MKTG IPT - pasek artykułowy

Powódź w Europie: zalane słynne atrakcje, odwołane pociągi. Aktualna sytuacja w Czechach, Austrii, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To był fatalny weekend dla naszej części Europy. Obfite deszcze spowodowały wystąpienie rzek z koryt i zalanie wielu miast. Powódź dotknęła Polskę, ale też Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, nawet Rumunię. Czy w takich warunkach da się podróżować? Sprawdź, jak wygląda sytuacja obecnie: jakie miasta są zagrożone, które pociągi odwołano, jaka słynna atrakcja turystyczna została zalana przez wodę.

Spis treści

Powódź w Europie. Ucierpiała nie tylko Polska – jak jest w innych krajach UE?

Niż genueński Boris nadal wisi nad Europą Środkowo-Wschodnią, powodując obfite opady i powodzie, choć pogoda już się nieco poprawiła. Najgorzej było w weekend 14-15 września, gdy podtopione zostały miasta nie tylko południa Polski, ale także Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, a nawet Rumunii. Zerwane zostały mosty i drogi, zalane tory, a nawet znane turystyczne atrakcje.

Dunaj w Budapeszcie w czasie powodzi w 2013 r.
Powodzie powodują zniszczenia i utrudnienia w podróżowaniu nie tylko w Polsce. Obecnie zagrożenie powodziowe ogłoszone jest także w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii i w Rumunii. Jak tam wygląda sytuacja? Jakie pociągi odwołano, jakie słynne atrakcje zostały zalane przez wodę? Na zdjęciu: rekordowy poziom wody w Dunaju w Budapeszcie w 2013 r. Na licencji CC BY 2.0. Csaba Berze, Flickr.com, CC BY 2.0

Poniżej przedstawiam sytuację powodziową w Europie we wtorek 17 września 2024. Zobacz, gdzie nie kursują pociągi, gdzie nie działa metro i jaka popularna atrakcja znajduje się obecnie pod wodą.

Powódź w Czechach, w Ostrawie pękła zapora. Ewakuowano ok. 10 tys. osób

Po fatalnym weekendzie pełnym gwałtownych ulew i podtopień dobra wiadomość jest taka, że deszcze w Czechach ustały i poziom wody w rzekach przestał się – przynajmniej na razie - podnosić.

Najbardziej dotknięty powodziami został czeski kraj morawsko-śląski. Woda w rzece Opawa osiągnęła najwyższy poziom od ok. stu lat. Podtopione zostały miasta Opawa i Karniów. W Karniowie wystąpiły poważne problemy z dostawami prądu, zerwała się też sieć komórkowa.

Tak wyglądała fala powodziowa w Opawie:

Na terenie całego kraju ewakuowano łącznie ok. 10 tys. osób, zwłaszcza z Ostrawy, Jesionika, Frydlantu i Cieszyna, gdzie wezbrała Olza.

Centrum Informacji Turystycznej w Ostrawie wydało apel do turystów, by nie przyjeżdżali do miasta w trwającym tygodniu.

- Mimo że, rzeki powoli zaczynają opadać wciąż wiele miejsc w Ostrawie jest zalanych, nieprzejezdnych czy nieuprzątniętych po opadnięciu wody - czytamy w komunikacie.

Sytuacja w Ostrawie pogorszyła się jeszcze po pęknięciu tamy u zbiegu Opawy i Odry:

Przerwany został także ruch pociągów na trasie Ostrawa-Ołomuniec. Nie kursują też pociągi z Polski. Aktualny stan czeskiej sieci kolejowej i komunikaty o odwołanych i przywróconych połączeniach można sprawdzić na stronie Kolei Czeskich.

Tak wygląda sytuacja w Jesioniku:

Czeskie media donoszą, że w wyniku weekendowych powodzi ok. 200 tys. osób zostało odciętych od prądu i bieżącej wody. Jak na razie w wyniku powodzi w Czechach zginęły 3 osoby, 7 jest zaginionych.

Powódź nie oszczędziła też popularnych miejsc i atrakcji turystycznych. Do odwołania zamknięte zostało Skalne Miasto w Adrspach, do którego wlała się woda:

Sytuacja powodziowa na Słowacji

We wtorek 17 września 2024 słowackie media donoszą, że Bratysława, stolica Słowacji, nie jest na razie zagrożona zalaniem, choć gdzie Dunaj osiągnął wysokość 963 cm. Ewakuowano zwierzęta ze stołecznego zoo, zamontowano bariery i zapory, mające w razie czego powstrzymać rzekę przed wdarciem się do miasta. W weekend czasowe zawieszono kursowanie trolejbusów i tramwajów w starym centrum Bratysławy, ale ruch został już przywrócony.

Zobacz na filmie z niedzieli wodę wdzierającą się do Bratysławy:

Podtopienia miały miejsce także na zachodzie kraju, gdzie wezbrała rzeka Morawa, płynąca z Czech. Lokalne media podają, że najgorsza sytuacja jest w miejscowościach Radoszovce, Stupava i Myjava.

Austria walczy z powodzią, metro w Wiedniu zalane

W całej Dolnej Austrii ogłoszono w weekend stan klęski żywiołowej w związku z gwałtownymi ulewami. W Wiedniu zalane zostało metro i obecnie jeździ z przerwami, a niektóre linie są w całości zamknięte.

W niedzielę 15 września zamknięta pozostawała cała droga z Salzburga do Wiednia zamknięta, ale w poniedziałek nie było już raportów o utrudnieniach na trasie.

Niestety, media donoszą o 7 ofiarach śmiertelnych powodzi w Austrii.

Węgry szykują się na falę kulminacyjną

Poziom wody w Dunaju zbliża się do rekordu z 2013 r. (8,91 m). Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Budapesztu w sobotę 21 września, ale już w poniedziałek ogłoszono najwyższy, III stopień zagrożenia powodziowego. Władze miasta przewidują, że nabrzeża Budy i Pesztu zostaną zalane, i zamknęły je dla ruchu w poniedziałek wieczorem. Trwa wzmacnianie zapór powodziowych, w pracach udział bierze wojsko.

Nadal nie kursują pociągi między Budapesztem a Wiedniem (dotyczy to zarówno Kolei Austriackich, jak i Regiojet). Taka sytuacja ma się utrzymać do północy z wtorku na środę.

Rumunia – najwięcej ofiar powodzi

Także Rumunia zmaga się z powodzią, która zebrała tam wyjątkowo tragiczne żniwo: aż 7 ofiar śmiertelnych. Łącznie zalanych zostało prawie 5,5 tys. domów w 24 gminach. Najgorsza jest sytuacja w okręgu Gałacz przy granicy z Mołdawią, alarmy powodziowe i częściowe ewakuacje ogłoszono też w okręgach Vaslui i Jassy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy PKP Intercity S.A.
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 142 A
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży