IPT - pasek artykułowy

„Polskie Malediwy”: Park Gródek Jaworzno to genialny pomysł na weekend. Jakie atrakcje czekają? Jak tam dojechać? Ile kosztuje wstęp?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Park Gródek Jaworzno zachwyca turystów z Polski i zagranicy. Co jest w nim tak wyjątkowego? Jak powstało to niezwykłe miejsce? Jakie atrakcje oferują „polskie Malediwy” lub „polska Chorwacja”? Sprawdź w praktycznym przewodniku weekendowym po Parku Gródek. Podpowiadam, jak dojechać na miejsce, co robić w Parku i jakich zakazów należy bezwzględnie przestrzegać.

Spis treści

Park Gródek w Jaworznie zachwyca turystów! „Polskie Malediwy” to świetne miejsce na weekend

Park Gródek Jaworzno, od 2019 r. oficjalnie Arboretum w Jaworznie, to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w woj. śląskim, a może i w całej Polsce. Nadaje się w sam raz na weekendową wycieczkę dla miłośników spacerów w niezwykłej scenerii, rodzin z dziećmi i właścicieli czworonogów!

Turyści na kładce w Parku Gródek w Jaworznie
Park Gródek to jeden z najbardziej niezwykłych zakątków w całej Polsce. Sprawdźcie, jak tam dojechać i co park ma do zaoferowania. Dlaczego jest nazywany „polskimi Malediwami” i „polską Chorwacją”? Czy można się tam kąpać i wyprowadzać psa? Czy wstęp jest płatny? Odpowiadam! Lucyna Nenow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

O Parku Gródek w Jaworznie zrobiło się głośno w 2020 r., w czasie pandemii koronawirusa, gdy Polacy rozpaczliwie szukali miejsc na wyrwanie się z domu bez naruszania zasad izolacji społecznej. W Internecie szybko zrobiło się głośno o niezwykłym parku w Jaworznie, którego zdjęcia zalały Facebooka i Instagram.

Park Gródek szybko zyskał przydomek „polskich Malediwów” albo „jaworznickiej Chorwacji”. Wszystko za sprawą niezwykłych krajobrazów: malowniczych jeziorek z turkusową wodą, nad którymi piętrzą się skały dawnego kamieniołomu. Do tego na jednym ze zbiorników postawiono wijącą się malowniczo drewnianą kładkę z altanami. Wszystko to stworzyło zachwycający obraz, który rzeczywiście jednym przypominał rajskie domki nad oceanem na Malediwach, a innym kojarzące się ze słonecznymi wakacjami skały Dalmacji.

Park Gródek stał się ulubionym miejscem na weekendowe wycieczki. Zdjęciami parku chętnie dzielą się w sieci nawet celebryci, w tym podróżniczka Martyna Wojciechowska, która opublikowała post poświęcony Parkowi na swoim Instagramie, obserwowanym przez ponad 2 miliony osób.

- Malediwy? Nie, Polska, a dokładnie Park Gródek w Jaworznie – czytamy w poście Martyny Wojciechowskiej.

Park Gródek jest popularny nie tylko wśród Polaków. Ostatnio nawet brytyjski „The Sun” zachwalał Park Gródek, jego piękne krajobrazy i malownicze ścieżki w sam raz na spacery, rower czy hulajnogę.

Jak powstał Park Gródek w Jaworznie? Jakie atrakcje ma do zaoferowania? Czy wejście jest płatne? Czy w turkusowych wodach jeziorek można się kąpać? Jak najłatwiej dojechać w to niezwykłe miejsce? Odpowiedzi znajdziesz w praktycznym przewodniku: Park Gródek Jaworzno na weekend. Podpowiadam, jak zorganizować wycieczkę i co zobaczyć w Parku Gródek!

Zobacz na filmie, jak wygląda Park Gródek z lotu ptaka:

Jak powstały „polskie Malediwy"? Niesamowita historia katastrofy, która stworzyła Park Gródek Jaworzno

Park Gródek, choć dziś piękny i zadbany, dawniej przypominał raczej wielki plac budowy, a jego obecne piękno to pośrednio efekt katastrofy.

Do 1990 r. na tym miejscu działała Cementownia Szczakowa, która w 1995 ogłosiła oficjalnie bankructwo. Czynne były jeszcze Zakłady Dolomitowe Szczakowa, których potężne koparki i wywrotki pracowały w kamieniołomach Jaworzna.

Drewniana kładka na Zbiorniku Wydra w Parku Gródek
Drewniana kładka z altanami na Zbiorniku Wydra, wijąca się wśród lazurowej wody, przypomina niektórym pomosty wiodące do luksusowych domków na Malediwach. Lucyna Nenow / Polska Press

Wreszcie w pamiętnym roku 1997 nadszedł dzień, w którym Zakłady Dolomitowe nie zdołały na czas zapłacić Dolnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu należności za energię elektryczną. Prąd został natychmiast odcięty, co spowodowało zatrzymanie się pomp, odprowadzających wodę z dna kamieniołomu. Wielkie dziury w ziemi zostały błyskawicznie zalane. Robotnicy uciekli w popłochu, pozostawiając ciężkie maszyny, w tym dwie potężne koparki, na pastwę wody. Kamieniołomy dolomitu zmieniły się w dwa jeziorka, nazywane dziś Zbiornikiem Wydra i Zbiornikiem Orka.

Z czasem teren byłego kamieniołomu został przekształcony w piękny i rozległy park rekreacyjny, oferujący wiele atrakcji.

Widok na zalany kamieniołom w Parku Gródek
Dawniej na terenie obecnego Parku Gródek działał kamieniołom, zalany wodą w wyniku katastrofy w 1997 r. Arkadiusz Gola / Polskapresse

Atrakcje Parku Gródek w Jaworznie. Co można tu robić w weekend?

Park Gródek jest niezwykle malowniczy ze względu na swoje ukształtowanie. Woda w zalanych kamieniołomach dolomitu wydaje się mieć śliczny lazurowy kolor, a wystające nad nią skalne ściany przypominają wybrzeża Chorwacji.

Co najbardziej warto zobaczyć w Parku Gródek – Arboretum w Jaworznie?

  • Główną atrakcją parku są drewniane kładki z altanami, wijące się łagodnymi łukami nad zbiornikiem Wydra. Z kładek rozciąga się piękny widok na wodę i ściany kamieniołomu, a chętni mogą zmoczyć nogi w zbiorniku. W jednej z altan stoi też pomnik uroczej wydry, który może spodobać się zwłaszcza dzieciom.
  • Na ściany kamieniołomu też można wejść po schodach. Wzdłuż ścian wytyczono ścieżkę dydaktyczną z tablicami opowiadającymi historię powstania parku i punktami widokowymi.
  • Zbiornik Orka to z kolei coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Działa przy nim szkoła nurków, której uczestnicy mogą zanurzyć się w wodach „polskich Malediwów” i zwiedzać dno zalanego w 1997 r. kamieniołomu. Pod wodą nadal stoją dwie wielkie koparki!
  • Dodatkową atrakcją jest także arboretum, czyli rozległy teren zielony, w którym możecie wypocząć i zrelaksować się wśród różnych formacji roślinnych, od muraw i łąk, przez tereny podmokłe, po bory grądowe.
  • Kładki na wodzie mają ok. 100 m długości, a długość całego szlaku w Parku Gródek, okrążającego oba zbiorniki wodne, to ok. 4 km. Dystans można pokonać w 1-2 godziny.
Turyści na drewnianej kładce w Parku Gródek
Gdy poziom wody w Zbiorniku Wydra jest wysoki, kładka bywa zalewana. Jak widać na zdjęciu, po Parku Gródek można spacerować z psem. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Park Gródek jest stale rozbudowywany. Obecnie administratorem Parku jest Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera z siedzibą przy ul. Św. Wojciecha 100 w Jaworznie. Trwają prace nad połączeniem Ośrodka z samym parkiem. Elementem tych prac jest przebudowa wejścia do Parku Gródek i stworzenie nowych schodów z tarasami widokowymi.

– Pierwszym etapem prac będzie przebudowa strefy wejściowej w Parku Gródek polegająca na zastąpieniu wysłużonych już schodów konstrukcją łączącą funkcję komunikacyjną z tarasami widokowymi zawieszonymi na ścianie wyrobiska – wyjaśnia Agnieszka Chećko, dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, w rozmowie z portalem Jaworzno.pl.

Projekt ma zostać ukończony w 2024 r. i stanie się nową atrakcją Parku Gródek.

Ile kosztuje wstęp do Parku Gródek?

Czy Park Gródek jest płatny? Nie! Wielu turystów myśli, że wycieczka w tak fajne miejsce musi kosztować, tymczasem Gródek zaprasza gości za darmo i przez całą dobę.

Czego nie wolno robić w Parku Gródek? Sprawdź obowiązujące zakazy

Obowiązuje zakaz śmiecenia i hałasowania, biwakowania i palenia ognisk. Park Gródek przeznaczony jest przede wszystkim dla spacerowiczów i piknikowiczów.

Lazurowa woda w Parku Gródek
W słoneczne dni woda w zbiornikach Parku Gródek wydaje się lazurowa! Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Czy można się kąpać w Parku Gródek?

Nie, obowiązuje zakaz kąpania się w zbiornikach Wydra i Orka. Przy zbiorniku Orka działa jednak baza nurkowa i szkoła nurków Diving Marina „Koparki” z siedzibą w Jaworznie.

Park Gródek z psem

Na wycieczkę po Parku Gródek – Jaworzno można zabrać psa, ale zwierzę musi być wyprowadzane na smyczy.

Malownicze skały w Parku Gródek
Ściany kamieniołomu, wznoszące się nad wodą w Parku Gródek, mogą przypominać także wybrzeże chorwackiej Dalmacji. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Gdzie znajdują się „polskie Malediwy”? Sprawdź, jak dojechać do Parku Gródek w Jaworznie

Park Gródek – Jaworzno leży na terenie dawnego kamieniołomu na obrzeżach Jaworzna (woj. śląskie). Wejście główne znajduje się przy ul. Jana III Sobieskiego, nieopodal Ronda Kapitana Karola Pniaka. Nad zbiorniki wodne prowadzi ulica Płetwonurków, a potem ścieżka wewnętrzna. Znaki wskazują drogę do Zbiornika Wydra.

Park Gródek na mapie:

Dojazd do Jaworzna z Katowic

Najszybciej do Parku Gródek można dojechać samochodem z Katowic. Trasa liczy niecałe 30 km i da się ją pokonać w ok. 40 minut. Parkingi znajdują się wokół Ronda Kapitana Karola Pniaka.

W Jaworznie jest też stacja kolejowa Jaworzno Szczakowa, do której można dojechać pociągiem z dworca w Katowicach w ok. 1 godz. i 20 minut. Ze stacji w Jaworznie do wejście do Parku Gródek trzeba przejść jeszcze niecały kilometr.

Widok z lotu ptaka na bazę nurków w Parku Gródek
Przy Zbiorniku Orka w Parku Gródek działa baza nurków. Pod wodą, na głębokości 18 m, czekają na nich dwie potężne koparki, porzucone przez robotników w 1997 r., gdy do kamieniołomu wdarła się woda. Arkadiusz Gola / Polskapresse

Dojazd do Jaworzna z Krakowa

Wycieczka do Jaworzna z Krakowa jest dłuższa. Samochód ma do pokonania ok. 66 km, co może zająć ok. 1 godz.

Przejazd pociągiem z Krakowa Głównego na stację Jaworzno Szczakowa zajmuje ok. 1,5 godz.

Wycieczka z dziećmi po Parku Gródek
Wycieczka do Parku Gródek to dobry pomysł na rodzinny weekend. Na szlak można zabrać nawet młodsze dzieci. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Fajne miejsce na jeaień, w sezonie ludzi się podziwia, tyle mini..........
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży