Spis treści
Wzrost turystyki zagranicznej do Polski
Polska Organizacja Turystyczna zauważa znaczący wzrost liczby turystów z różnych zakątków świata, w tym z USA, Czech oraz Bliskiego Wschodu. Dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju POT, Magdalena Krucz, podkreśla, że głównym „produktem" turystycznym Polski jest turystyka miejska i kulturowa, czyli popularne city breaki.
- Odnotowujemy w Polsce duży wzrost przyjazdu turystów z USA, Czech czy Bliskiego Wschodu, głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Arabii Saudyjskiej - mówi Magdalena Krucz.
Turystyka z USA i Czech
Niemcy od zawsze stanowią najliczniejszą grupę turystów odwiedzających Polskę, ale rośnie również zainteresowanie gości ze Stanów Zjednoczonych. Magdalena Krucz zauważa, że pozytywna opinia o Polsce, wynikająca m.in. z pomocy udzielanej Ukrainie, przyciąga coraz więcej turystów z USA.
- Tutaj zadziałała nasza bardzo dobra opinia, jaką sobie wyrobiliśmy w związku z pomocą Ukrainie - wskazuje Kurcz. - Przyjeżdża głównie Polonia, ale to są Amerykanie polskiego pochodzenia, czyli tacy, którzy nie mówią po polsku, ale mają polskie korzenie i chętnie do Polski przyjeżdżają, żeby poszukać tych korzeni.
Podobnie jak w przypadku turystów z USA, również Czesi coraz chętniej odwiedzają Polskę. Bliskość geograficzna oraz dobra infrastruktura sprawiają, że Polska staje się popularnym celem podróży dla naszych południowych sąsiadów.
- Kolega, który prowadzi ośrodek w Pradze, mówi, że Polska stała się modna, można by ją nazwać taką +czeską Chorwacją+" - dodaje Krucz. Według niej Czesi najchętniej wybierają polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego jako miejsce wypoczynku.
Turyści z Bliskiego Wschodu
Fenomenem ostatnich lat jest rosnąca liczba turystów z Bliskiego Wschodu. Co tydzień do Polski przylatuje około 70 samolotów z tego regionu, głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru, Arabii Saudyjskiej oraz Kuwejtu.
- Nie można nie wspomnieć o gościach z Bliskiego Wschodu, bo to też jest fenomen. (...) Tygodniowo do Polski z tego kierunku przylatuje 70 samolotów. To Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska, a w ostatnim czasie również Kuwejt - wymienia Krucz.
Turyści z Bliskiego Wschodu preferują przyjazdy całymi rodzinami i często wybierają luksusowe apartamenty oraz domki. Cenią sobie prywatność i komfort, co znajduje odzwierciedlenie w ich wyborach dotyczących zakwaterowania.
- Potrafią się cieszyć z czegoś, czego my wolelibyśmy unikać na urlopie, czyli choćby deszczu. Lubią podziwiać naszą naturę i zabytki (...). Jesteśmy dla nich bardzo dostępni cenowo, bo otrzymują świetną jakość za bardzo przyzwoitą cenę. Czują się też u nas bezpiecznie, co często podkreślają. Chętnie poruszają się sami po ulicach, nie potrzebując żadnej dodatkowej obsługi czy ochrony - mówi Krucz.
Moda na turystykę w Polsce
Magdalena Krucz ocenia, że moda na turystykę w Polsce będzie nadal rosła.
- Na świecie jest moda na turystykę w Polsce, która dalej będzie rosła. Naszym atutem jest fantastyczna infrastruktura, a także stosunek jakości do ceny - podkreśla Krucz.
Jednak celem Polskiej Organizacji Turystycznej jest promowanie turystyki indywidualnej, a nie masowej, która niesie ze sobą wiele problemów. Kraje, które doświadczyły „boomu turystyki masowej", obecnie wprowadzają różne obostrzenia, aby jej uniknąć.
Polska Organizacja Turystyczna z optymizmem patrzy na przyszłość turystyki w Polsce, licząc na dalszy wzrost liczby odwiedzających z różnych zakątków świata.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: PAP