Policja ostrzega: nawet 5 tys. zł mandatu za wchodzenie do rezerwatów pod Warszawą. O które miejsca chodzi? Jak sprawdzić, czy jest zakaz?

Emil Hoff
Emil Hoff
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie i funkcjonariusze policji ostrzegają, że za wchodzenie na teren zamkniętych rezerwatów nieopodal centrum stolicy grożą wysokie mandaty, nawet do 5 tys. zł. O które miejsca chodzi? Jak sprawdzić, czy możemy legalnie wejść do danego rezerwatu? Te zasady warto znać, by zapłacić majątku za weekendowy spacer.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie i funkcjonariusze policji ostrzegają, że za wchodzenie na teren zamkniętych rezerwatów nieopodal centrum stolicy grożą wysokie mandaty, nawet do 5 tys. zł. O które miejsca chodzi? Jak sprawdzić, czy możemy legalnie wejść do danego rezerwatu? Te zasady warto znać, by zapłacić majątku za weekendowy spacer. Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Za beztroskie spacerowanie nad Wisłą koło Warszawy możemy słono zapłacić – kary za wejście do rezerwatu mogą sięgnąć nawet 5 tys. zł. Problem dotyczy całej Polski, bo turyści często nie zwracają uwagi na zakazy lub nie wiedzą, jak sprawdzić, czy na teren danego rezerwatu wolno im wchodzić. Przygotowaliśmy dla was poradnik – koniecznie sprawdźcie przepisy dotyczące rezerwatów, by uniknąć wysokiej kary za wejście na teren chroniony w czasie weekendowej wycieczki czy spaceru.

Spis treści

Kosztowne wycieczki: 5 tys. zł mandatu za nielegalne wejście do rezerwatu przyrody

Wszyscy kochamy wybrać się na wycieczkę w weekend, urlop czy wakacje. To naturalne, że na miejsce spaceru czy biwaku wybieramy piękne i zaciszne zakątki, w których można cieszyć się przyrodą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie piękne miejsca są dostępne dla turystów. Za nielegalne wejście na teren rezerwatu możemy słono zapłacić.

Policjanci z komisariatów w Wawrze i Józefowie, a także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie ostrzegają: za wchodzenie na teren zamkniętych rezerwatów przyrody grozi mandat do 500 zł, a łączne koszty postępowania sądowego w sprawie o złamanie przepisów ustawy o ochronie środowiska mogą sięgnąć nawet i 5 tys. zł.

Wielu turystów nie wie, że na terenie rezerwatów obowiązują stale lub sezonowo zakazy wstępu. Jak sprawdzić, czy do danego rezerwatu wolno wchodzić, by uniknąć płacenia dotkliwych kar?

Rezerwat Wyspy Zawadowskie
Niedaleko centrum Warszawy znajdują się dwa rezerwaty przyrody, niedostępne dla turystów. Mimo zakazów, wiele osób lubi wybierać się tam na spacery i biwaki.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL

Czytaj też: Wakacje zgodnie z prawem. Za co można dostać mandat na urlopie w Polsce? Na co uważać za granicą? Tych zachowań trzeba unikać

Problemy w rezerwatach nad Wisłą. Na pouczeniach się nie skończy

Od początku czerwca 2023 w rezerwatach koło Warszawy policjanci organizują specjalne patrole, we współpracy z wolontariuszami Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Celem patroli jest przypilnowanie, by żaden turysta czy urlopowicz nie wtargnął – umyślnie lub przypadkiem – na tereny położonych nad Wisłą rezerwatów przyrody.

Jak tłumaczą przedstawiciele RDOŚ, problem jest poważny i od już pierwszy patrol wyprosił z terenów chronionych kilkadziesiąt osób, które bezprawnie weszły na teren rezerwatów. Policjanci na razie udzielali głównie pouczeń, ale zapowiadają stosowanie mandatów, jeśli latem zachowanie turystów się nie poprawi. Mandaty mogą być dotkliwe – bazowo do 500 zł, a nawet i 5 tys. zł na koniec postępowania sądowego.

Problem nielegalnych wejść dotyczy przede wszystkim dwóch pięknych zakątków nad Wisłą:

 • rezerwatu Wyspy Zawadowskie w granicach Wawra i Wilanowa,
 • oraz rezerwat Wyspy Świderskie w Karczewie, Otwocku i Józefowie, przy ujściu rzeki Świder do Wisły.

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie – mapa:

Oba sąsiadujące ze sobą rezerwaty obejmują wyspy, mielizny i łachy piasku na Wiśle. Chronione są tu rośliny (nadrzeczny las łęgowy) i zwierzęta, jak wydry i bobry, ale przede wszystkim ptaki. Zwłaszcza na Wyspach Zawadowskich na progu lata lęgną się rybitwy, mewy i sieweczki. Ptaki te zakładają gniazda na piachu, wysiadują w nich jaja i karmią pisklęta.

Samą swoją obecnością turyści niepokoją ptaki, powodując, że opuszczają gniazda w popłochu. Pisklęta łatwo wtedy giną od prażącego słońca lub drapieżników. Policjanci podali nawet przykłady osób, które na terenie Wysp Zawadowskich paliły ogniska i jeździły na quadach.

Z powodu nieodpowiedzialnego zachowania turystów i wycieczkowiczów, policja rozpoczęła letnie patrole w rezerwatach. Ale skąd turysta ma wiedzieć, czy do danego rezerwatu może wejść, czy też akurat obowiązuje zakaz? Sprawdziliśmy.

Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie
Łączne koszty sądowe, jakimi może się zakończyć spacer po zamkniętym rezerwacji przyrody, to nawet 5 tys. zł. Za taką kwotę można spędzić cały urlop za granicą. Albert Jankowski, C0

Czytaj też: Nocleg w lesie – czy jest legalny? Gdzie można nocować w lesie i jak się przygotować? Praktyczny poradnik na weekend

Jak uniknąć wysokiej kary w czasie weekendowej wycieczki? To musisz wiedzieć o rezerwatach przyrody

Nielegalne wchodzenie do rezerwatów przyrody, często nawet nieumyślne, to problem, który dotyczy nie tylko Mazowsza, choć tu rezerwatów jest najwięcej w kraju, bo niemal 200, w tym 13 obejmujących tereny nad Wisłą i dwa nadwiślańskie obszary Natura 2000.

Czym jest rezerwat i dlaczego mogą grozić wysokie mandaty za przekraczanie jego granic w czasie spacerów czy weekendowych wycieczek?

Rezerwat to obszarowa forma ochrony przyrody. Podstawowe zasady organizacji rezerwatów reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 2004 r.

Wejścia do rezerwatów oznaczone są czerwonymi tablicami z ostrzeżeniem i nazwą obszaru chronionego.

Najczęściej w rezerwatach obowiązuje szereg zakazów, przede wszystkim:

 • Płoszenia zwierząt
 • Hałasowania
 • Niszczenia roślin
 • Palenia ognisk
 • Wyprowadzania psów
 • Śmiecenia
 • Schodzenia z wyznaczonych szlaków

Wiele rezerwatów jest całkowicie zamkniętych dla turystów.

Leśna ścieżka na granicy rezerwatu
Warto zwracać uwagę na oznakowanie rezerwatów. Gapiostwo nie jest argumentem dla policjanta, który może wystawić mandat turystom chodzącym po zamkniętym rezerwacie.

Zdjęcie na licencji Free Art License. Krzysztof Woźniak, Free Art License

Jak sprawdzić, czy do danego rezerwatu można legalnie wejść?

 • Wszystkie reguły obowiązujące w rezerwacie, w tym zakaz wstępu, powinny być wyliczone na tablicy informacyjnej, powieszonej koło wejścia na teren chroniony.
 • Zdarza się, że przy wejściu, do którego dotarliśmy, nie ma akurat szczegółowej tablicy informacyjnej. Wtedy musimy sami sprawdzić w Internecie, czy wolno wchodzić do tego akurat rezerwatu. Listy udostępnianych rezerwatów znajdują się na stronach internetowych regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Np. listę dostępnych rezerwatów na Mazowszu znajdziecie na oficjalnej stronie RDOŚ w Warszawie.
 • W przypadku Mazowsza możecie także ściągnąć na telefon aplikację „Mazowieckie Rezerwaty Przyrody”. Znajdziecie w niej ciekawe informacje na temat historii danego rezerwatu, wartości jego przyrody, szlaków turystycznych (o ile są wyznaczone), a przede wszystkim – o udostępnianiu danego obszaru turystom.

Źródła: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie

Rezerwat Panieńskie Skały w Krakowie
Przy wejściach do rezerwatów często wiszą lub stoją tablice informacyjne z listą zakazów, w tym zakazem wstępu, jeśli obowiązuje na danym terenie. Andrzej Wisniewski / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Pies na plaży. Czy to legalne? W tych miejscach nad Bałtykiem nie możesz wyprowadzać czworonoga!

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży