Psałterz floriański i inne ważne rękopisy. Gdzie znajdują się odręcznie pisane dzieła polskich wieszczów?

OPRAC.:
Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
W czasach przed wynalezieniem druku, jak wszyscy pamiętamy z lekcji historii, najskuteczniejszą metodą utrwalania i przekazywania informacji było pismo odręczne. Poznajcie historię najważniejszych rękopisów w dziejach Polski – gdzie znajdują się manuskrypty dzieł polskich wieszczów?

Spis treści

Co jest najstarszym rękopisem w Polsce?

Rękopis „Pana Tadeusza[/quot/], autorstwa Adama Mickiewicza
Które dzieło jest najstarszym rękopisem w Polsce? Odpowiedź na to pytanie i inne ciekawostki związane z pismem odręcznym znajdziecie w poniższym artykule.

CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Pleple2000 / CC BY-SA 4.0

Najstarszym znanym rękopisem w Polsce jest tzw. "Biblia królowej Zofii" (ang. "Queen Sophia Bible") lub inaczej "Psałterz Floriański". Jest to jedno z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego. Rękopis ten powstał prawdopodobnie w okresie między 1310 a 1320 rokiem i jest jednym z najstarszych zachowanych manuskryptów w języku polskim.

"Psałterz Floriański" jest rękopisem iluminowanym, zawierającym psalmy w tłumaczeniu na język polski. Został sporządzony na zamówienie królowej Węgier i Polski, Zofii Holszańskiej, dla klasztoru dominikanów na Wawelu w Krakowie. Rękopis składa się z 300 pergaminowych kart i zawiera łącznie 277 iluminacji.

"Psałterz Floriański" jest jednym z najważniejszych zabytków kultury piśmienniczej w Polsce, ponieważ pochodzi z okresu, w którym piśmiennictwo polskie dopiero zaczynało rozwijać się. Stanowi on świadectwo bogatej tradycji iluminatorskiej oraz wpływów sztuki romańskiej i gotyckiej na ziemiach polskich.

Rękopis ten znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie jest starannie przechowywany i udostępniany do badań naukowych oraz oglądania przez zwiedzających. Jego ogromne znaczenie dla historii polskiej literatury i kultury czyni go niezwykle cennym i ważnym dla polskiej dziedzictwa narodowego.

Rękopisy wieszczów

Adam Mickiewicz (1798-1855) Rękopisy Adama Mickiewicza znajdują się głównie w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w różnych muzeach i archiwach.

Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. Jego najbardziej znane dzieła to "Pan Tadeusz" - epopeja narodowa opowiadająca o losach szlachcica i wydarzeniach związanych z polskim powstaniem, "Dziady" - dramatyczna trylogia, oraz "Sonety krymskie" - zbiór sonetów nawiązujących do pobytu Mickiewicza na Krymie.

Juliusz Słowacki (1809-1849) Rękopisy Juliusza Słowackiego znajdują się głównie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Juliusz Słowacki to jeden z najważniejszych poetów romantycznych w Polsce. Jego twórczość była pełna namiętności, a utwory często oscylowały między wiarą a buntowniczymi ideami. Wśród jego dzieł warto wymienić poemat "Beniowski" oraz dramaty "Kordian" i "Balladyna".

Zygmunt Krasiński (1812-1859) Rękopisy Zygmunta Krasińskiego znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Zygmunt Krasiński był poetą i dramaturgiem okresu romantyzmu. Jego utwory cechuje głęboki refleksyjny ton, a tematyka często dotyczy moralnych dylematów i losu narodu. Do najbardziej znanych dzieł Krasińskiego należą dramaty "Nie-Boska Komedia" oraz "Irydion".

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) Rękopisy Cypriana Kamila Norwida znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Cyprian Kamil Norwid był poetą i prozaikiem, który pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Jego wiersze charakteryzują się refleksyjnym podejściem do życia i silnym patriotyzmem. Wybitne utwory Norwida to m.in. "Vade-mecum" oraz sonet "Moja piosnka".

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Figury świętych na ziemi kłodzkiej. Wyjątkowe obiekty, które miały chronić mieszkańców przed katastrofą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie