Spis treści
- Piramida w Rapie – woj. warmińsko-mazurskie
- Grobisko ariańskie w Krynicy – woj. lubelskie
- Kujawskie piramidy w Wietrzychowicach – woj. kujawsko-pomorskie
- Piramida w Rożnowie – woj. opolskie
- Piramida w Zagórzanach – woj. małopolskie
- Piramida w Międzybrodziu – woj. podkarpackie
- Piramida w Wągrowcu – woj. wielkopolskie
Niektórzy mogą być bardzo zdziwieni faktem, że piramidy można podziwiać nie tylko w Egipcie. Na terenie naszego kraju znajduje się kilka obiektów, które przyciągają turystów, a tych o słabszych nerwach przyprawiają o zawroty głowy. Obiekty te są grobowcami, niekiedy starszymi nawet od tych wzniesionych w Gizie! Co łączy Bramę Brandenburską i piramidę w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.
Piramida w Rapie – woj. warmińsko-mazurskie
Na terenie miejscowości Rapa w woj. warmińsko-mazurskim spotkać można piramidę, która jest grobowcem. Położona w lesie budowla swój kształt zawdzięcza właścicielowi – baronowi Friedrichowi von Fahrenheid.
Zainspirowany starożytnym Egiptem kolekcjoner dzieł sztuki wpadł na pomysł, by konstrukcja rodzinnego grobowca przybrała iście egipski charakter. Pierwszą osobą pochowaną w grobowcu była trzyletnia córka barona – Ninette. Później złożono tam ciała jeszcze siedmiu członków rodziny, w tym samego pomysłodawcy. Już samo wybranie się w okolice grobowca przy świetle słonecznym może dostarczyć silnych wrażeń.
Grobisko ariańskie w Krynicy – woj. lubelskie
Grobisko w Krynicy to jeden z najstarszych w polsce grobowców piramidalnych. Wzniesiono je już w I połowie XVII wieku, jako docelowe miejsce pochówku podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Podkomorzy, który za życia arianinem (wyznanie utworzone w latach 1562-1563 – przyp. red.), nie mógł zostać pochowany na cmentarzu katolickim. Piramida, którą zbudowano dla podkomorzego różni się nieco wyglądem od dwóch poprzednich – została zbudowana na planie kwadratu, dopiero na górze zwieńczono ją 15-metrową piramidą. Obiekt zlokalizowany jest na prawie 300-metrowym wzgórzu – tzw. Górze Ariańskiej. Wzgórze porasta gęsty las, co podczas wędrówki potęguje wrażenie tajemniczości. Turyści mogą podziwiać piramidę, podążając żółtym Szlakiem Ariańskim.
Kujawskie piramidy w Wietrzychowicach – woj. kujawsko-pomorskie
Piramidy na Kujawach, zwane także kopcami kujawskimi, to potężne grobowce, które nie przypominają piramid z naszych wyobrażeń. Dlaczego warto o nich wspomnieć? Są starsze nawet od piramid w Egipcie! Pasterze i rolnicy zamieszkujący tereny Wietrzychowic ponad 5 tys. lat temu, z powodu swoich wierzeń wznosili ogromne grobowce w kształcie wydłużonego trójkąta, których długość osiągała nawet 150 metrów. Następnie układali wokół nich głazy, tworząc konstrukcję przypominającą ostrosłup. Nie było to jednak miejsce pochówku dla wszystkich – swoje miejsce otrzymywali tam prawdopodobnie tylko mężczyźni pełniący wówczas funkcję władców lub kapłanów.
Piramida w Rożnowie – woj. opolskie
Wydaje się, że położona w Rożnowie piramida to prawdziwa perła architektoniczna – zaprojektował ją sam Carl Gotthard Langhans. To człowiek, który odpowiedzialny był za projekt Bramy Brandenburskiej w Berlinie! Budowla miała stanowić mniejszą wersję egipskich piramid, by ciała 29 pochowanych tam członków rodu von Eben uległy mumifikacji. Kto był głową rodu, który mógł pozwolić sobie na zaangażowanie w ten projekt tak sławnego architekta? August Freiherr von Eben und Brunnen za życia był generałem armii pruskiej i właścicielem ziem, na których wzniesiono piramidę. Podczas II wojny światowej grobowiec został naruszony przez Armię Czerwoną.
Piramida w Zagórzanach – woj. małopolskie
Budowla w Zagórzanach, podobnie jak poprzednie konstrukcje, pełni funkcję grobowca i powstała na wzór egipskiej piramidy Cheopsa. Oczywiście, jest od niej znacznie mniejsza (jej wysokość to 10 metrów), jednak i tak robi spore wrażenie. Grobowiec wzniesiono w 1931 roku na polecenie hrabiego Adama Skrzyńskiego, przedsiębiorcy i potentata naftowego. W piramidzie złożono ciała 6 osób, w tym samego hrabiego Skrzyńskiego, jego żony i syna. Nieoczekiwany element mauzoleum stanowi krzyż, który „wyrasta” z boku piramidy i potęguje aurę tajemniczości.
Piramida w Międzybrodziu – woj. podkarpackie
Tak jak w przypadku pozostałych, piramidę wzniesiono dla rodziny szlacheckiej. Włodzimierz Kulczycki był lekarzem weterynarii i rektorem Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. W grobowcu, oprócz ciała profesora, spoczęli członkowie jego rodziny – żona Maria oraz syn Jerzy. Budowlę wzniesiono na terenie greckokatolickiego cmentarza przy cerkwi Świętej Trójcy w Międzybrodziu. To właśnie syn Włodzimierza Kulczyckiego – Jerzy – był pomysłodawcą zbudowania piramidy. Jerzy Kulczycki był profesorem archeologii w Katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zainspirować miała go podróż naukowa do Egiptu, podczas której podobno mężczyzna spędził w piramidzie Cheopsa „najszczęśliwszą godzinę swojego życia”.
Piramida w Wągrowcu – woj. wielkopolskie
Piramida w Wągrowcu wygląda niemniej tajemniczo od tej zlokalizowanej w Rapie i również pełni funkcję grobowca. Wysoka na ok. 10 metrów budowla zakończona jest ostrym czubkiem, a wejścia do niej strzegą metalowe drzwi – całość prezentuje się dość złowrogo. Dziwić może więc fakt, że pochowano w niej człowieka o bardzo dobrym sercu – rotmistrza napoleońskiego Franciszka Łakińskiego. Zakończywszy służbę wojskową, Łakiński resztę życia spędził właśnie w Wągrowcu, a w pozostawionym testamencie przepisał swój majątek na szpital, pomoc sierotom czy buty dla najbiedniejszych, a część majątku przekazywano parom, które brały ślub w dniu jego imienin. Wokół grobowca posadzono sosny – rotmistrz miał powiedzieć, że gdy drzewa przerosną piramidę, Polska odzyska swoją niepodległość. Przeczucie Franciszka Łakińskiego sprawdziło się po zakończeniu I wojny światowej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?