Spis treści
Polska znowu wyróżniona przez UNESCO
Polska kultura odniosła międzynarodowy sukces. Tradycje polskiego flisactwa zostały wciągnięte na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
- To dla nas wielka radość i powód do dumy – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Nasze dziedzictwo kulturowe, tak bogate i cenne, zostało docenione na forum UNESCO.
Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO obejmuje nie miejsca czy zabytki, lecz praktyki i zjawiska, takie jak np. tradycje i obyczaje, które współtworzą tożsamość mieszkańców danego regionu i zarazem podkreślają różnorodność stylów życia dawniej i dziś na całym świecie. Flisactwo znajduje się na polskiej krajowej liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO od 2014 r., ale dopiero teraz zostało wyróżnione przez społeczność międzynarodową.
Czytaj też: Obiekty UNESCO w Polsce. Czy znacie te niesamowite zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa?
Flisacy i ich tradycje zachwycili komitet UNESCO
O wpisanie tradycji flisackich na listę UNESCO zabiegało sześć europejskich krajów. Oprócz Polski były to: Austria, Niemcy, Czechy, Hiszpania i Łotwa. Wspólny wniosek przygotowano bardzo starannie; wreszcie złożyli go przedstawiciele ministerstw kultury na ręce specjalnego komitetu UNESCO, który rozpatrywał wniosek od marca 2021.
Ostatecznie Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zadecydował na posiedzeniu w Rabacie, stolicy Maroka, że europejskie flisactwo zasługuje na wyróżnienie i wpisanie na listę. Tradycje flisackie Polski i innych krajów obejmują zarówno praktyki zawodowe i fachowe nazewnictwo (przeważnie gwarowe), kodeks honorowy, jak i pieśni oraz rytuały, np. mianowania nowych flisaków (chrzest frycowy).
Delegacja polskich flisaków udała się w minionym tygodniu do Rabatu, stolicy Maroka, gdzie odebrała oficjalne poświadczenie wpisania zawodu flisaka na listę Niematerialnego Dziedzictwa z rąk przedstawicieli Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wyróżnienie przez UNESCO flisacy świętowali w Ulanowie
Uroczyste obchody tego wydarzenia miały miejsce 4 grudnia 2022 w Ulanowie, który w XVIII w. uchodził za stolicę polskiego flisactwa. Tu flisacy byli szkoleni i uroczyście dopuszczani do cechu, tu naprawiano tratwy i szykowano drewno, które trafiało potem m.in. do Torunia i Gdańska, oddalonego od Ulanowa o ponad 700 km.
Dziś w Ulanowie nie spławia się już drewna komercyjnie, ale nadal działa tu Bractwo Flisackie pw. św. Barbary, kultywujące stare tradycje związane z zawodem i kulturą flisaków. Członkowie bractwa dbają o to, by polskie flisactwo nie zaginęło w pomroce dziejów, m.in. organizując okazjonalnie spławy (flisy) Sanem, Wisłą, Odrą i Wartą. Właśnie Bractwo św. Barbary zostało depozytariuszem wpisu na listę UNESCO.
Ulanów – mapa
Nie tylko flisactwo. Inne polskie tradycje na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO
Flisactwo to nie jedyna polska tradycja, wciągnięta na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Są na niej jeszcze:
- Krakowskie szopkarstwo
- Bartnictwo
- Sokolnictwo
- Dywany kwiatowe, układane na uroczystość Bożego Ciała
Źródło: gov.pl
Czytaj też: Zabytki Podkarpacia wpisane na listę UNESCO. Niezwykłe obiekty zachwycają turystów z całej Polski