IPT - pasek artykułowy

Ponad połowa Polaków w nieświadomości: Znajomość znaku „POMÓŻ MI” może ocalić życie na urlopie

Eliza Ciepielewska
Tylko 44% Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „POMÓŻ MI”, służący do dyskretnego sygnalizowania potrzeby pomocy. Jak wygląda ten gest i co zrobić, jeśli zauważysz go podczas wakacji?
Tylko 44% Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „POMÓŻ MI”, służący do dyskretnego sygnalizowania potrzeby pomocy. Jak wygląda ten gest i co zrobić, jeśli zauważysz go podczas wakacji? filadendron/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne
Aż 56% Polaków nie rozpoznaje międzynarodowego gestu „POMÓŻ MI”, który może uratować życie. Dowiedz się, jak wygląda ten znak, co oznacza i jak powinieneś zareagować, gdy zobaczysz go na wakacjach lub w codziennym życiu.

Spis treści

Czym jest gest „POMÓŻ MI”?

Gest „POMÓŻ MI” jest międzynarodowym symbolem sygnalizującym niebezpieczeństwo, używanym zwłaszcza przez osoby, które znajdują się w sytuacji zagrożenia, np. przemocy domowej. Ten prosty, lecz niezwykle ważny gest może zostać użyty w każdej sytuacji, aby dyskretnie poprosić o pomoc, nie wzbudzając podejrzeń oprawcy.

Tylko 44% Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „POMÓŻ MI”, służący do dyskretnego sygnalizowania potrzeby pomocy. Jak wygląda ten gest i co zrobić, jeśli zauważysz go podczas wakacji?
Tylko 44% Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „POMÓŻ MI”, służący do dyskretnego sygnalizowania potrzeby pomocy. Jak wygląda ten gest i co zrobić, jeśli zauważysz go podczas wakacji? filadendron/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Jak wygląda ten gest? Jest bardzo prosty do wykonania: unosisz otwartą dłoń, a następnie zginając palce, chowasz kciuk do wnętrza dłoni i zaciskasz pięść. Ten niewerbalny sygnał można pokazać w każdej sytuacji – podczas rozmowy twarzą w twarz, przez okno, a nawet przez kamerę internetową.

Jak zareagować, gdy zobaczysz ten gest?

Jeśli na wakacjach, w pracy, czy gdziekolwiek indziej zauważysz gest „POMÓŻ MI”, nie ignoruj go. Jest to wyraźna prośba o pomoc, a twoja szybka reakcja może uratować czyjeś życie. Co powinieneś zrobić?

  1. Pozostań spokojny i nie wzbudzaj podejrzeń. Twoje działania muszą być dyskretne, aby osoba w potrzebie nie znalazła się w jeszcze większym niebezpieczeństwie.

  2. Skontaktuj się z lokalnymi służbami ratunkowymi. W Polsce numerem alarmowym jest 112, ale na wakacjach warto znać lokalne numery służb. Przekaż operatorowi, co widziałeś, opisując gest i sytuację.

  3. Spróbuj udzielić pomocy. Jeśli masz możliwość, zadaj osobie pytanie, które może potwierdzić jej potrzebę pomocy, np. „Czy potrzebujesz wsparcia?” lub „Czy wszystko jest w porządku?”. Jeśli sytuacja na to pozwala, udaj, że wszystko przebiega normalnie, aby nie wzbudzać podejrzeń agresora.

Jak wyglądają inne sposoby dyskretnego wezwania pomocy?

Istnieje również wiele innych sposobów na dyskretne wezwanie pomocy. Oprócz gestu „POMÓŻ MI” możemy zastosować także:

  • Zamówienie w barze lub restauracji tzw., „Angel Shot” (dyskretny sposób poinformowania personelu, że ktoś potrzebuje pomocy).

  • Namalowanie czarnej kropki na dłoni „Black Dot” (czarna kropka narysowana na dłoni, sygnalizująca, że ktoś jest ofiarą przemocy domowej).

  • Możemy również zapytać o Angelę „Ask for Angela” (używane w celu zasygnalizowania np. obsługi baru czy pubu, że potrzebujemy pomocy).

  • Kolejnym sposobem jest zastosowanie skrótu STAN (akronim od „Send The Authorities Now” stosowany do zasygnalizowania prośby o natychmiastowe wezwanie władz).

Ile z tych znaków jesteśmy w stanie rozpoznać? Świadomość społeczna dotycząca gestów i sygnałów pomocy jest kluczowa dla bezpieczeństwa i wsparcia osób w potrzebie. W Polsce, choć pewna część społeczeństwa zna takie sygnały jak „Angel Shot”, „Black Dot”, „Ask for Angela”, STAN czy międzynarodowy gest „POMÓŻ MI”, to nadal jest to mniejszość.

  • 12% Polaków wie, co oznacza zamówienie w barze „Angel Shot”,

  • 12% rozpoznaje symbol „Black Dot”,

  • 12% kojarzy hasło „Ask for Angela”,

  • 13% wie, czym jest STAN.

Każdy z tych sygnałów ma na celu dyskretne przekazanie informacji o potrzebie pomocy, co może być decydujące w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Rozpowszechnianie wiedzy o tych gestach może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności reakcji w krytycznych momentach. Jest to ważny aspekt edukacji społecznej, który wymaga dalszego promowania i wsparcia.

Dlaczego tak niewielu Polaków zna gest „POMÓŻ MI”?

Choć Polacy są na tle Europy stosunkowo świadomi w kwestii bezpieczeństwa podczas podróży, aż 56% z nas nie rozpoznaje gestu „POMÓŻ MI”. To wyraźnie pokazuje, że edukacja w zakresie międzynarodowych sygnałów pomocy jest wciąż niewystarczająca.

Tymczasem świadomość tych symboli może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo, zarówno w kraju, jak i za granicą. Z ankiety przeprowadzonej przez platformę Preply wynika, że choć 44% Polaków zna ten gest, to jednak spora część z nas nie potrafiłaby na niego odpowiednio zareagować.

Warto zauważyć, że lepiej od nas wypadają jedynie Włosi i Turcy, co stawia nas na stosunkowo wysokiej pozycji w rankingu, ale wciąż daleko za czołówką światową.

Wiedza na temat gestu „POMÓŻ MI” to jedno, ale równie ważna jest odpowiednia reakcja, gdy go zauważysz. Jeśli podczas wakacji, w kraju czy za granicą, ktoś wykona w twoją stronę ten gest, musisz działać szybko i z rozwagą. Najważniejszą zasadą jest natychmiastowe poinformowanie odpowiednich służb. W Polsce oraz w większości krajów Unii Europejskiej można zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Wiedza na temat gestu „POMÓŻ MI” to jedno, ale równie ważna jest odpowiednia reakcja, gdy go zauważysz. Jeśli podczas wakacji, w kraju czy za granicą, ktoś wykona w twoją stronę ten gest, musisz działać szybko i z rozwagą. Najważniejszą zasadą jest natychmiastowe poinformowanie odpowiednich służb. W Polsce oraz w większości krajów Unii Europejskiej można zadzwonić pod numer alarmowy 112. engin akyurt/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Znak „POMÓŻ MI” może uratować życie – twoje, twoich bliskich lub zupełnie obcej osoby. Dlatego warto zapamiętać ten gest i być świadomym, jak zareagować, jeśli go zobaczysz. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz – w Polsce, na wakacjach czy w codziennym życiu – twoja reakcja może być kluczowa.

Pamiętaj, że każda forma wsparcia może mieć ogromne znaczenie dla osoby w potrzebie. Znajomość międzynarodowych znaków pomocy oraz numerów alarmowych to elementarne narzędzia, które mogą zapewnić bezpieczeństwo tobie i innym. Warto więc być przygotowanym i gotowym do działania w każdej sytuacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródło: Preply

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży