MKTG IPT - pasek artykułowy

Polska wyróżniona przez UNESCO: rodzime flisactwo na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Jakie inne tradycje zachwyciły ekspertów?

Emil Hoff
Kolejna polska tradycja została wciągnięta na prestiżową listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Komitet zadecydował o wyróżnieniu polskiego flisactwa. Jakie jeszcze polskie tradycje zachwyciły ekspertów i przyciągają do Polski ciekawskich turystów? Na zdjęciu: międzynarodowy flis szlakiem Sanu, 2022.
Kolejna polska tradycja została wciągnięta na prestiżową listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Komitet zadecydował o wyróżnieniu polskiego flisactwa. Jakie jeszcze polskie tradycje zachwyciły ekspertów i przyciągają do Polski ciekawskich turystów? Na zdjęciu: międzynarodowy flis szlakiem Sanu, 2022. Pawel Dubiel / polska press, zdjęcie ilustracyjne
Polska ma wiele tradycji, których wartość wykracza daleko poza granice kraju i jest doceniana przez gości i turystów z całej Europy i świata. Właśnie kolejny obyczaj – flisactwo i kultura flisacka – zostały wyróżnione wpisem na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jakie jeszcze polskie tradycje znajdują się w tym prestiżowym wpisie?

Spis treści

Polska znowu wyróżniona przez UNESCO

Polska kultura odniosła międzynarodowy sukces. Tradycje polskiego flisactwa zostały wciągnięte na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

- To dla nas wielka radość i powód do dumy – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Nasze dziedzictwo kulturowe, tak bogate i cenne, zostało docenione na forum UNESCO.

Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO obejmuje nie miejsca czy zabytki, lecz praktyki i zjawiska, takie jak np. tradycje i obyczaje, które współtworzą tożsamość mieszkańców danego regionu i zarazem podkreślają różnorodność stylów życia dawniej i dziś na całym świecie. Flisactwo znajduje się na polskiej krajowej liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO od 2014 r., ale dopiero teraz zostało wyróżnione przez społeczność międzynarodową.

Polskie tradycje flisackie są bardzo stare. Początek zawodu flisaka na ziemiach polskich przypada ok. XIV w. Flisacy spławiali rzekami drewno do wielkich
Polskie tradycje flisackie są bardzo stare. Początek zawodu flisaka na ziemiach polskich przypada ok. XIV w. Flisacy spławiali rzekami drewno do wielkich portowych miast. Na zdjęciu: flisacy w Toruniu. Grzegorz Olkowski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Obiekty UNESCO w Polsce. Czy znacie te niesamowite zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa?

Flisacy i ich tradycje zachwycili komitet UNESCO

O wpisanie tradycji flisackich na listę UNESCO zabiegało sześć europejskich krajów. Oprócz Polski były to: Austria, Niemcy, Czechy, Hiszpania i Łotwa. Wspólny wniosek przygotowano bardzo starannie; wreszcie złożyli go przedstawiciele ministerstw kultury na ręce specjalnego komitetu UNESCO, który rozpatrywał wniosek od marca 2021.

Ostatecznie Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zadecydował na posiedzeniu w Rabacie, stolicy Maroka, że europejskie flisactwo zasługuje na wyróżnienie i wpisanie na listę. Tradycje flisackie Polski i innych krajów obejmują zarówno praktyki zawodowe i fachowe nazewnictwo (przeważnie gwarowe), kodeks honorowy, jak i pieśni oraz rytuały, np. mianowania nowych flisaków (chrzest frycowy).

Delegacja polskich flisaków udała się w minionym tygodniu do Rabatu, stolicy Maroka, gdzie odebrała oficjalne poświadczenie wpisania zawodu flisaka na listę Niematerialnego Dziedzictwa z rąk przedstawicieli Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyróżnienie przez UNESCO flisacy świętowali w Ulanowie

Uroczyste obchody tego wydarzenia miały miejsce 4 grudnia 2022 w Ulanowie, który w XVIII w. uchodził za stolicę polskiego flisactwa. Tu flisacy byli szkoleni i uroczyście dopuszczani do cechu, tu naprawiano tratwy i szykowano drewno, które trafiało potem m.in. do Torunia i Gdańska, oddalonego od Ulanowa o ponad 700 km.

Dziś w Ulanowie nie spławia się już drewna komercyjnie, ale nadal działa tu Bractwo Flisackie pw. św. Barbary, kultywujące stare tradycje związane z zawodem i kulturą flisaków. Członkowie bractwa dbają o to, by polskie flisactwo nie zaginęło w pomroce dziejów, m.in. organizując okazjonalnie spławy (flisy) Sanem, Wisłą, Odrą i Wartą. Właśnie Bractwo św. Barbary zostało depozytariuszem wpisu na listę UNESCO.

Ulanów – mapa

Nie tylko flisactwo. Inne polskie tradycje na liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO

Flisactwo to nie jedyna polska tradycja, wciągnięta na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Są na niej jeszcze:

  • Krakowskie szopkarstwo
  • Bartnictwo
  • Sokolnictwo
  • Dywany kwiatowe, układane na uroczystość Bożego Ciała
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży