„Poznaj Polskę”: projekt rusza od 1 kwietnia. Już teraz wiadomo, że skorzysta z niego ponad 300 tys. dzieci

Klaudia Światowiec
Klaudia Światowiec
Muzeum Toruńskiego Piernika znalazło się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc podczas szkolnych wycieczek – i wcale nas to nie dziwi. Uczniowie mogą tu poznać historię przemysłu piernikarskiego sięgającą średniowiecza, a przy okazji dobrze się bawić.
Muzeum Toruńskiego Piernika znalazło się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc podczas szkolnych wycieczek – i wcale nas to nie dziwi. Uczniowie mogą tu poznać historię przemysłu piernikarskiego sięgającą średniowiecza, a przy okazji dobrze się bawić. Jacek Smarz / Polska Press
Wycieczki szkolne to dla wielu dzieci ulubiona forma nauki. Od 1 marca szkoły mogły składać wnioski o dofinansowanie tych wyjazdów – od 1 kwietnia 2022 roku rusza druga odsłona programu „Poznaj Polskę". Wiemy, które atrakcje były przez uczniów odwiedzane najchętniej w trakcie ubiegłej edycji. W tym roku na dofinansowanie wycieczek szkolnych MEiN przeznaczy 100 mln złotych - już teraz wiadomo, że skorzysta z niego ponad 300 tys. dzieci.

Spis treści

„Poznaj Polskę” 100 milionów złotych na szkolne wycieczki w 2022 roku

W tamtym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz pierwszy wcieliło w życie program „Poznaj Polskę”. Wtedy na dofinansowanie wycieczek szkolnych przeznaczono 35 mln zł, co wypada dość blado w porównaniu z tegoroczną edycją. Na 2022 rok Przemysław Czarnek zaproponował rekordową sumę 100 mln zł, która pomoże szkołom w organizowaniu ciekawych wycieczek. W pierwszym półroczu 2022 roku suma środków przeznaczonych przez MEiN to 51 milionów złotych.

W ramach programu „Poznaj Polskę” w 2021 roku zorganizowano aż 5 tysięcy wycieczek. W tym roku liczba ta przekroczyła już 5700 wyjazdów. Zgodnie z bieżącymi informacjami, z programu ma skorzystać ok. 300 tys. dzieci. Środki będą podzielone na województwa proporcjonalnie do liczby uczącej się tam młodzieży.

Od 1 kwietnia ruszają wycieczki, łącznie 5700 wycieczek, liczymy szacunkowo, że ok. 300 tys. dzieci i młodzieży ruszy w podróż po Polsce, żeby ją poznać dzięki programowi ministra edukacji i nauki Poznaj Polskę, na który wiosną tego roku przeznaczamy 50 mln zł, jesienią kolejne 50 mln zł. Łącznie 100 mln zł w tym roku – powiedział podczas konferencji minister Przemysław Czarnek.

Minister przewiduje, że jesienią kolejni młodzi obywatele udadzą się na wycieczki po Polsce. Szacunkowo, to łącznie ponad pół miliona dzieci, które skorzystają na projekcie.

Można powiedzieć, że ponad pół miliona dzieci skorzysta z prawie bezpłatnych, bo w 80 proc. finansowanych, wycieczkach po naszym kraju. Już wiemy, że szkoły są niezwykle zainteresowane tą ofertą – dodał minister edukacji i nauki.

Od kiedy i w jaki sposób można składać wnioski do programu „Poznaj Polskę”?

Wnioski o wzięcie udziału w nowej edycji programu mogą zgłaszać nauczyciele do dyrektora szkoły. Ci z kolei przekazują odpowiedni formularz dalej – wszystko można załatwić na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Chęć wzięcia udziału w programie można zgłosić już od 1 marca aż do wyczerpania środków finansowych. Warto wspomnieć, że liczba wniosków na szkołę jest ograniczona. Najwięcej mogą zdziałać szkoły podstawowe – te, które liczą ponad 200 uczniów, mogą złożyć maksymalnie 6 próśb o dofinansowanie.

Wycieczki szkolne częściej i lepiej. Jakie są warunki udziału w programie „Poznaj Polskę”?

50 mln zł zostanie przeznaczone na wycieczki szkolne organizowane jeszcze w tym roku szkolnym, drugie tyle dofinansuje atrakcje w przyszłym. Aby jednak wyjazd mógł być objęty opieką programu, trzeba spełnić warunki co do jego „edukacyjności”:

 • Jeśli wycieczka trwa tylko jeden dzień, dzieci muszą zahaczyć o min. 2 punkty edukacyjne
 • Jeśli przeciąga się do dwóch dni, liczba punktów edukacyjnych wzrasta do 4.
 • Proporcjonalnie – trzydniowa wycieczka to min. 6 punktów edukacyjnych.

Warto wspomnieć, że koszt wycieczki nie może też przekroczyć kwoty 150 zł na osobę. Dofinansowanie obejmie 80% tych wydatków.

Ubierz się wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Toruń, Warszawa i Wrocław w czołówce atrakcji

Wycieczki muszą zahaczyć o określoną liczbę punktów edukacyjnych, w końcu ich celem jest przede wszystkim nauka. Ministerstwo Edukacji i Nauki ujawniło listę miejsc, które najchętniej odwiedzały szkoły w tamtym roku. Znajdują się na niej:

 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
 • Zamek Królewski w Warszawie,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Stare Miasto w Krakowie,
 • Zamek Królewski Wawel,
 • Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu,
 • zespół cmentarzy na Powązkach w Warszawie,
 • Muzeum Toruńskiego Piernika,
 • zespół staromiejski w Toruniu.
Muzeum Toruńskiego Piernika znalazło się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc podczas szkolnych wycieczek – i wcale nas to nie dziwi. Uczniowie
Muzeum Toruńskiego Piernika znalazło się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc podczas szkolnych wycieczek – i wcale nas to nie dziwi. Uczniowie mogą tu poznać historię przemysłu piernikarskiego sięgającą średniowiecza, a przy okazji dobrze się bawić. Jacek Smarz / Polska Press

Jak widać, najwięcej uczniów odwiedziło przede wszystkim stolicę Polski. MEiN podaje też, że z wycieczek najliczniej skorzystały szkoły z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Jak będzie w tym roku? Można się spodziewać, że po długim doświadczeniu zdalnego nauczania uczniowie jeszcze chętniej skorzystają z oferty szkolnych wyjazdów.

Źródło: gov.pl, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży