MKTG IPT - pasek artykułowy

Polska najgorsza w całej Unii Europejskiej! Najnowszy raport ujawnia tragiczny stan naszych kąpielisk

Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W najnowszym raporcie opublikowanym przez Komisję Europejską ujawniono, że tylko 55% kąpielisk w Polsce może pochwalić się bardzo dobrą jakością wody. Jest to rezultat znacznie odbiegający od unijnej średniej, która wynosi 85%. Ta dysproporcja stawia Polskę na niepochlebnym pierwszym miejscu pod względem najgorszej jakości wody w kąpieliskach w całej Unii Europejskiej.

Spis treści

Polskie kąpieliska na tle Europy

Tylko 55 proc. kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską. To najgorszy wynik w UE; unijna średnia wynosi 85 proc.

Widok na jezioro
Badanie jakości wody w kąpieliskach, które objęło 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarię, wskazuje, że Polska znajduje się na niechlubnym końcu listy. tomasadzke/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Badanie, które objęło 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarię, wskazuje, że Polska znajduje się na niechlubnym końcu listy. Jedynie kąpieliska w Albanii, gdzie jakość wody oceniono na wysokim poziomie tylko w 41% przypadków, okazały się być w gorszym stanie niż polskie. Na przeciwnym biegunie znajdują się Austria, Chorwacja i Grecja, które mogą się pochwalić, że ponad 95% ich kąpielisk jest najwyższej jakości.

Czytaj też: Chorwacja: katastrofa ekologiczna wokół wyspy Hvar. „Nasze plaże zmieniły się w szamba”! Czy trzeba będzie odwołać wakacje w Chorwacji?

Z raportu wynika, że jakość wody na brzegach mórz i oceanów jest zazwyczaj lepsza niż w rzekach i jeziorach. W 2023 roku aż 89% przybrzeżnych kąpielisk w UE otrzymało ocenę doskonałą, podczas gdy w kąpieliskach śródlądowych doskonałą jakość wody stwierdzono tylko w 79% przypadków. Ta różnica podkreśla znaczenie lokalizacji kąpieliska dla jego jakości wodnej.

Problemy z monitorowaniem jakości wody

Obowiązek monitorowania jakości wody w kąpieliskach, który jest nałożony przez unijną dyrektywę, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia plażowiczów. Raport wskazuje jednak, że Polska ma najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, gdzie jakość wody nie została sprawdzona. W prawie co czwartym polskim kąpielisku nie pobrano próbek wody lub nie przedstawiono jej wyników, co budzi poważne obawy dotyczące transparentności i skuteczności monitorowania.

Polska ma także najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, w których jakość wody nie została sprawdzona – próbki nie pobrano lub nie przedstawiono jej wyniku w prawie co czwartym kąpielisku w Polsce.

Widok na jezioro z lotu ptaka
Polska ma także najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, w których jakość wody nie została sprawdzona - próbki nie pobrano lub nie przedstawiono jej wyniku w prawie co czwartym kąpielisku w Polsce. kwasny221/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Gdzie szukać czystych kąpielisk?

Mimo niepokojących wyników raportu istnieją narzędzia, które mogą pomóc urlopowiczom w wyborze najlepszego miejsca do kąpieli. Europejska Agencja Środowiska udostępnia na swojej stronie internetowej interaktywną mapę, która umożliwia sprawdzenie aktualnej jakości wody w kąpieliskach. Dzięki temu narzędziu osoby planujące wakacje mogą dokonać świadomego wyboru i cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

W obliczu tych wyzwań Polska stoi przed koniecznością podjęcia działań mających na celu poprawę jakości wody w kąpieliskach. Jest to zadanie wymagające nie tylko większego zaangażowania w monitorowanie i utrzymanie czystości wód, ale także edukacji społeczeństwa na temat ochrony środowiska naturalnego. Tylko dzięki wspólnym wysiłkom możliwe będzie osiągnięcie standardów, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym i zdrowym wypoczynkiem nad wodą.

Zobacz też: Najlepsze jeziora na majówkę 2024. Kajaki, żagle i zachwycająca natura - zanurz się w pięknie polskich jezior

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży