Pociągiem po Europie

Materiał informacyjny Dept Berlin GmbH Marika Domagala
Uwielbiasz podróżować, odkrywać nowe miejsca i poznawać różne kultury? A może po prostu czasem masz ochotę odstresować się, wsiąść do pociągu i… Ruszyć przed siebie? Realizuj więc swoje marzenia, ciesz się każdym dniem i kolekcjonuj piękne wspomnienia. Szczególnie w wakacje, kiedy masz więcej wolnego czasu, a pogoda zachęca do tego, aby wyjść z domu. Pamiętaj jednocześnie, że w podróżach często bardziej niż cel liczy się droga.

Był samolot, samochód i autobus? Kolej na pociąg!

Zastanawiasz się, czym podróżować po Europie? Rozważ wybór pociągu. Dziś często o nim zapominamy, a szkoda, bo jest to środek transportu gwarantujący naprawdę wysoki komfort. Współczesne pociągi są wyposażone w wygodne fotele i gniazda zasilające, do których możesz podłączyć urządzenia elektroniczne. A to oznacza, że w podróży nie tylko przescrollujesz serwisy społecznościowe, ale obejrzysz film albo zagrasz w ulubioną grę na laptopie. Na uwagę zasługuje ponadto czystość składów, do której europejscy przewoźnicy przywiązują dużą wagę. Dodatkowo w każdej chwili możesz wstać i rozprostować nogi. Takiej opcji nie daje samolot. Z samochodem też bywa różnie – czasem, aby dotrzeć do miejsca postojowego, trzeba pokonać wiele kilometrów. Nie zapominaj również o tym, że do pociągu możesz zabrać tyle jedzenia i picia, ile chcesz. To samo dotyczy bagażu, chociaż oczywiście nie warto z nim przesadzać.

Zwiedzanie od samego początku podróży

Wygoda podczas podróży jest z pewnością bardzo ważna. Ale powiedzmy sobie szczerze – liczą się też wrażenia i emocje. Jeśli wybierzesz pociąg, zwiedzanie rozpoczniesz już w chwili odjazdu ze stacji kolejowej. Wystarczy, że wyjrzysz przez okno. Szybko zmieniające się widoki z pewnością nie pozwolą na nudę. A czy wiesz, że w niektórych europejskich krajach, na przykład w Szwajcarii, maszyniści celowo zwalniają prędkość pojazdu, kiedy przejeżdża obok ciekawych turystycznie miejsc? Wszystko po to, aby można było im się lepiej przyjrzeć. Podróżując pociągiem, masz też szansę poznać nowych ludzi i zapoznać się z ich kulturą podróżowania. Dowiesz się zatem, że podczas gdy Niemcy nie stronią od rozmów, Francuzi wolą raczej wpatrywać się w elektroniczne ekrany albo ucinają sobie drzemkę. Podsumowując: jeśli postanowisz podróżować po Europie pociągiem, z pewnością poczujesz wyjątkowy klimat, o który trudno w innych środkach transportu. A dodatkowo – zrobisz coś dobrego dla środowiska, bo koleje generują o wiele mniejszy ślad węglowy przypadający na pasażera niż samolot czy samochód.

Zwiedzanie Europy pociągiem – najpopularniejsze kierunki

Jaki jest najpopularniejszy europejski kierunek podróży pociągiem z Polski? Brawo dla osób, które pomyślały o naszych zachodnich sąsiadach. Niemcy, wbrew pozorom, kryją wiele turystycznych atrakcji. Na początek warto obrać kierunek na Berlin. W stolicy kraju zwiedzisz wyspę muzeów, przejdziesz przez słynną Bramę Brandenburską albo poczujesz romantyczny klimat Pałacu Charlottenburg. Pospacerujesz też po centrum miasta, zajrzysz do sklepów i spróbujesz lokalnej kuchni. Atutem jest także to, że do Berlina dojedziesz pociągiem z wielu polskich miast, w tym z Krakowa, Warszawy, Katowic, Gdańska czy Poznania. Pamiętaj, że stolica Niemiec jest świetnym przystankiem, jeśli zamiast krótkiego city breaku planujesz dłuższą wakacyjną podróż – do Francji, Włoch czy Hiszpanii.

Praga zachwyca i otwiera drzwi do innych europejskich stolic

A może masz ochotę odwiedzić południowych sąsiadów Polski? Czesi z pewnością chętnie zaproszą Cię na piwo i knedliki. Delektując się nimi na Rynku Staromiejskim, rozpieścisz nie tylko podniebienie, ale także duszę. Otoczony budynkami z różnych epok, jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie. Alternatywą jest Plac Wacława, będący sercem towarzyskim i kulturalnym czeskiej stolicy, a także dający widok na gmach Muzeum Narodowego i Pałac Lucerna. Będąc w Pradze, nie można też ominąć słynnego mostu Karola. Wzniesiony nad Wełtawą i otoczony po obu brzegach perłami architektury, jest miejscem idealnym nie tylko dla zakochanych. Zastanawiasz się jak dojechać do Pragi? Oczywiście pociągiem! Bezpośrednie połączenia znajdziesz z Katowic czy Krakowa. Podpowiadamy również, że Praga jest doskonałą bazą wypadową do innych stolic południowej Europy. Dotrzesz z niej do Wiednia, Bratysławy czy Budapesztu – oczywiście pociągiem.

Jak zaplanować podróż pociągiem po Europie?

Masz wrażenie, że różnorodność przewoźników kolejowych powoduje, że zaplanowanie podróży pociągiem jest nie lada wyzwaniem? Nic bardziej mylnego. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki połączeń Omio, zbierającej oferty wielu firm w jednym miejscu. Intuicyjny serwis nie sprawia problemów w obsłudze. Wszystko, co trzeba zrobić, to wpisać miejsce początku i końca podróży oraz interesujący Cię termin. W wynikach otrzymasz przejrzystą informację na temat dostępności połączeń czy cen biletów. Jeśli zdecydujesz się na konkretną opcję, możesz także od razu kupić bilet. Prawda, że proste? Czas to pieniądz? Być może właśnie ta myśl przychodzi Ci do głowy, kiedy rozważasz podróż pociągiem. W końcu trwa ona zdecydowanie dłużej niż lot samolotem. Pamiętaj jednak, że nie jest to czas stracony. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę koszty, w wielu sytuacjach okazuje się, że podróż koleją jest tańsza – szczególnie jeśli wcześniej kupisz bilet. A dodatkowo daje niezapomniane wrażenia, które nie mają ceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie