IPT - pasek artykułowy

Pomysł na weekend pod Warszawą: zamki książąt mazowieckich. Gdzie wznoszą się te zabytki, jakie historie mają do opowiedzenia?

Patrycja Seklecka
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Wikipedia.org / 1bumer / CC BY-SA 4.0
Weekend pod Warszawą we wspaniałym zamku? Nic prostszego! Nie trzeba jechać aż do Malborka, by podziwiać średniowieczną architekturę obronną. Co, oprócz przynależności do tego samego województwa, mają wspólnego Płock, Warszawa, Liw czy Ciechanów? Zamki książąt mazowieckich właśnie! Na mapie woj. mazowieckiego zachowało się kilka obiektów, które swoją historią zainteresowałyby nawet najbardziej opornych. Gdzie je znaleźć, co warto zobaczyć? Zobaczcie, co na Mazowszu pozostawili po sobie potomkowie Konrada I mazowieckiego.

Kto nie chciałby spędzić weekendu pod Warszawą na tropieniu tajemnic średniowiecznych zamków? Cała Polska obfituje w wiele budowli, które stanowią wspomnienie dawnych czasów i są źródłem cennych informacji na temat historii kraju. Nie inaczej jest w przypadku Mazowsza - to właśnie tutaj, dzięki Konradowi I mazowieckiemu i jego potomkom, możemy stanąć oko w oko z potężnymi twierdzami, w których kiedyś rezydowali władcy. Zobaczcie, które miejsca w woj. mazowieckim skrywają takie skarby!

Odpowiednie ubrania na wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Skąd się wzięli Piastowie na Mazowszu?

Jak objaśnia portal zabytek.pl, Piastowie mazowieccy pojawili się na Mazowszu za sprawą Konrada I mazowieckiego. Synowi Kazimierza II Sprawiedliwego, po zmarłym w 1194 r. ojcu, przypadły tereny Mazowsza i Kujaw. To właśnie Konrad uniezależnił otrzymane tereny od Krakowa, a jego potomkowie przyczynili się do rozwoju otrzymanych w “spadku” obszarów. Musieli zmagać się przy tym z zagrożeniami ze strony Zakonu Krzyżackiego, Litwinów czy Prusów. Potomkowie Konrada Mazowieckiego doprowadzili do podziału Mazowsza na trzy księstwa - czerskie, rawskie i płockie.

Tam, gdzie historia była burzliwa, a sytuacja niepewna, powstawało wiele zamków. Niektóre ze średniowiecznych mazowieckich twierdz możemy podziwiać (w gorszym lub lepszym stanie) po dziś dzień.

Zamki książąt mazowieckich, czyli jedne z najciekawszych zabytków Mazowsza

Wybudowane zamki pełniły funkcje przede wszystkim obronne i rezydencjonalne. Te najważniejsze w księstwie powstawały głównie w XIV i pierwszej ćwierci XV stulecia. Dlaczego pojawiły się akurat na terenie m.in. Płocka, Warszawy czy Sochaczewa? Położenie tych miejsc - naturalne wzniesienia na nizinnym Mazowszu - stały się idealnym miejscem na zbudowanie warowni. Wszystkie obiekty zostały zbudowane z czerwonej cegły, postawiono je na kamiennym fundamencie, a wzniesione wieże mają gotycki charakter.

Poniżej przedstawiamy listę zamków książąt mazowieckich, które można zwiedzać np. w czasie weekendowego wypadu pod miasto. Odrobina średniowiecza dla mieszkańców nowoczesnej stolicy - ten kontrast zapewni Wam niezapomniane wrażenia!

Spakuj się na każdą wycieczkę!

Materiały promocyjne partnera

Zamek w Ciechanowie: weekend pod średniowiecznymi basztami

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Wikipedia.org / 1bumer / CC BY-SA 4.0

Główną funkcją zamku w Ciechanowie była obrona północno-wschodnich granic księstwa. Budowla mogła także stanowić schronienie dla mieszkańców miasta. Na początku zbudowano tam drewniany gród, który później (prawdopodobnie dzięki Siemowitowi III) zmieniono na zamek murowany. W 1526 r., tuż po przejęciu zamku przez starostów królewskich, znaczenie obiektu stopniowo malało. Kilkanaście lat później nadano go królowej Bonie. Zamek zaczął niszczeć na przełomie XVI i XVII wieku. Do dalszej degradacji zamku przyczyniło się z pewnością zniszczenie go przez wojska szwedzkie w 1657 roku. Od tamtego czasu obiekt zaczął popadać w ruinę, a do dziś zachowały się tylko mury obwodowe.

Informacje dla zwiedzających
Zamek znajduje się przy ul. Zamkowej 1 w Ciechanowie. W okresie od maja do września można zwiedzić go w godzinach 10:00-18:00, natomiast od października do kwietnia - w godzinach 8:00-16:00.

Bilety

  • Bilet normalny - 10 zł
  • Bilet ulgowy - 7 zł

Liw: spektakularny zamek, rozbudowany przez królową Bonę

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Wikipedia.org / Bladyniec / CC BY-SA 3.0

Zamek wzniesiono prawdopodobnie w latach dwudziestych XV wieku. Przeszedł dwie rozbudowy - w XVI wieku podwyższono jego mury obronne, natomiast między rokiem 1551 a 1555, na polecenie królowej Bony, podwyższono wieżę bramną. Władczyni chciała w ten sposób umocnić swój autorytet na Mazowszu.

Niestety, tuż po wyjeździe Bony do Włoch, zamek zaczął podupadać i podzielił los budowli w Ciechanowie - został zniszczony przez Szwedów. Uszkodzenia były tak ogromne, że nie podjęto się nawet ich naprawy. W latach 1943 - 1944 polski archeolog-amator - Otto Warpechowski, przekonał Niemców, że w zamku przebywali Krzyżacy. Niemcy podjęli się prac remontowych, a po wojnie, w latach 1957-1961 na terenie zamku powstało Muzeum Zbrojownia.

Informacje dla zwiedzających

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie (ul. Stefana Batorego 2) jest czynne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10.00-16.00 oraz w niedziele w godzinach 11.00-16.00.
Bilety

  • Bilet normalny - 14 zł
  • Bilet ulgowy - 8 zł

Warszawa: zamek o średniowiecznych korzeniach

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Wikipedia.org / / CC BY-SA 3.0

Stojący na terenie Warszawy zamek (dziś znany wszystkim jako Zamek Królewski) pierwotnie wzniesiono prawdopodobnie dzięki Bolesławowi II. Od 1350 roku wokół miasta powstawała linia murów miejskich, a zamek posiadał wspólny z miastem system obronny. Do dziś zachowała się część piwniczna i parterowa Wieży Wielkiej, która jest najstarszym budynkiem ceglanym grodu książęcego. Wieża pełniła rolę stołpu, czyli ostatecznego punktu obronnego, i powstała najpewniej ok. połowy XIV wieku.

Kiedy książę mazowiecki Janusz I Starszy przeniósł stolicę księstwa z Czerska do Warszawy, ówczesny zamek przybrał pełną gotycką formę. Po licznych przebudowach i remontach Zamek Królewski nie przypomina dziś masywnej gotyckiej twierdzy, ale i tak stanowi jeden ze skarbów warszawskiej turystyki.

W 1980 roku warszawski zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje dla zwiedzających
Zamek Królewski w Warszawie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.00. Uwaga! W dniach 22-15 lutego/1-4 marca 2022 roku część zamku będzie nieczynna dla zwiedzających z powodu prac konserwatorskich.

Bilety

  • Bilet normalny - 30 zł
  • Bilet ulgowy - 20 zł

Zamek w Sochaczewie: romantyczne ruiny

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Wikipedia.org / ZeroJeden / CC BY-SA 3.0

Ruiny zamku książąt mazowieckich to pozostałość po najstarszym budynku w Sochaczewie. Sam Konrad Mazowiecki zdecydował się na wzniesienie tam drewniano-ziemnej warowni już w XIII wieku, a w połowie XIV wieku (z inicjatywy Siemowita III Starszego) zbudowano zamek murowany, który pełnił funkcję warowni Księstwa Mazowieckiego. W 1377 roku zorganizowano tam zjazd książąt mazowieckich i uchwalono pierwszy pisany zbiór praw dla tego obszaru - “statuty sochaczewskie”.

Występowanie osuwisk na terenie Sochaczewa było przyczyną katastrofy budowlanej, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozebraniu zamku i zbudowaniu nowego. W połowie XVII wieku w Sochaczewie stanął nowy obiekt, jednak przed zakończeniem prac stał się on celem ataku wojskowego. Zamek przez ponad pół wieku był w opłakanym stanie, a na nowo wzniesiono go dopiero ok. 1790 roku. Podczas powstania kościuszkowskiego został zniszczony przez Prusów.

Informacje dla zwiedzających
Ruiny zamku w Sochaczewie znajdują się przy ul. Podzamcze - można je zobaczyć nieodpłatnie.

Czeka Cię długa podróż? To może się przydać!

Płock: weekend w XV-wiecznej twierdzy

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Wikipedia.org / Pbartosiak / CC BY-SA 3.0 PL

Zamek w Płocku wzniesiono w XIV wieku na polecenie Bolesława II mazowieckiego, a następnie rozbudowano dzięki inicjatywie Kazimierza Wielkiego. Kolejnej rozbudowy podjęto się za panowania Władysława Hermana - na terenie zamku powstała wtedy romańska katedra. W Wieży Szlacheckiej, którą celowo obniżono w 1796 roku, mieściło się nawet więzienie!

Zamek był rezydencją książąt mazowieckich do 1495 roku. Podczas potopu szwedzkiego zamek zniszczono po raz pierwszy. Niestety, podczas III wojny północnej w 1705 roku, ponownie uległ zniszczeniu - ukrywał się w nim wtedy szwedzki garnizon. Po tych wydarzeniach ruiny zamku rozebrano, a części nadające się do użytku wykorzystywał klasztor.

Informacje dla zwiedzających
Pomiędzy wieżami mieści się wystawa Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Można ją zwiedzić od wtorku do piątku w godzinach 10:30-14:00 oraz w soboty od godz. 10:00 do 16:00.

Bilety

  • Bilet normalny - 16 zł
  • Bilet ulgowy - 8 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży