Spis treści
Sąd ukarał tanią linię Ryanair za naliczanie opłaty za niewymiarowy bagaż podręczny!
W środę 11 września 2024 zapadł bezprecedensowy wyrok, który może zmienić oblicze tanich lotów – na początku w Portugalii, a potem w pozostałej części Europy.
Wyrok zapadł w portugalskiej Bradze i dotyczył naliczania dodatkowych opłat za niewymiarowy bagaż podręczny przez tanią linię lotniczą Ryanair, bardzo popularną także wśród polskich turystów.
Ryanair rutynowo nalicza opłatę za przekroczenie ustalonych wymiarów bagażu podręcznego (obecnie to 40 x 25 x 20 cm). Tymczasem sędzia Antonio Oliveira Mestre ogłosił wyrok: taka praktyka jest nielegalna w Portugalii! Zdaniem sędziego pobieranie opłaty za bagaż, który mieści się w schowku w kabinie i nie przekracza wymiarów 55 x 40 x 20 cm, jest nadużyciem.
Mestre nakazał Ryanairowi zwrócić uiszczoną opłatę w wysokości 56,50 euro pasażerce, która wygrała sprawę, wraz z odsetkami i kosztami procesu.
W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że bagaż podręczny jest integralną częścią umowy przewozu pasażera. Wprowadzanie dodatkowych opłat jest równoznaczne z wymuszeniem wykupienia dodatkowej usługi.
„Ten wyrok to precedens”. Reakcje na decyzję sędziego Mestre
Wyrok z Bragi wywołał wielkie poruszenie w portugalskich mediach. Oznacza de facto koniec pobierania przez tanie linie lotnicze opłat za niewymiarowy bagaż. Szczególnie cieszą się oczywiście sami podróżni, ale też działacze portugalskich organizacji konsumenckich.
- Ten wyrok to precedens w Portugalii, ale w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej podobne wyroki zapadały już wcześniej – mówi Otavio Viana, szef stowarzyszenia Citizens’ Voice, zajmującego się obroną praw konsumentów, w rozmowie z CNN Portugal.
Według ustaleń portugalskich mediów, obecnie w sądach tego kraju toczy się jeszcze 7 podobnych spraw przeciw różnym tanim liniom lotniczym, które także podbierają dodatkową opłatę za niewymiarowy lub zbyt ciężki bagaż. Organizacja Citizens’ Voice szacuje, że łączna suma odszkodowań w wypadku, gdy w tych procesach zapadną podobne wyroki, jak ten w Bradze, może wynieść ok. 10 miliardów euro.
To może być początek końca opłat na bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych
Ryanair na razie nie udzielił oficjalnego komentarza w sprawie przegranego procesu. To nie pierwszy taki cios dla taniej linii i innych niskokosztowych przewoźników w tym roku. W czerwcu 2024 Ryanair, Vueling i EasyJet przegrały podobny proces w Hiszpanii i musiały zapłacić łącznie ok. 150 milionów euro odszkodowań dla pasażerów. Reprezentant organizacji zrzeszającej tanie linie, Airlines Association (ALA), powiedział wówczas hiszpańskiej CNN:
- Tanie linie lotnicze nie są zobligowane do zmiany jakiejkolwiek praktyki. Już oferujemy bagaż podręczny za darmo, o ile spełnia wymogi wymiarów i wagi.
Wydaje się jednak, że wyroki, jakie zapadły w Hiszpanii i Portugalii, wskazują nowy kierunek, w jakim zdążają regulacje prawne. W czasie, gdy sędzia Mestre ogłaszał swój wyrok, kilka organizacji konsumenckich Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, jak np. Euroconsumers i Decoproteste, jest stroną w toczących się zbiorowych procesach przeciw tanim liniom lotniczym, naliczającym opłaty za niewymiarowy bagaż. Jeśli wyroki z Hiszpanii i Portugalii posłużą za precedensy i podobne rozstrzygnięcia zapadną w innych sądach, tanie linie lotnicze będą musiały zmienić swoją politykę dotyczącą bagażu podręcznego. Możliwe, że już niedługo opłaty za bagaż podręczny w tanich liniach zostaną zniesione w całej Europie.
Co sądzisz o wyroku, jaki zapadł w Portugalii? Czy w Polsce sądy powinny rozstrzygać w podobny sposób? Daj znać w komentarzu!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: CNN Portugal, SIC Noticias
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?