Spis treści
- COVID-19 odszedł, praca zdalna została
- Jak praca zdalna zmienia podróżowanie? Przeprowadzono badanie opinii
- Praca zdalna na tropikalnej wyspie, czyli workation zyskuje na popularności
- 20% młodych ludzi uprawia workation, prawie połowa starszych pracowników marzy o pracy zdalnej
- Różni ludzie, różne wymagania. Jakie są oczekiwania wobec pracy zdalnej za granicą?
COVID-19 odszedł, praca zdalna została
Pandemia COVID-19 zmieniła świat na kilka sposobów. Jednym z nich było wymuszone przejście wielu pracowników na system pracy hybrydowej lub w pełni zdalnej.
Praca zdalna, początkowo traktowana podejrzliwie przez pracodawców i pracowników, szybko zyskała na popularności. Dziś wydaje się, że ten model pracy może w niedalekiej przyszłości okazać się co najmniej równoważny z tradycyjnym wykonywaniem obowiązków w biurze, zwłaszcza wśród młodych ludzi poniżej 30 lat, należących do tzw. pokolenia Z.
Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna między innymi dlatego, że pozwala oszczędzać czas i daje dużą elastyczność – możliwość wykonywania obowiązków z niemal każdego miejsca na ziemi. To opcja wymarzona dla zapalonych podróżników i turystów.

Jak praca zdalna zmienia podróżowanie? Przeprowadzono badanie opinii
Jak praca zdalna wpływa na podróżowanie? Powstają już pierwsze badania na ten temat. Czeska wyszukiwarka lotów Kiwi.com, firma Traveltech i agencja badawcza Stem/Mark połączyły siły i stworzyły raport na temat tego, jak praca zdalna wpływa i może wpłynąć na turystykę w najbliższym czasie.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w październiku 2022 wśród reprezentatywnej grupy mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, także Polaków. Ankiety dały odpowiedzi na to, jak Europejczycy w trzech grupach wiekowych (pokolenie Z, 30-44 lata, 45-59 lat) postrzegają pracę zdalną i jakie wiążą plany turystyczne w związku z możliwościami, jakie daje home office.
Co Polacy sądzą o łączeniu pracy z wakacjami (workation)? Wyniki badania znajdziecie poniżej.
Praca zdalna na tropikalnej wyspie, czyli workation zyskuje na popularności
Według przeprowadzonego badania obecnie ok. 25% pracodawców w Polsce umożliwia pracę zdalną.
Polacy zgodnie podkreślają zalety takiego rozwiązania: praca z domu w tzw. home office pozwala zaoszczędzać czas na dojazdach do biura. Co ciekawe, czas ten bardzo wielu ankietowanych (co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta) planuje przeznaczyć na odpoczynek i przedłużenie weekendu, często w formie wycieczek pod miasto lub dalszych wyjazdów w ramach tzw. workation.
Czym jest workation? To połączenie pracy z wakacjami (work + vacation). Polega na wykonywaniu pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi, często atrakcyjnego turystycznie. Po skończeniu zmiany pracownik na workation może udać się na zwiedzanie lokalnych zabytków czy atrakcji, popływać w ciepłym morzu, zjeść obiad w restauracji – słowem korzystać po godzinach z oferty turystycznej dowolnego kraju, który wybrał na pobyt.
Ankietowani zgadzają się, że praca zdalna w atrakcyjnym turystycznie miejscu – workation – pozwala obniżyć poziom stresu i lepiej wypoczywać, a tym samym zwiększa efektywność pracowników. Dodatkowo podróżowanie poszerza horyzonty oraz inspiruje do działania.
W ostatnim czasie workation stale zyskuje na popularności. Praca zdalna daje dużą elastyczność, z której pracownicy chętnie korzystają, łącząc obowiązki zawodowe ze zwiedzaniem świata. Jak różne grupy wiekowe postrzegają możliwości, które daje praca zdalna, i ich wpływ na turystykę i podróżnicze plany?

Czytaj też: Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. Pomysł popiera branża turystyczna
20% młodych ludzi uprawia workation, prawie połowa starszych pracowników marzy o pracy zdalnej
Ankiety przeprowadzone wśród trzech pokoleń pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej wskazują, że każde z nich ma nieco inne podejście do pracy zdalnej, ale niemal wszyscy zgadzają się, że ten model wykonywania obowiązków zawodowych jest atrakcyjny. Jak praca zdalna wpływa na plany podróżnicze Polaków?
Pokolenie Z (18-29 lat)
11% młodych ludzi już pracuje zdalnie w pełnym wymiarze godzin, 13% praktykuje model hybrydowy. Łączenie pracy zdalnej i z biura ma często charakter przejściowy. 10% ankietowanych planuje niedługo przejść na pracę w pełni zdalną.
Praca zdalna postrzegana jest przez młodych ludzi jako szansa na poznawanie świata. 35% ankietowanych w wieku poniżej 30 lat deklaruje, że zyskany dzięki pracy zdalnej dodatkowy czas wolny przeznaczy na podróżowanie. Aż 20% młodych ludzi przyznaje, że regularnie pracuje z innego kraju i uprawia workation.
Osoby w wieku 30-44 lata
33% ankietowanych z tego pokolenia pracuje hybrydowo: czasem w biurze, czasem w domu. 10% zamierza niedługo przejść na pracę w pełni zdalną. Także w tej grupie wiekowej popularna jest idea workation: 20% ankietowanych regularnie łączy pracę z wyjazdami wypoczynkowymi, które przedłuża w ramach workation, a kolejne 28% deklaruje zamiar wypróbowania tego typu pracy.
Osoby w wieku 45-59 lat
Co ciekawe, właśnie wśród starszych pracowników można znaleźć najwięcej zwolenników pracy zdalnej. 43% ankietowanych deklaruje chęć przejścia na ten model pracy. Aż 45% osób pracujących zdalnie zamierza przedłużać wakacyjne pobyty i łączyć je z pracą w ramach workation.

Różni ludzie, różne wymagania. Jakie są oczekiwania wobec pracy zdalnej za granicą?
Młodzi ludzie najczęściej ze wszystkich grup wiekowych zgadzają się z opinią, że praca zdalna i workation mają dobry wpływ na ich efektywność i samopoczucie. Członkowie pokolenia Z mają jednak swoje wymagania odnośnie do łączenia wakacji z pracą. Workation musi odbywać się w wygodnych warunkach, z dostępem do Internetu, w pokoju lub biurze z aneksem kuchennym. Nieodzowne jest odpowiednie ubezpieczenie.
Aneks kuchenny i ubezpieczenie to warunki najczęściej wskazywane przez 20-latków, a najrzadziej przez 40- i 50-latków, którzy mają najmniej wymagań co do pracy zdalnej.
30-latkowie są umiarkowani: dla nich w czasie workation liczy się przede wszystkim przyjazne otoczenie.
Źródło: kiwi.com

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?