Spis treści
Wyjazd sposobem na stres – raport ABTA
ABTA (kiedyś – Association of British Travel Agents, obecnie The Travel Association) to brytyjskie stowarzyszenie zrzeszające tamtejszych touroperatorów. Firma stworzyła niedawno raport zawierający prognozy dotyczące podróży w 2023 roku. Wynika z niego jednoznacznie, że podróżowanie ma pozytywny wpływ na nastrój badanych – aż 93 proc. z nich twierdzi, że „wakacje poprawiają ich samopoczucie i zdrowie psychiczne”, natomiast 65 proc. w wyjeździe szuka możliwości na oderwanie się od odczuwanego na co dzień stresu.
Gdzie można się odstresować? Najciekawsze kierunki
Według raportu, Brytyjczycy i – jak można przypuszczać – także mieszkańcy pozostałych krajów Europy, w nadchodzącym roku urlop spędzą m.in.:
- na Wyspach Kanaryjskich,
- na Malcie,
- w Portugalii,
- w Meksyku,
- na Dominikanie.
Podróże w (nie)dalekiej przyszłości – jak mogą wyglądać?
Amadeus, jeden z liderów branży systemów rezerwacyjnych, przeanalizował natomiast nadchodzące trendy turystyczne i wygląda na to, że podróżnych mogą czekać spektakularne zmiany. Według prognoz mają one dotyczyć m.in. procesu podejmowania decyzji o zakupie wycieczki, bagażu, a nawet… płatności na pokładzie samolotu. Na czym mają polegać usprawnienia?
- Pasażerowie samolotów do płatności na pokładzie mogliby używać danych biometrycznych (np. odcisku palca).
- Potencjalni klienci przed zakupem mogliby „doświadczyć” namiastki podróży przy pomocy technologii wirtualnej, co miałoby zachęcić ich do odkrywania nowych miejsc.
- Turyści mieliby podróżować z dużo lżejszym bagażem dzięki możliwości wypożyczenia lub zakupu najpotrzebniejszych przedmiotów na miejscu.
- Praca zdalna, umożliwiająca wykonywanie obowiązków z praktycznie każdego miejsca na świecie, miałaby stać się coraz bardziej powszechna.
– Kiedyś o wpływie technologii na podróże mówiło się w kontekście rozwiązań fizycznych, na przykład coraz większych i szybszych środków transportu. Tymczasem przyszłość już jest i wygląda zupełnie inaczej. Ludzie chcą zmniejszyć swój wpływ na planetę, a na pierwszym miejscu stawiają relacje międzyludzkie i szersze kontakty społeczne. Technologia cyfrowa umożliwia nam realizację tych celów – powiedział wiceprezes ds. globalnego marketingu korporacyjnego, komunikacji i odpowiedzialności społecznej w Amadeusie Daniel Batchelor.
Chociaż terminy wdrożenia rozwiązań nie są znane, a niektóre z tych planów brzmią bardzo futurystycznie, Amadeus wymienia przykłady, które mogą stać się początkiem wielkich zmian – to m.in. planowany park rozrywki Walta Disneya z elementami 3D, a linie lotnicze Qatar Airways stworzyły „QVerse”, czyli wirtualne doświadczenie na międzynarodowym lotnisku Hamad w Dosze – użytkownicy Internetu mogą zostać przeprowadzeni przez kilka etapów podróży przez wirtualnych członków załogi linii.
Źródło: Amadeus, wiadomosciturystyczne.pl
- Biura podróży: lato było marne, zima będzie gorsza. Raport o stanie turystyki 2022
- Kim jest statystyczny pasażer samolotu? Raport zaskakuje. Czy pasujecie do opisu?
- Nowy raport zdradza plany turystów na rok 2023. Które kierunki są najpopularniejsze?
- Powstała czarna lista pasażerów samolotów. Co czeka najbardziej nieznośnych?
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?