Polska turystyka promowana we Włoszech za pomocą podcastów. Seria „Viaggio in Polonia” powstała we współpracy z Lonely Planet Italia

Emil Hoff
Emil Hoff
Podcast „Viaggio in Polonia” opowiada Włochom o Polsce w 6 niezwykłych odcinkach.
Podcast „Viaggio in Polonia” opowiada Włochom o Polsce w 6 niezwykłych odcinkach. Photo by Claudio Hirschberger on Unsplash
Polska turystyka, miasta, zabytki i przyroda naszego kraju doczekały się nowej akcji promocyjnej. Polska Organizacja Turystyczna nawiązała współpracę z Lonely Planet Italia i doprowadziła do powstania 6-odcinkowego podcastu w języku włoskim, opowiadającego o naszym kraju. Sprawdźcie, co Włosi sądzą o Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu.

Spis treści

Polska turystyka ma nową promocję. Podcasty „Viaggio in Polonia” opowiadają Włochom o naszym kraju

We Włoszech w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują podcasty radiowe i internetowe. Włosi, zwłaszcza młodzi, są coraz bardziej zmotoryzowani, co zwiększa popyt na treści radiowe i internetowe słuchowiska.

Polska organizacja Turystyczna (POT) wykorzystała ten trend i we współpracy z włoską gałęzią Lonely Planet stworzyła serię podcastów „Viaggio in Polonia”, opowiadających Włochom o Polsce.

Pierwsza seria „Viaggio in Polonia” podcastów składa się z 6 odcinków. Gospodynią podcastu jest znana włoska dziennikarka radiowa, Doris Zaccone. Do programu zaproszono także wielu gości, głównie Włochów, którzy już od dawna mieszkają w Polsce i korzystają z każdej okazji, by opowiadać o niej swoim rodakom.

„Viaggio in Polonia”: polska turystyka w 6 odsłonach

W każdym odcinku podcastu poruszany jest inny temat. Na stronie Lonely Planet Italia można przeczytać, o czym jest każdy odcinek podcastu „Viaggio in Polonia”:

  • Odcinek 1 – Polska dla początkujących. To, co Włosi wiedzą o Polsce, pochodzi często tylko z podręczników szkolnych i popularnych serwisów informacyjnych, które nie poświęcają temu krajowi wiele uwagi. Tymczasem Polska to kraj o bogatej przeszłości i kulturze, który przeszedł w dziejach głęboką transformację. Historia wykuła charakter Polaków, uwarunkowała wygląd ich miast.
  • Odcinek 2 – Kraków to miasto na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu ogromny średniowieczny Rynek, piękna zabudowa, tętniące życie dzienne i nocne, a w okolicy zamki, parki narodowe i obowiązkowa Wieliczka.
  • Odcinek 3 – Warszawa to miasto unikalne w skali świata przez to, co wycierpiało, jak się podniosło, czym było dawniej i czym jest teraz
  • Odcinek 4 – Gdańsk i Północny-Wschód. Tu fascynuje przede wszystkim atmosfera portowego miasta, które w ciągu dziejów pozostawało niezależne lub podległe kolejnym potęgom. Tu zaczęła się II wojna światowa, a blizny po niej dają ważna świadectwo milionom turystów z całego świata.
  • Odcinek 5 – Wrocław i Poznań. Wrocław to jedno z najstarszych miast Polski, fascynujące nawet zimą, gdy wypełnia się blaskiem nastrojowych świateł i zapachem cynamonu. Poznań to stolica Wielkopolski, miasto stosunkowo niewielkie, za to pełne cudów.
  • Odcinek 6 – Czego wam nie powiedzieliśmy. Od średniowiecza do II wojny światowej Polska była w centrum wydarzeń, które ukształtowały współczesną Europę. Przyjrzymy się teraz tym wydarzeniom razem z ekspertami: Polską Organizacją Turystyczną.

Polska turystyka oczami Włochów

Seria „Viaggio in Polonia” to dla Włochów unikalna możliwość dowiedzenia się o Polsce wielu nowych i kluczowych rzeczy. Sama Doris Zaccone i Angelo Pittro, redaktor Lonely Planet Italia współpracujący przy tworzeniu „Viaggio in Polonia”, dobrze wiedzą, o czym mówią. We wrześniu 2021 zostali zaproszeni przez Polską Organizację Turystyczną w podróż prasową po Polsce, w czasie której poznawali nasz kraj i radzili się ekspertów.

Podróż po Polsce była dla obojga Włochów silnym przeżyciem. Angelo Pittro napisał na jej temat artykuł, w którym wspomina swoje wrażenia z Krakowa i Warszawy.

Polska zaskakuje, a zwłaszcza tych, którzy sądzą, że to nadal kraj szary i ponury, jak za czasów socjalizmu – pisze Pittro. - Tymczasem to nowoczesny kraj, z terytorium większym od Włoch, który stale się rozwija.

Włocha zachwyciła polska przyroda, góry, jeziora i lasy, w których nadal żyją żubry (wł. bisonte europeo). W Krakowie napawał się atmosferą historii i różnorodnej chrześcijańsko-żydowskiej kultury. Poruszyły go wycieczki do Oświęcimia, Nowej Huty i Wieliczki.

W Warszawie Angelo zwracał uwagę przede wszystkim na blizny świadczące o jej heroicznej przeszłości. Na Starym Mieście przecierał oczy ze zdumienia na widok tego, jak drobiazgowo odtworzono zniszczone doszczętnie budowle. Centrum Warszawy zdaniem Włocha rozwija się bujnie, a Pałac Kultury i Nauki, dar Stalina, niedługo zostanie przewyższony przez nowoczesny wieżowiec Varso, co może stanowić silny symbol dźwigania się Polski spod ciężaru brutalnej przeszłości.

Podcast „Viaggio in Polonia” dostępny online

Odcinków podcastu „Viaggio in Polonia” można posłuchać online na wielu platformach (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast, Amazon Music i inne), a także na stronie Lonely Planet Italia.

Kto zna włoski, powinien koniecznie zapoznać się z tymi nietypowymi programami o Polsce, stworzonymi przez Włochów dla Włochów we współpracy z ekspertami z Polskiej organizacji Turystycznej.

Źródła: pot.gov.pl, lonelyplanetitalia.it

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży