Planetaria w Polsce. Jeżeli planujecie city break, koniecznie musicie je zobaczyć! W tych miastach obejrzycie rozgwieżdżone niebo

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Planetarium Śląskie w Chorzowie.
Planetarium Śląskie w Chorzowie. Arkadiusz Gola / Polska Press / Zdjęcie archiwalne
Weekend to idealny czas, by wybrać się na city break. Każde miasto ma własne, wyjątkowe atrakcje, jednak dziś wyruszamy w podróż po bezkresnym Wszechświecie. Zobaczcie, w których miastach czekają na Was najpiękniejsze gwiezdne projekcje. Przedstawiamy subiektywną listę najlepszych planetariów zlokalizowanych w dużych polskich miastach!

Weekend to idealny czas, by wybrać się na city break. Każde miasto ma własne, wyjątkowe atrakcje, jednak dziś wyruszamy w podróż po bezkresnym Wszechświecie. Przedstawiamy subiektywną listę najlepszych planetariów zlokalizowanych w dużych polskich miastach.

Planetarium, czyli projektor gwiazd

Planetarium to po prostu miejsce, które służy do wyświetlania wyglądu nieba na różnych szerokościach geograficznych. Może również przedstawiać ruchy ciał niebieskich. Podstawowym zadaniem planetarium jest popularyzacja astronomii nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Nowoczesne planetaria są wyposażone w odpowiednie sale i urządzenia do projekcji. Często prowadzone są w nich także prezentacje i inne elementy edukacyjne.

Polska może pochwalić się kilkudziesięcioma takimi obiektami. Wśród nich znajdują się jedne z najnowocześniejszych placówek w Europie. Wybieracie się na city break? Zapoznajcie się z naszą listą i sprawdźcie czy w lokalizacji, do której się wybieracie, możecie obejrzeć rozgwieżdżone niebo!

Planetarium w zmodernizowanym budynku dawnej elektrowni EC1 w Łodzi

W gmachu, w którym aktualnie znajduje się nowoczesne planetarium, była kiedyś elektrownia. Na początku 2016 roku, w budynku EC1 Wschód otwarto planetarium, w którym można podziwiać piękno nocnego nieba. To najnowocześniejsze tego typu miejsce w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą znajduje się ekran sferyczny, który ma średnicę 14 metrów! Sala projekcyjna pomieści na raz 110 osób. Łódzkie planetarium rocznie odwiedza blisko 150 tys. osób, a sama placówka zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "7 Nowych Cudów Polski 2016", organizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler.

Lokalizacja
Planetarium EC1 znajduje się w Łodzi, przy ul. Targowej 1/3. Szczegółowe informacje na temat dojazdu znajdują się na stronie internetowej placówki.

Bilety i godziny otwarcia
Ceny biletów różnią się w zależności od dnia tygodnia. W weekend (sobota, niedziela) za bilety zapłacimy kilka złotych więcej niż w dni robocze.

 • Bilet normalny wtorek-piątek/sobota-niedziela - 18 zł/20 zł
 • Bilet ulgowy wtorek-piątek/sobota-niedziela - 13 zł/14 zł
 • Bilet rodzinny 2+1 wtorek-piątek/sobota-niedziela - 14 zł/15 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 wtorek-piątek/sobota-niedziela - 12 zł/13 zł

Planetarium jest czynne codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 10:00-19:00.

Planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Warszawskie planetarium przy Centrum Nauki Kopernik również może poszczycić się tytułem jednego z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. W obiekcie odbywają się wykłady, spotkania, projekcje filmowe, pokazy nieba oraz koncerty i pokazy laserowe. Działające od czerwca 2011 roku Niebo Kopernika jest wyposażone w kopułę ze sferycznym ekranem o średnicy 16 metrów i może pomieścić 139 widzów. Dodatkowo planetarium zaopatrzone jest w 6 cyfrowych projektorów, projektor gwiazdowy oraz system urządzeń do pokazów laserowych.

Lokalizacja
Planetarium Niebo Kopernika umiejscowione jest przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Dokładne wytyczne dotyczące dojazdu można znaleźć na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Bilety i godziny otwarcia
Ceny biletów różnią się w zależności od wybranego seansu (2D, 3D).

 • Bilety normalne
  Filmy 2D, Prosto z nieba - 27 zł
  Filmy 3D - 33 zł
 • Bilety ulgowe
  Filmy 2D, Prosto z nieba - 19 zł
  Filmy 3D - 25 zł
 • Koncerty, pokazy specjalne
  Bilet ulgowy/normalny - 36 zł

Placówkę można odwiedzić od wtorku do niedzieli w następujących godzinach:

 • wtorek/środa - 9.00–15.30
 • czwartek - 9.00–19.30
 • piątek/sobota - 10.00–20.30
 • niedziela - 10.00–19.30

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

Jeżeli planujecie wybrać się do Torunia, koniecznie odwiedźcie to miejsce! Chociaż uroczyste otwarcie Planetarium w Toruniu miało miejsce 17 lutego 1994 roku, to pierwszy pokaz odbył się tam 2 dni później - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Miejsce szybko stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji nie tylko regionie czy kraju, ale także w Europie! Od początku istnienia planetarium odwiedziło ok. 5 milionów gości. W 2005 roku w budynku otwarto tam pierwszą interaktywną wystawę - salę Orbitarium, którą w 2018 roku zastąpiła nowa przestrzeń - Baza Mars#17. Placówka dysponuje także salą Geodium, czyli kolejną interaktywną wystawą.

Lokalizacja
Toruńskie planetarium umiejscowione jest przy ul. Franciszkańskiej 15–21, niedaleko Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika czy Kościoła Mariackiego.

Bilety i godziny otwarcia
Ceny biletów różnią się w zależności od tego, co dokładnie chcemy obejrzeć.

 • Seanse
  bilet ulgowy - 15 zł
  bilet normalny - 19 zł
 • Wystawy interaktywne
  bilet ulgowy - 10 zł
  bilet normalny - 12 zł

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego jest czynne od wtorku do niedzieli w następujących godzinach:

 • wtorek/piątek - 8:30-15:00
 • sobota - 10:00-17:00
 • niedziela - 10:00-16:00

Planetarium Śląskie w Chorzowie

Na naszej liście nie może zabraknąć największego i najstarszego planetarium i obserwatorium astronomicznego w Polsce! Miejsce działa już od końca 1955 roku. Patronem obiektu jest Mikołaj Kopernik i to właśnie dwa lata wcześniej, z okazji Roku Kopernikowskiego, rozpoczęto budowę planetarium. Aktualnie miejsce przechodzi gruntowny remont, który rozpoczęto w 2018 roku. Koniec prac zaplanowano na połowę 2022 roku - jeśli będziecie w Chorzowie, koniecznie zobaczcie to miejsce! Planetarium Śląskie zostanie powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych i w całości znajdzie się pod ziemią. Zobaczymy tam interaktywne ekspozycje, m.in. pokoje klimatyczne, przekrój Ziemi, makietę miasta czy kolumnę pogodową.

Lokalizacja
Planetarium Śląskie znajduje się w Chorzowie, przy al. Planetarium 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży