Spis treści
Dziedzictwo przemysłowe — fascynująca historia Polski
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i podziemny spływ łodziami, dawne kolejowe wiadukty przypominające rzymskie akwedukty w Stańczykach w Warmińsko-Mazurskiem czy wciąż działające warszawskie Filtry - to tylko niektóre z zabytków techniki opisywanych w nowej książce Beaty i Pawła Pomykalskich.
Książka „Polska z pomysłem. Zabytki techniki” autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich to trzecia publikacja z serii, która przybliża fascynujące aspekty polskiego dziedzictwa. Tym razem autorzy skupili się na zabytkach techniki i przemysłu, które odgrywały kluczową rolę w rozwoju kraju. Książka jest podzielona na rozdziały odpowiadające poszczególnym województwom, co pozwala na łatwe zlokalizowanie najciekawszych miejsc w danym regionie.
Różnorodność zabytków techniki
W książce znajdziemy opisy obiektów związanych z różnymi gałęziami przemysłu, od kopalni i hut, po browary i zakłady produkcyjne. Autorzy starali się przedstawić jak najszerszy wachlarz tematyczny, aby pokazać różnorodność polskiego dziedzictwa technicznego. Dzięki temu czytelnicy mogą odkryć zarówno doskonale znane zabytki, jak i te mniej oczywiste, które również mają swoją unikalną historię.
Są to miejsca doskonale znane i przyciągają wielu turystów, takich jak kopalnie soli w Bochni i Wieliczce czy Żuraw Gdański. Autorzy zwracają uwagę, że te obiekty, choć powszechnie znane, często nie są postrzegane jako zabytki techniki. Dzięki książce czytelnicy mogą odkryć ich techniczne aspekty i zrozumieć ich znaczenie w kontekście rozwoju przemysłu.
"Oczywiście pojawia się tu pewna dysproporcja, ponieważ niektóre województwa, np. śląskie, mają tych zabytków poprzemysłowych czy techniki znacznie więcej. Staraliśmy się jednak przybliżyć takie miejsca w każdym z opisywanych regionów. Kryterium wyboru była też różnorodność obiektów — zależało nam, by pokazać maksymalnie dużą rozpiętość tematyczną. Mamy więc przemysł ciężki, ale także spożywczy w formie browarów, zabytki komunikacji, hutę szkła czy porcelany” - relacjonował Paweł Pomykalski.
Muzea techniki — podróż przez historię
Polska może się pochwalić wieloma muzeami techniki, które oferują fascynujące podróże przez historię przemysłu i technologii. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić. Każde z tych muzeów posiada unikalne eksponaty i oferuje bogaty program edukacyjny, który pozwala na głębsze zrozumienie rozwoju techniki.
Mosty i wiadukty to kolejne fascynujące obiekty techniki, które można znaleźć w Polsce. Dawne kolejowe wiadukty w Stańczykach, przypominające rzymskie akwedukty, to tylko jeden z przykładów inżynieryjnych arcydzieł, które warto zobaczyć. Te konstrukcje nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również stanowią ważny element krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.
”Bardzo je lubimy, ponieważ są dla nas nie tylko konstrukcją spinającą brzegi rzeki, ale też, filozoficznie patrząc — umożliwiają spotkanie się ludzi, kontakt, połączenie. Mamy w Polsce wiele ciekawych mostów i wiaduktów. Najbardziej znane są dawne kolejowe wiadukty, przypominające rzymskie akwedukty, w Stańczykach w woj. warmińsko-mazurskim„ - wskazała Beata Pomykalska.
Odkrywanie mniej znanych miejsc
”Jednym z ciekawszych miejsc, które także sami odkryliśmy, było Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Opowiada o samej maszynie i o polskich kryptologach, którzy złamali jej szyfr. Zwiedzanie placówki to fantastyczna podróż przez historię, ale też niuanse matematyki, gdzie można również np. samodzielnie stworzyć własny szyfr. To miejsce pokazujące, że nauka i technika mogą być fajne i stanowić świetną przygodę„ - podkreśliła Beata Pomykalska.
W książce znajdziemy również opisy mniej znanych, ale równie fascynujących miejsc, takich jak Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. To miejsce nie tylko opowiada o historii maszyny Enigma i polskich kryptologach, którzy złamali jej szyfr, ale również oferuje interaktywne doświadczenia, które pozwalają na głębsze zrozumienie matematycznych i technicznych aspektów kryptologii.
Technika jako pełnoprawny rodzaj turystyki
Turystyka związana z zabytkami techniki i przemysłem to wciąż rozwijający się trend. Autorzy książki pragną pokazać, że jest to pełnoprawny rodzaj turystyki, który oferuje fascynujące doświadczenia i pozwala na głębsze zrozumienie historii i rozwoju techniki. Dzięki ich publikacji czytelnicy mogą odkryć, że technika towarzyszy nam na każdym kroku i stanowi ważny element naszego dziedzictwa.
”Zachęcamy więc do odwiedzania miejsc związanych z techniką nie tylko podczas wakacji, ale przez cały rok. Naprawdę w każdym regionie naszego kraju można znaleźć coś ciekawego„- dodała Beata Pomykalska.
Autorzy książki zachęcają do odwiedzania miejsc związanych z techniką przez cały rok. W każdym regionie Polski można znaleźć fascynujące obiekty, które warto zobaczyć. Dzięki książce „Polska z pomysłem. Zabytki techniki” czytelnicy mogą odkryć bogactwo polskiego dziedzictwa technicznego i przemysłowego, które czeka na odkrycie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?