Płatność za pomocą odcisku palca, wirtualne doświadczenie podróży przed zakupem – oto najciekawsze prognozy turystyczne

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Chociaż przewidywania brzmią bardzo futurystycznie, mogą być całkiem realne do zrealizowania w nadchodzących latach.
Chociaż przewidywania brzmią bardzo futurystycznie, mogą być całkiem realne do zrealizowania w nadchodzących latach. Szymon Starnawski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że podróżowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Przy pomocy Internetu jesteśmy w stanie zaplanować cały wyjazd, a nawet zajrzeć do menu restauracji zlokalizowanej po drugiej stronie globu. Okazuje się, że w najbliższym czasie podróżników mogą czekać kolejne zmiany – wśród nich możliwość płatności za pomocą odcisku palca na pokładzie samolotu czy „wirtualne doświadczenie” podróży. Oto najciekawsze prognozy dotyczące rozwoju turystyki.

Spis treści

Wyjazd sposobem na stres – raport ABTA

ABTA (kiedyś – Association of British Travel Agents, obecnie The Travel Association) to brytyjskie stowarzyszenie zrzeszające tamtejszych touroperatorów. Firma stworzyła niedawno raport zawierający prognozy dotyczące podróży w 2023 roku. Wynika z niego jednoznacznie, że podróżowanie ma pozytywny wpływ na nastrój badanych – aż 93 proc. z nich twierdzi, że „wakacje poprawiają ich samopoczucie i zdrowie psychiczne”, natomiast 65 proc. w wyjeździe szuka możliwości na oderwanie się od odczuwanego na co dzień stresu.

Gdzie można się odstresować? Najciekawsze kierunki

Według raportu, Brytyjczycy i – jak można przypuszczać – także mieszkańcy pozostałych krajów Europy, w nadchodzącym roku urlop spędzą m.in.:

  • na Wyspach Kanaryjskich,
  • na Malcie,
  • w Portugalii,
  • w Meksyku,
  • na Dominikanie.

Podróże w (nie)dalekiej przyszłości – jak mogą wyglądać?

Amadeus, jeden z liderów branży systemów rezerwacyjnych, przeanalizował natomiast nadchodzące trendy turystyczne i wygląda na to, że podróżnych mogą czekać spektakularne zmiany. Według prognoz mają one dotyczyć m.in. procesu podejmowania decyzji o zakupie wycieczki, bagażu, a nawet… płatności na pokładzie samolotu. Na czym mają polegać usprawnienia?

  • Pasażerowie samolotów do płatności na pokładzie mogliby używać danych biometrycznych (np. odcisku palca).
  • Potencjalni klienci przed zakupem mogliby „doświadczyć” namiastki podróży przy pomocy technologii wirtualnej, co miałoby zachęcić ich do odkrywania nowych miejsc.
  • Turyści mieliby podróżować z dużo lżejszym bagażem dzięki możliwości wypożyczenia lub zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów na miejscu.
  • Praca zdalna, umożliwiająca wykonywanie obowiązków z praktycznie każdego miejsca na świecie, miałaby stać się coraz bardziej powszechna.

– Kiedyś o wpływie technologii na podróże mówiło się w kontekście rozwiązań fizycznych, na przykład coraz większych i szybszych środków transportu. Tymczasem przyszłość już jest i wygląda zupełnie inaczej. Ludzie chcą zmniejszyć swój wpływ na planetę, a na pierwszym miejscu stawiają relacje międzyludzkie i szersze kontakty społeczne. Technologia cyfrowa umożliwia nam realizację tych celów – powiedział wiceprezes ds. globalnego marketingu korporacyjnego, komunikacji i odpowiedzialności społecznej w Amadeusie Daniel Batchelor.

Chociaż terminy wdrożenia rozwiązań nie są znane, a niektóre z tych planów brzmią bardzo futurystycznie, Amadeus wymienia przykłady, które mogą stać się początkiem wielkich zmian – to m.in. planowany park rozrywki Walta Disneya z elementami 3D, a linie lotnicze Qatar Airways stworzyły „QVerse”, czyli wirtualne doświadczenie na międzynarodowym lotnisku Hamad w Dosze – użytkownicy Internetu mogą zostać przeprowadzeni przez kilka etapów podróży przez wirtualnych członków załogi linii.

Czytaj też: Prawa pasażera samolotu. Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot czy zniszczony bagaż? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Źródło: Amadeus, wiadomosciturystyczne.pl

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży