Spis treści
- Zalety pracy w turystyce: podróże i poznawanie świata
- Zarobki w branży turystycznej. Najlepsi mogą dobrze żyć
- Praca w turystyce: bez biura i rutyny
- Wady pracy w turystyce. Nie zawsze jest kolorowo
- Jak pogodzić pracę i życie prywatne? Trudne związki na odległość
- Gdzie szukać pracy w turystyce?
- Praca w branży turystycznej. Znajdź odpowiednie stanowisko dla siebie
Zalety pracy w turystyce: podróże i poznawanie świata
Do pracy w branży turystycznej wiele osób przyciągnęła możliwość zwiedzania świata i szlifowania języków. Rzeczywiście, wiele zawodów umożliwia podróżowanie w ramach wykonywania obowiązków służbowych.
O ile pilot czy stewardessa niewiele wyciągają ze swych podróży, które często ograniczają się raczej do lotnisk i hoteli, o tyle pilot wycieczek może faktycznie co kilka tygodni wyruszać na dłuższą wycieczkę, w czasie której może się dzielić swoją wiedzą i pasją związaną z jakimś odległym krajem czy regionem. Rezydent poznaje „swój” kraj szczególnie gruntownie, bo ma możliwość, a nawet obowiązek zamieszkania w nim i pozostawania w gotowości do oprowadzania turystów i pomagania w organizacji wycieczek.
Zarobki w branży turystycznej. Najlepsi mogą dobrze żyć
Naprawdę dobrzy przewodnicy, piloci wycieczek czy rezydenci mogą także liczyć na przyjemny zarobek, zarówno w formie wysokiej stawki jak i prowizji od sprzedanych wycieczek.
Wielu turystów liczy na profesjonalną obsługę i docenia przewodników, którzy potrafią pokazać im nieznane zakątki i atrakcje, o których próżno szukać informacji w hotelowych broszurach czy na portalach internetowych. Znalezienie odpowiedniej niszy może zagwarantować przewodnikowi rozgłos w sieci, stały napływ klientów i w efekcie dobry zarobek.
Praca w turystyce: bez biura i rutyny
Sama praca na wielu stanowiskach w branży turystycznej jest atrakcyjna dla osób nieznoszących nudy i rutyny. Organizacja wycieczek i atrakcji dla turystów w często odległym i egzotycznym kraju to nieustanne wyzwanie, ale także przygoda, w sam raz dla tych, którzy dość mają rutyny i siedzenia w biurze.
Choć nie zawsze da się zupełnie wyeliminować element pracy papierkowej, piloci wycieczek, rezydenci, przewodnicy czy animatorzy turystyczni najczęściej mogą wykonywać swoje obowiązki biurowe w atrakcyjnych miejscach i w nienormowanych godzinach, a nie zamknięci w boksach w biurowcu od 9:00 do 17:00, co dla coraz liczniejszej rzeczy młodych ludzi, wkraczających na rynek pracy, bardzo się liczy i stanowi niemały benefit.
Wady pracy w turystyce. Nie zawsze jest kolorowo
Oczywiście, nie każde stanowisko w branży turystycznej pozwala zwiedzać świat, zminimalizować czas poświęcany na pracę papierkową w biurze i założenie konta na Instagramie z pięknymi zdjęciami z egzotycznych miejsc.
Wiele stanowisk w biurach podróży przypomina pracę w każdej innej korporacji czy urzędzie, i wymaga dostosowania się do rutyny, koniecznej do wykonywania obowiązków administracyjnych czy sprzedażowych.
Jak pogodzić pracę i życie prywatne? Trudne związki na odległość
Trzeba też zauważyć, że dla wielu osób to, co stanowi największą zaletę pracy wiążącej się z podróżami, może być także jej największą wadą. Częste, a w przypadku załogi samolotu nieustanne podróżowanie może zaburzyć relacje międzyludzkie w Polsce.
Osoby, które dużo podróżują, nieustannie poznają nowych ludzi, ale te znajomości często są powierzchowne, bo po niedługim czasie przychodzi pora na rozstanie i poznawanie nowych osób w nowym miejscu. Jeśli silne i stabilne relacje i związki są dla Was ważne, być może powinniście rozejrzeć się raczej za pracą stacjonarną w Waszym kraju czy mieście.
Zabierz energię ze sobą
Gdzie szukać pracy w turystyce?
Najłatwiej wyszukać oferty pracy w branży turystycznej w Internecie. Portale turystyczne często zbierają i aktualizują ogłoszenia o prace z różnych rejonów Polski i świata.
Portal tur-info.pl także zbiera bieżące oferty pracy w branży turystycznej. Można się z nimi zapoznać TUTAJ.
Oferty pracy zbierane są także przez portal Kadryturystyki.pl. Serwis z ofertami pracy dostępny jest po wpisaniu adresu e-mail i kliknięciu w przesłany na pocztę link. Okienko na podanie adresu jest dostępne TUTAJ.
Każdy większy portal ogłoszeniowy ma osobną kategorię dla ofert z szeroko pojętej turystyki. Warto regularnie sprawdzać ogłoszenia, pojawiające się np. na:
Warto też przeglądać zakładki newsowe lub ogłoszeniowe na stronach biur podróży, linii lotniczych, sieci hotelowych i innych firm branżowych, w których chcielibyśmy opracować, np.
Praca w branży turystycznej. Znajdź odpowiednie stanowisko dla siebie
Oferta pracy w turystyce jest bardzo różnorodna. Turystyka to przecież nie tylko przewodnicy, piloci wycieczek czy animatorzy. Branża obejmuje także pracowników hoteli wszystkich rodzajów i szczebli, transportu (zwłaszcza lotniczego), a nawet – do pewnego stopnia – show-biznesu.
Znalezienie odpowiedniego stanowiska, pasującego do Waszych oczekiwań, potrzeb i charakterów, to połowa sukcesu i przepis na udaną karierę zawodową.
W galerii zestawiliśmy najważniejsze informacje o popularnych zawodach z szeroko pojętej branży turystycznej, łącznie z zakresem obowiązków i orientacyjnymi widełkami płac. Być może znajdziecie wśród nich swoją wymarzoną pracę lub przynajmniej inspirację do dalszych samodzielnych poszukiwań.
Źródła: aplikuj.pl, gowork.pl, wynagrodzenia.pl