Rowerem do 34 km od Środy Śląskiej. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową w okolicy Środy Śląskiej? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 34 km od Środy Śląskiej. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe niedaleko Środy Śląskiej przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w pobliżu Środy Śląskiej

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 34 km od Środy Śląskiej, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 27 kwietnia w Środzie Śląskiej ma być 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 28%. W niedzielę 28 kwietnia w Środzie Śląskiej ma być 19°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Pętla wokół Wrocławia szlak im. Turonia DOT69 rowerem.info

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 181,84 km
 • Czas trwania wyprawy: 18 godz. i 14 min.
 • Przewyższenia: 48 m
 • Suma podjazdów: 921 m
 • Suma zjazdów: 921 m

Dolnoslaska_OT poleca trasę mieszkańcom Środy Śląskiej

Kultowa pętla dookoła Wrocławia o długości 182 km. Trasa bardzo ciekawa, momentami wprost znakomita. Pierwotnie wyznaczona jako wieloetapowy szlak pieszy, ale obecnie rekomendowana też dla rowerzystów. W jeździe wymaga chwilami pewnej determinacji, jeśli oczekujecie równych szerokich dróg, to... to nie polecam. Pętla ma dwa oblicza: "blisko natury" i "po ciekawych miejscach". Sporo tu wąskich ścieżek, czasem dziurawych, czasem zarośniętych. Mimo tego, a nawet dlatego, dla wrocławian obowiązkowa. Po prostu nie wypada jej nie znać. Odkryjecie zaskakująco urocze podwrocławskie okolice. Aby przystosować projekt pod potrzeby rowerzystów, pociąłem go na 4 etapy. Dobrze wychodzą też podziały na 3 i 5 części (propozycje znajdziecie na końcu tekstu). Wszędzie startujemy z podmiejskich stacji kolejowych i na nich kończymy. I, co ciekawe, za każdym razem trafiamy na stację w Leśnicy. Tam więc zaczniemy, a dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Etap 1/4

Odcinek Leśnica - Brzeg Dolny (44 km) ma naprawdę zaskakujący przebieg. Krążymy po kolejnych niewielkich lasach i odcinkach polnych. Autorzy nie zapominają jednak o aspekcie turystycznym. Zamek (i park) w Leśnicy, Winnica Jaworek w Miękini (DOT44), Zamek w Wojnowicach (DOT44), Pałace w Prężycach, Gąsiorowie i Brzegu Dolnym to najważniejsze z nich. Do tego, w praktycznie każdej miejscowości, znajdziemy interesujące kościoły parafialne. Z istotnych uwag: proponowałbym modyfikację na odcinku Lenartowice - Prężyce (tak aby przejechać obok urokliwych starorzeczy). W pierwszej części etapu dominują drogi gruntowe (czasem trochę piaszczyste), w drugiej spokojne asfalty.

Etap 2/4

Brzeg Dolny - Długołęka (48 km). Początek to absolutny klasyk, zwłaszcza że trasa biegnie bardzo blisko Odry. Czeka nas przepychanie roweru przez nasyp kolejowy oraz jazda koroną wałów. Z tym ostatnim różnie bywa, w zależności od tego, czy zostały wykoszone, czy nie. Nogawki wskazane. Od Kotowic są już asfalty. Z atrakcji po drodze trzeba wspomnieć o kąpielisku i terenach rekreacyjnych w Wałach (a także w Paniowicach) oraz miasteczku portowym w Urazie (DOT47). Środek to jazda wzdłuż Widawy, częściowo po nowych idealnie zrobionych nowych szutrach. Końcówka, najbardziej spektakularna: na rozgrzewkę stawy przed Domaszczynem, dalej genialna ścieżka wzdłuż Dobrej do Szczodrego (z Domem Łowczego) oraz park i pałac Sybilli (DOT67).

Etap 3/4

Długołęka - Siechnice (44 km). Dla mnie najlepszy kawałek z całej obwodnicy. Jego głównym walorem jest kontakt z naturą. Mimo że jesteśmy blisko wielkiego miasta, to ma się wrażenie, że poruszamy się po niezwykle spokojnym i ustronnym terenie. Jedzie się głównie po drogach gruntowych. Na początku są stawy w Borowej i Rakowie. Jest tam krótki, leśny fragment, troszkę uciążliwy do jazdy. Następne mamy Lasy Grędzińskie (Natura 2000) - po opadach bywają tam imponujące kałuże. Linię Odry przekraczamy jazem i śluzą w Ratowicach. Uwaga: do 2022 roku śluza będzie remontowana. Z tym problemem można sobie poradzić w różny sposób. Najprościej zakończyć wycieczkę w Czernicy. Można także przejść lub przejechać po kładce dla pieszych na pobliskim moście kolejowym. To ostatnie dla odpornych nerwowo, bo jest lufiasto. Odradzam tę przeprawę rodzinom z dziećmi. Na końcu crème de la crème, czyli okolice Kotowic, a szczególnie Jezioro Dziewicze. Podobnie jak w Lesie Grędzińskim, ostrożnie z wyborem tej trasy po intensywniejszych opadach. Fragment wzdłuż torów potrafi być bardzo mokry.

Etap 4/4

Siechnice - Leśnica (46 km). Spokojne domknięcie pętli to najkrótsza recenzja. Na początku, aż do Biskupic Podgórnych, jedziemy w otwartym terenie po mało ruchliwych asfaltach (dosłownie dwa krótkie fragmenty gruntowe). Najmniej przyjemne jest przekraczanie A4 przez DK 348, po której się poruszamy. Za tym fragmentem zaczyna się ostatnia część z dominującymi traktami polnymi. Z atrakcji po drodze: wieża obronna Biestrzyków, Zamek Topacz (warto tu zarezerwować przynajmniej godzinę), mijamy też Pałac Alexandrów w Samotworze (obiekt niestety od pewnego czasu zamknięty), w Smolcu też jest malownicza ruina...

Podział pętli na 3 części

1/3 Leśnica - Szewce (65 km)

2/3 Szewce - Czernica (56 km)

3/3 Czernica - Leśnica (62 km)
Podział pętli na 5 części

1/5 Leśnica - Księginice (35 km)

2/5 Księginice - Świniary (33 km)

3/5 Szewce - Borowa (32 km + dojazd 1,5 km)

3/5 Borowa - Smardzów (42 km + dojazd 1,5 km)

5/5 Smardzów - Leśnica (40 km)

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Odra Gravel Atack - jedna z lepszych tras w okolicy

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 109,32 km
 • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 36 min.
 • Przewyższenia: 78 m
 • Suma podjazdów: 620 m
 • Suma zjazdów: 621 m

Rowerzystom ze Środy Śląskiej trasę poleca Pschemoo

Gravelowa wyprawa wzdłuż Odry (rower MTB jak najbardziej)

Główna część trasy zaczyna się w miejscowości Mierzowice, do tego momentu to 50/50 dojazd asfaltowy - wylot z Lubina i super szutrówki od Miłoradzice.
Za miejscowością Mierzowice lecimy w kierunku Jurcz - szutrówka ale lekki slalom wskazany w celu ominięcia płytki dołków.
Następnie wpadamy na gravelową autostradę i przy wale przeciwpowodziowym lecimy gładko kilka ładnych kilometrów - kierunek Dziewin. Tuż przed miejscowością lekki terenik koło zbiornika o fajnym klimacie - cisza, spokój i chwila na fotkę.
W Dziewinie warto zobaczyć ruiny pałacu - straszy rozpadający się, ale klimat na swój urok.
Z Dziewina do Ścinawy pędzimy już super asfaltem, gdzie za remontowanym mostem skręcamy w lewo - po znakach na Wołów.
W małowice trasa odbija w las - by wyjechać w Boraszyn - ten fragment ODRADZAM chyba, że MTB lub FULL - mnóstwo kamieni - Gravelem nie szło jechać - miejscami butowanie z obawy o opony !
Następnie Boraszyn - Tarchalice to chwila wytchnienia i ulga dla d...y.
Tarchalice - Domaszów to przyzwoita droga w Gravelowym klimacie.
Domaszów - Lubiąż to już mix nawierzchni - szuter, kamienie, polne łączniki i leśne ścieżki. Warto naleźć wygodny dojazd do rzeki i na chwilę delektować się przyrodą.
Lubiąż z klasztorem to znana pozycja a ścieżka rowerowa do Prochowic to bardzo ciekawa opcja.
Z Prochowic przez Lisowice i Szczytniki wpadamy na fajne szuterki w okolicy Buczynki i Raszówki - opcji przejazdu jest sporo - na wyprawę wybrane te główne - takie szybkie ;-)
Z Raszowej przez Gorzelin do Lubina to już prawdziwa plejada tras - do wyboru do koloru nawierzchni - ze względu na ściemniający się dzień powrót asfaltem.

Polecam jedna z ciekawszych opcji na 100km w okolicy.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Oborniki Śląskie - Ozorowice - Wrocław

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 39,64 km
 • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 17 min.
 • Przewyższenia: 87 m
 • Suma podjazdów: 773 m
 • Suma zjazdów: 818 m

Rowerzystom ze Środy Śląskiej trasę poleca Wielogorski

Przez wioski i wioseczki z Obornik do Wrocławia
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Na URAZ przez ... w siną dal

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 85,24 km
 • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 20 min.
 • Przewyższenia: 51 m
 • Suma podjazdów: 369 m
 • Suma zjazdów: 369 m

Taz77 poleca trasę rowerzystom ze Środy Śląskiej

Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Park Krajobrazowy Chełmy - Kraina WYgasłych Wulkanów

 • Stopień trudności: 3.0
 • Dystans: 141,04 km
 • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 46 min.
 • Przewyższenia: 224 m
 • Suma podjazdów: 2 816 m
 • Suma zjazdów: 2 788 m

Trasę dla rowerzystów ze Środy Śląskiej poleca Pschemoo

Trasa opracowana samodzielnie i przetestowana też samodzielnie na Gravelu.

Mam wrażenie, że z okolicy zostało wyciśnięte wszystko 90% teren i 10% asfaltowe łączniki, single Kaczawskie wer. GRVL to było fascynujące. Reszta trasy jak widać na foto - All Inclusive ???? łącznie ze spacerem (na szczęście tylko 2 x 200m).
Kilka fajnych miejscówek, charakterystycznych dla rejonu, ułożone zgodnie z trasą przejazdu

 1. Kamieniołom Wilcza Góra koło miejscowości Wilków (byłem przy okazji innej wycieczki i polecam - robi wrażenie)
 2. Skansen Górniczo - Hutniczy Leszczyna
 3. Ruiny Radiostacji z II wojny światowej
 4. Single Track - Gozdno 1 i 2 oraz Pod Grzybkami i Dwa Wąwozy
 5. Wieża widokowa na singlu Gozdno - drewniana
 6. Wieża widokowa Radogost - zabytkowa murowana
 7. Małe Organy Myśliborskie - kompleks skalny
 8. Wąwóz Myśliborski (mi już nie starczyło czasu, ale warto się tam wybrać).

Trasa do wzięcia na wprost, ale UWAGA: bezpiecznie na MTB, a Gravel z oponą min. 42-45C i szersza z terenowym bieżnikiem.

Rezygnując z przejazdu przez Single - trasa będzie krótsza o jakieś 27-29 km.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

 • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
 • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

 • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
 • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
 • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
 • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
 • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
 • uchwyt na bidon oraz bidon
 • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
 • fotelik dla dziecka - dla rodziców
 • pompka
 • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
 • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rowerem do 34 km od Środy Śląskiej. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia? - Środa Śląska Nasze Miasto

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży