Rowerowy Płock. PKN ORLEN promuje jednoślady

Materiał informacyjny PKN Orlen
Niewiele osób pamięta, że niegdyś Płock był stolicą Polski, a miasto jest starsze od Krakowa
Niewiele osób pamięta, że niegdyś Płock był stolicą Polski, a miasto jest starsze od Krakowa PKN Orlen
Już trzeci sezon PKN ORLEN współpracuje z miastem Płock i NextBike w ramach płockiego systemu wypożyczania roweru miejskiego. Cieszy się on wielką popularnością wśród mieszkańców. Tylko do końca czerwca 2022 r. ze stacji rowerowych PKN ORLEN skorzystało ponad 64 tys. osób.

Zwiedzanie wypożyczonym rowerem? Dlaczego nie! Rower to ekologiczny środek transportu, który przyczynia się do zdrowego trybu życia, a jazda na rowerze to świetny sposób na poznanie Płocka i najpiękniejszych miejsc w okolicy.

Mieszkańcy Płocka oraz turyści przyjeżdżający do tego miasta kolejny już sezon mogą przemieszczać się wypożyczonymi rowerami. Od 1 kwietnia w ramach Płockiego Roweru Miejskiego działają też stacje PKN ORLEN.

Koncern ulokował ich aż 25. Jest w nich dostępnych 250 pojazdów.

Łącznie do użytku miłośnicy rowerów mają 550 jednośladów i ogółem 56 stacji w Płocku i okolicach. Sezon potrwa do końca listopada br.

Warto podkreślić, że stacje rowerowe PKN ORLEN są w pełni kompatybilne z istniejącym systemem wypożyczania rowerów miejskich. To oznacza, że rowery pobrane ze stacji ulokowanych przez PKN ORLEN można oddać w dowolnym terminalu Płockiego Roweru Miejskiego i odwrotnie. Takie same są też zasady ich wypożyczania - pierwsze 20 minut za darmo, a pozostały czas opłaca się przy użyciu aplikacji miejskiej.

PKN ORLEN, biorąc pod uwagę opinie mieszkańców oraz po konsultacji z Miejskim Zarządem Dróg, zdecydował o ustawieniu stacji rowerowych w najbardziej potrzebnych i atrakcyjnych lokalizacjach.

Mając na uwadze fakt, że wielu pracowników PKN ORLEN korzysta z roweru, by dojechać do pracy, koncern udostępnił więc również stacje rowerowe przed bramami zakładu produkcyjnego w Płocku. Terminale pojawiły się także w Liszynie, Słupnie, w Parku Mościckiego na Radziwiu, w Grabinie przy kąpielisku, a także w centrum Łącka.

Korzyści z użytkowania sieci Roweru Miejskiego

Wybierając rower, wybierasz zdrowie. Według najnowszych badań jazda na rowerze pozwala na pozbycie się negatywnych emocji, obniża hormon stresu i - co ważne - zmniejsza ryzyko depresji aż o 20 proc.

Jazda na rowerze to „mentalny reset”, prowadzi do wytworzenia endorfin odpowiedzialnych za poprawę humoru oraz zwiększenia umiejętności uczenia się i koncentracji. A wypożyczony rower w ramach ogólnoświatowego trendu sharing economy to również pozytywna odpowiedź na rosnące wyzwania miast związane z wdrażaniem zrównoważonego inteligentnego transportu publicznego i dokonującej się zmiany cywilizacyjnej.

Zwiedzanie na rowerze to wspaniała forma spędzenia czasu aktywnie, z najbliższymi, która zapewni nam niepowtarzalne wspomnienia, odpoczynek psychiczny oraz poprawę nastroju. Dzięki rowerowi możemy dotrzeć nawet do trudniej dostępnych miejsc, które często okazują się prawdziwymi perełkami turystyki.

Jak skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego? Wystarczy się zarejestrować, wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej i gotowe! Szczegóły mechanizmu wypożyczania/zwracania roweru oraz mapa wszystkich stacji są dostępne na stronie internetowej Płocki Rower Miejski (plockirowermiejski.pl).

Co warto zobaczyć w Płocku

Niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcami miasta, czy turystami, którzy chcą poznać dużo ciekawe miejsca, w Płocku znajdziemy sporo atrakcji. Przede wszystkim zabytki, w tym wiele pięknych gotyckich budynków.

Niewiele osób dziś pamięta, że niegdyś Płock był - na początku drugiego tysiąclecia naszej ery - stolicą Polski, a samo miasto jest starsze od Krakowa!

Szczęśliwie wiele zabytków miasta przetrwało niejedną wojenną zawieruchę, a dziś możemy je zwiedzać z perspektywy roweru.

Zanim jednak zaczniemy swoją wycieczkę, warto z wysokiej skarpy popatrzeć na płynącą dołem Wisłę. Można również zjechać na plażę miejską lub na kąpielisko Sobótka.

Zrelaksowani kontaktem z naturą możemy też zwrócić uwagę na zabytki, kierując się malowniczymi uliczkami w kierunku Wzgórza Tumskiego i Starego Miasta. Pnie się tam ku górze wieża zamku książąt mazowieckich. Został on wzniesiony w XIV w., zaś rozbudował go król Kazimierz Wielki. Budowla poważnie ucierpiała jednak podczas potopu szwedzkiego i nigdy nie została w pełni odbudowana.

Niedaleko znajduje się bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której pochowani są dwaj władcy Polski: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Warto też objechać szlak innych budowli sakralnych i zajrzeć do Muzeum Mazowieckiego (najstarszego w Polsce), gdzie można podziwiać m.in. kolekcję sztuki art déco z początków XX wieku.

Jeśli jesteśmy całą rodziną, płockie zoo musi być punktem obowiązkowym rowerowego objazdu miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży