, pełni funkcję grobowca i powstała na wzór egipskiej piramidy Cheopsa. Oczywiście, jest od niej znacznie mniejsza (jej wysokość to 10 metrów), jednak i tak robi spore wrażenie. Grobowiec wzniesiono w 1931 roku na polecenie hrabiego Adama Skrzyńskiego, przedsiębiorcy i potentata naftowego. W piramidzie złożono ciała 6 osób, w tym samego hrabiego Skrzyńskiego, jego żony i syna. Nieoczekiwany element mauzoleum stanowi krzyż, który „wyrasta” z boku piramidy i potęguje aurę tajemniczości.

Piramida w Międzybrodziu – woj. podkarpackie

CC BY 3.0
CC BY 3.0Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY 3.0

Tak jak w przypadku pozostałych, piramidę wzniesiono dla rodziny szlacheckiej. Włodzimierz Kulczycki był lekarzem weterynarii i rektorem Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. W grobowcu, oprócz ciała profesora, spoczęli członkowie jego rodziny – żona Maria oraz syn Jerzy. Budowlę wzniesiono na terenie greckokatolickiego cmentarza przy cerkwi Świętej Trójcy w Międzybrodziu. To właśnie syn Włodzimierza Kulczyckiego – Jerzy – był pomysłodawcą zbudowania piramidy. Jerzy Kulczycki był profesorem archeologii w Katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zainspirować miała go podróż naukowa do Egiptu, podczas której podobno mężczyzna spędził w piramidzie Cheopsa „najszczęśliwszą godzinę swojego życia”.

Piramida w Wągrowcu – woj. wielkopolskie

Piramida w Wągrowcu wygląda niemniej tajemniczo od tej zlokalizowanej w Rapie i również pełni funkcję grobowca. Wysoka na ok. 10 metrów budowla zakończona jest ostrym czubkiem, a wejścia do niej strzegą metalowe drzwi – całość prezentuje się dość złowrogo. Dziwić może więc fakt, że pochowano w niej człowieka o bardzo dobrym sercu – rotmistrza napoleońskiego Franciszka Łakińskiego. Zakończywszy służbę wojskową, Łakiński resztę życia spędził właśnie w Wągrowcu, a w pozostawionym testamencie przepisał swój majątek na szpital, pomoc sierotom czy buty dla najbiedniejszych, a część majątku przekazywano parom, które brały ślub w dniu jego imienin. Wokół grobowca posadzono sosny – rotmistrz miał powiedzieć, że gdy drzewa przerosną piramidę, Polska odzyska swoją niepodległość. Przeczucie Franciszka Łakińskiego sprawdziło się po zakończeniu I wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży