MKTG IPT - pasek artykułowy

Redyk 2024, czyli niezapomniane widowisko w górach. Gdzie i kiedy można podziwiać wspaniałe wydarzenie jesienią?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Wybierasz się w góry jesienią? Nie pozwól, by ominęło cię to niezapomniane widowisko, które jest częścią wspaniałej tradycji. Jesienią górskie tereny mienią się bielą za sprawą... maszerujących owiec. Co to jest redyk? Gdzie i kiedy można podziwiać to wspaniałe wydarzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

Czym jest redyk? Ciekawa tradycja i wyjątkowe widowisko

Redyk to wydarzenie w górach, podczas którego pasterze prowadzą stada owiec na hale lub wracają z wypasu. Dzieje się to dwa razy do roku, dlatego redyki można podzielić na te wiosenne oraz jesienne. Na przełomie września i października baca sprowadza zwierzęta do dolin – właśnie to wydarzenie mają szansę zobaczyć ci, którzy wybierają się w góry o tej porze roku. Choć według tradycji koniec wypasu owiec przypada na dzień św. Michała (czyli 29 września), współcześnie redyk jesienny w niektórych miejscowościach odbywa się nawet pod koniec października i ma charakter folklorystycznego widowiska.

Jesienny wypas owiec w Pieninach
Ci, którzy wybierają się w góry jesienią, mogą liczyć na moc ciekawych atrakcji i wydarzeń – należą do nich redyki. Kiedy i gdzie można je podziwiać? pkazmierczak / iStock / Getty Images Plus

Redyk w Szczawnicy – na to czekają turyści z całej Polski

Jednym z najpopularniejszych wydarzeń tego typu jest pieniński redyk w Szczawnicy. W dzień przybycia bacy ruch w mieście zostaje wstrzymany na kilka godzin, by zrobić miejsce dla tysięcy owiec podążających głównymi ulicami. To jednak dopiero początek atrakcji, bowiem jesienny redyk w Szczawnicy urozmaica wiele atrakcji związanych z góralskimi tradycjami, artystyczne występy i koncerty, stoiska z regionalnymi przysmakami oraz wesoła dyskoteka.

W 2024 roku redyk w Szczawnicy potrwa od 11 do 12 października.

Będziecie mogli podziwiać pędzące przez ulice owce prowadzone przez baców, juhasów, psy pasterskie przy akompaniamencie góralskiej muzyki. Wraz z nimi mknące dorożki, pięknie ubrani górale pienińscy oraz barwna banderia konna. Usłyszycie beczenie owieczek, tupot kopytek, dzwonienie dzwonków i nawoływania baców – zapowiadają organizatorzy.

Źródło: gorydlaciebie.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży