IPT - pasek artykułowy

Przewożono tędy kamienie do budowy kwatery Hitlera. Oto słynne mosty w Stańczykach, jedne z najpiękniejszych w Polsce! Zobacz

Weronika Błaszczyk
Te niesamowite mosty można zobaczyć w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej w miejscowości Stańczyki. Potocznie nazywane są „Akweduktami Puszczy Rominckiej”, ze względu na duże podobieństwo do akweduktów w Pont du Gard we Francji.Zobacz więcej zdjęć ---->
Te niesamowite mosty można zobaczyć w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej w miejscowości Stańczyki. Potocznie nazywane są „Akweduktami Puszczy Rominckiej”, ze względu na duże podobieństwo do akweduktów w Pont du Gard we Francji.Zobacz więcej zdjęć ---->Google Polska/materiał archiwalny
Dwa mosty kolejowe z początku XX wieku. Ten niesamowity zabytek, choć wyglądem przypomina rzymskie akwedukty, położony jest w Polsce. Od 1 października 1927 roku na trasie zaczęły kursować pociągi. Na początku były to trzy pary pociągów osobowych, później jednak doszedł jeszcze jeden, specjalnie dla licznie odwiedzających te tereny turystów. W latach 40. XX wieku przewożono tędy także kamienie do budowy kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec". Jak wyglądają słynne mosty w Stańczykach? Poznaj historię tego miejsca!

Mosty w Stańczykach: historia

Dwa mosty kolejowe położone w Stańczykach (powiat gołdapski, województwo warmińsko-mazurskie) to zabytek pochodzący z lat 1917-1918. Potocznie nazywane są „Akweduktami Puszczy Rominckiej”, ze względu na duże podobieństwo do akweduktów w Pont du Gard we Francji.

To najwyższe mosty w Polsce. Ich konstrukcja jest 5-przęsłowa o długości 180 metrów i wysokości do 36,5 metra. Pod nimi przepływa rzeka Błędzianka.

Zobacz zdjęcia z tego miejsca

Pierwszy most południowy zaczęto już budować w latach 1912-1914, jednak ukończony został dopiero w 1917 roku. Rok później skończono budowę mostu północnego. Są względem siebie równoległe.

Wiosną 1917 roku rozpoczęto budowę tak zwanego trzeciego korytarza transportowego z Chojnic przez Czersk, Smętowo, Kwidzyn, Prabuty, Myślice, Morąg, Ornetę, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Kętrzyn, Węgorzewo, Gołdap, Pobłędzie, Kalwarię do Olity na Litwie. W tym czasie większość odcinków na tej trasie już istniała, dlatego też inwestycja sprowadzała się głównie do poszerzenia nasypów na całej trasie dla drugiego toru.

Budowa odcinku Botkuny-Pobłędzie do momentu wybuchu I wojny światowej była na dość zaawansowanym etapie, z tego też względu na tym odcinku postanowiono dobudować bliźniacze mosty i nowe wiadukty na skrzyżowaniach z drogami kołowymi. Niestety, nie udało się tego ukończyć do 1918 roku. Większość odcinków pozostała zatem jednotorowa.

Nowa sytuacja polityczna sprawiła, że zrezygnowano z budowy magistrali na Litwę i postanowiono dokończyć budowę linii jako lokalnej trasy jednotorowej od stacji Botkuny przez Dubieniki, Stańczyki, Pobłędzie aż do stacji Żytkiejm. Tor pojawił się tylko na jednym moście.

1 października 1927 roku na całej trasie jeździły trzy pary pociągów osobowych. Z czasem pojawiła się też czwarta para ze względu na licznie odwiedzających okoliczne tereny turystów. Kursowała ona jednak jedynie w weekendy. Co ciekawe, kursowały tamtędy pociągi towarowe przewożące na przykład drewno z pobliskich lasów, a w latach 40. XX wieku także kamienie, które służyły między innymi do budowy kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Mosty w Stańczykach: ciekawostki

Dzisiaj mosty są wykorzystywane nie tylko w celach turystycznych, ale także przez miłośników sportów ekstremalnych do skoków na bungee. A w 2020 roku Google przyznało temu miejscu nagrodę Złotej Pinezki, czyli wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników map Google atrakcji turystycznej w każdym z województw. Ponadto, mosty wykorzystano w filmie „Ryś”, w reżyserii Stanisława Tyma.

Mosty w Stańczykach: cennik, godziny otwarcia, parking

Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnego właściciela, zatem jego zwiedzanie jest możliwe dopiero za opłatą. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 złotych, a dla dzieci 5 zł. Do szóstego roku życia wejście bezpłatne. Skorzystać z atrakcji można już od godz. 8:00 rano aż do zachodu słońca.

Niedaleko mostów znajduje się bezpłatny parking, na którym można zaparkować swój samochód.

Miłośnicy takiej architektury niedaleko mogą także zobaczyć ceglany most i dwa swego rodzaju "akwedukty" w Kiepojciach.

Zobacz zdjęcia!

Niektóre nazwy wsi w Polsce nie są szczególnie oryginalne. Pojawiają się na mapie kraju naprawdę często. Sprawdź, o jakie nazwy chodzi! Sprawdź wszystkie najpopularniejsze nazwy wsi w Polsce --->

Najpopularniejsze nazwy wsi w całej Polsce! Niektóre powtarz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży