Spis treści
- Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w Europie? Nowy raport może zniechęcić do kąpieli
- Eksperci ocenili wodę w niemal 22 tys. kąpielisk. Wynik Polski jest fatalny
- Polska pogrążona w rankingu przez… nowe kąpieliska
- Które kraje mają najczystsze kąpieliska? Tam wypoczynek nad wodą to czysta przyjemność
- Mapa kąpielisk z najczystszą wodą. Sprawdźcie, gdzie warto wybrać się nad wodę
Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w Europie? Nowy raport może zniechęcić do kąpieli
Europejska Agencja Środowiska (European Environment Agency, EEA) opublikowała najnowszy raport dotyczący czystości wody w kąpieliskach. Raport objął aż 21 973 kąpieliska we wszystkich krajach członkowski Unii Europejskiej, Szwajcarii i Albanii.
Niestety, wyniki badania są druzgocące dla Polski, przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Okazuje się, że według nowego raportu EEA Polska uplasowała się na szarym końcu rankingu krajów z dobrymi kąpieliskami. Nasze kąpieliska, zdaniem ekspertów EEA, są najgorsze w całej Unii i przyległościach.
Jak to często bywa, proste uszeregowanie krajów według jednego kryterium nie daje jednak pełnego obrazu sytuacji. Czy polskie kąpieliska rzeczywiście są najgorsze w Europie? A może trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, by uczciwie ocenić czystość polskich wód? Przekonajmy się.

Eksperci ocenili wodę w niemal 22 tys. kąpielisk. Wynik Polski jest fatalny
Nowy ranking krajów z najczystszą wodą w kąpieliskach to efekt badania, przeprowadzonego przez Europejską Agencję Środowiska w 2022 r. Wyniki mają wskazywać, w których krajach można się bezpiecznie i zdrowo kąpać w czasie wakacji 2023.
Eksperci przebadali i ocenili wodę w kąpieliskach nad morskich, przy rzekach i nad jeziorami. Wodę oceniano opisowo jako:
- „doskonałą”,
- „dobrą”,
- „wystarczającą”,
- „złą”, czyli zanieczyszczoną.
Ogólne wnioski są pozytywne – ogromna większość europejskich kąpielisk ma wodę „doskonałą”, w której można się kąpać bez żadnego ryzyka. Tak jest w przypadku aż 88,9 procent przebadanych kąpielisk.
Eksperci zwrócili też uwagę, że woda w kąpieliskach nadmorskich jest statystycznie nieco czystsza niż w śródlądowych z powodu bardziej intensywnej naturalnej wymiany (morze to otwarty akwen, w przeciwieństwie do jeziora).
Jakość wody została oceniona jako „zła” tylko w 315 kąpieliskach (ok. 1,5 procent wszystkich przebadanych miejsc).
Z gotowego rankingu krajów z najczystszą wodą w kąpieliskach wynika, że Polacy mają się czego wstydzić. Zajęliśmy ostatnie miejsce pod względem czystości wody w kąpieliskach. Przebadano 708 polskich kąpielisk, co pozwoliło uzyskać naszemu krajowi wynik 55,9. Oznacza to, że tylko niecałe 56 procent polskich kąpielisk ma doskonałą wodę, przy średniej unijnej wynoszącej 85,5 procent.
Czy ranking oddaje jednak rzeczywisty stan czystości polskich wód? Niekoniecznie.
Polska pogrążona w rankingu przez… nowe kąpieliska

Po przyjrzeniu się dokładnemu wykresowi, ukazującemu odsetek kąpielisk o „doskonałych”, „dobrych”, „wystarczających” i „złych” wodach we wszystkich krajach, w których przeprowadzono badanie, okazuje się, że wynik Polski wcale nie jest taki zły.
Woda w większości naszych kąpielisk została oceniona jako „doskonała”, „dobra” lub „wystarczająca”. Niewielki odsetek uznano za wodę „złą”. Z grafiki wynika, że więcej od nas kąpielisk ze „złą” wodą mają np. Albania, Niderlandy, Szwecja, a nawet Szwajcaria. Czemu więc Polska zajęła ostatnie miejsce w rankingu?
Aż ponad 20 procent polskich kąpielisk nie zostało w ogóle sklasyfikowanych. To najwięcej ze wszystkich krajów w rankingu. Dlaczego tak się stało? W raporcie możemy przeczytać, że właśnie w Polsce między sezonem 2021 a 2022 otwarto najwięcej w całej Europie nowych miejsc kąpielowych – aż 36. Nowo otwarte kąpieliska nie mogły spełnić wszystkich wymogów badania prowadzonego przez EEA, które wymaga przesłania próbek wody jeszcze przed sezonem. Niektóre inne kąpieliska miały problemy z przesyłaniem próbek, bo przez kończącą się pandemię COVID-19 i chaos w zapowiedziach władz długo nie było wiadomo, czy w ogóle zostaną otwarte na sezon 2022.
W efekcie wynik Polski w rankingu mocno ucierpiał przez duży odsetek niesklasyfikowanych kąpielisk. Gdyby rozciągnąć na nie statystykę z przebadanych i sklasyfikowanych kąpielisk (55 procent z doskonałą wodą), mogłoby się okazać, że wynik Polski to nie 55,9, lecz 65,9, co pozwoliłoby nam wyprzedzić Słowację, Węgry i Estonię i zająć zaszczytne czwarte miejsce od końca, a nie ostatnie.

Czytaj też: Najpiękniejsze plaże w Polsce. Są idealne na wakacje, urlop i weekend. Gdzie się znajdują? Jak tam dotrzeć?
Które kraje mają najczystsze kąpieliska? Tam wypoczynek nad wodą to czysta przyjemność
Jeśli nie wyobrażacie sobie wakacji bez kąpieli w morzu, jeziorze czy nawet rzece, nowy ranking krajów z największą liczbą czystych kąpielisk pomoże wam wybrać idealne miejsce na wypoczynek.
Poniżej prezentujemy wyniki badania EEA. Liczby oznaczają procent kąpielisk z wodą uznaną za „doskonałą”.
- Cypr: 99,2
- Austria: 96,9
- Grecja: 96,6
- Chorwacja: 95,6
- Dania: 94,3
- Malta: 94,3
- Bułgaria: 92,7
- Rumunia: 92,0
- Niemcy: 90,2
- Włochy: 89,6
- Finlandia: 89,4
- Litwa: 89,3
- Hiszpania: 88,2
- Portugalia: 84,8
- Irlandia: 79,1
- Słowenia: 78,7
- Szwajcaria: 78,1
- Czechy: 76,9
- Belgia: 76,6
- Luksemburg: 76,5
- Francja: 75,9
- Łotwa: 75,9
- Niderlandy: 75
- Szwecja: 74,8
- Albania: 67,2
- Estonia: 64,6
- Węgry: 63,1
- Słowacja: 59,4
- Polska: 55,9

Najwięcej kąpielisk z doskonałą wodą jest na Cyprze, w Austrii i w Grecji. Jakub Steinborn / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Mapa kąpielisk z najczystszą wodą. Sprawdźcie, gdzie warto wybrać się nad wodę
EEA udostępniła online przydatną interaktywną mapę, która wskazuje, które kąpieliska w każdym z powyższych krajów mają najlepszą wodę, a które najgorszą. Wystarczy powiększyć mapę kółkiem myszy i kliknąć wybrane kąpielisko, by otrzymać wyniki raportów o czystości wody.
Źródło: European Environment Agency
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?