Spis treści
Gdzie leży Sandomierz?
Sandomierz jest miastem zlokalizowanym na Nizinie Nadwiślańskiej w woj. świętokrzyskim. Nazwa wzięła się prawdopodobnie od staropolskiego imienia Sędomir. Z uwagi na dużą liczbę zabytków oraz usytuowanie na siedmiu wzgórzach, to polskie miasto nazywane jest przez niektórych „małym Rzymem”. Od Kielc, czyli stolicy województwa, Sandomierz dzieli ok. 90 kilometrów.
Sandomierz – MAPA
Zabytki i atrakcje Sandomierza
Sandomierz dużą popularność zyskał po premierze polskiego serialu „Ojciec Mateusz” – to właśnie tam rozgrywa się większość akcji. Promocja miasta w takiej formie poskutkowała napływem fanów serialu do miasta. Niektórzy, zauroczeni malowniczą scenerią, powracają co jakiś czas do Sandomierza, który ma się przecież czym pochwalić – na jego terenie znajduje się mnóstwo zabytków i atrakcji.
Zamek królewski w Sandomierzu
Wzniesiony na polecenie Kazimierza III Wielkiego zamek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W 1389 roku prawdopodobnie to tam Władysław Jagiełło przyjął hołd lenny od brata Lingwena oraz zawarł polsko-pomorski traktat sojuszniczy z pomorskimi książętami. W 1478 roku na zamku królowa Elżbieta Rakuszanka (żona Kazimierza IV Jagiellończyka) urodziła córkę Barbarę. W 1656 roku okazała budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego – na szczęście zachowało się skrzydło zachodnie, w którym kiedyś mieściło się więzienie. Obecnie w pozostałości po okazałym zamku mieści się Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.
Bilety wstępu
- Bilet normalny – 20 zł
- Bilet ulgowy – 12 zł
Godziny otwarcia (od 1 października do 31 marca)
- wtorek - 10:00-14:00
- środa-niedziela: 10:00-17:00
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu
Tę gotycką świątynię wzniesiono ok. 1360 roku, choć wzmianki o kościele w jego pierwotnej formie pojawiały się już ok. 1148 roku. W 2017 roku bazylika trafiła na listę pomników historii, czyli obiektów o szczególnej wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Podobnie jak zamek królewski, bazylika była miejscem ważnego wydarzenia historycznego – w 1478 roku miał tam miejsce chrzest Barbary Jagiellonki, córki króla Kazimierza IV Jagiellończyka i królowej Elżbiety Rakuszanki.
Cennik
- Bilet normalny - 12 zł
- Bilet ulgowy - 8 zł
Brama Opatowska
Gotycka brama wjazdowa została ufundowana przez Kazimierza III Wielkiego i stanowiła część murów obronnych miasta. Choć bram było w przeszłości więcej (Zawichojska, Lubelska, Krakowska i Opatowska), tylko ta zachowała się do dziś. Podobnie jak pozostałe obiekty w Sandomierzu, Brama Opatowska została w 2017 roku wpisana na listę pomników historii. Turystom udostępniono do zwiedzania taras widokowy ulokowany na bramie – rozciągają się z niego piękne widoki na miasto i okoliczną przyrodę.
Bilety wstępu
- Bilet ulgowy - 10 zł
- Bilet normalny - 12 zł
- Bilet dla turystów z pociągu turystycznego relacji Kielce-Sandomierz-Kielce oraz Rzeszów-Sandomierz-Rzeszów - 10 zł
Trasa „Lochy sandomierskie”
Trasa „Lochy sandomierskie” to podziemna trasa turystyczna, łącząca dawne piwnice i składy Sandomierza. Pierwszych turystów powitano tam już w 1977 roku – na początku lat 60. XX wieku (po licznych katastrofach budowlanych) pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przybyli do Sandomierza „ratować” najstarszą część miasta. Odkryli wtedy zespół podziemnych pomieszczeń, z których część udostępniono do zwiedzania. Korytarze położone są nawet 12 metrów pod ziemią, a sama trasa liczy prawie pół kilometra!
Bilety wstępu
- Bilet ulgowy – 21 zł
- Bilet normalny – 25 zł
Zabytków na terenie Sandomierza z pewnością nie brakuje. Chociaż te opisane wyżej wydają nam się tymi, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki, bardziej dociekliwi będą mieli ochotę zwiedzić również:
- kamienicę Oleśnickich,
- synagogę,
- dworek Cypriana Strużyńskiego,
- Muzeum Diecezjalne,
- zabytkowe cmentarze, m.in. żydowski, wojenny, katedralny,
- kościół św. Jakuba,
- Collegium Gostomianum.
Rynek w Sandomierzu
Choć w dużej mierze należy on do zabytków (to właśnie tam zlokalizowane są ratusz, Kamienica Oleśnickich Kamienica pod Skrzydłami, Kamienica Gomółki, Dom Lazarczyka czy Kamienica Dutreppich), to także świetne miejsce na wypoczynek. Pośród urokliwych uliczek mieszczą się restauracje, kawiarenki, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami.
Ciekawostka: Rynek w Sandomierzu jest pochyły! Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi punktami to ok. 15 metrów.
Pierścień z krzemieniem pasiastym
Krzemień pasiasty to ozdobna odmiana krzemienia, wykorzystywana m.in. do wyrobu biżuterii. Okazuje się, że Sandomierz (a właściwie dawna „Ziemia Sandomierska”), jest jedynym miejscem na świecie, w którym występuje ten kamień. Z tego powodu miasto zwane jest „Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego”, a Muzeum Okręgowe w Sandomierzu może pochwalić się jedyną na świecie kolekcją biżuterii z niespotykaną odmianą krzemienia. Jeżeli podczas wycieczki ujrzycie na swojej drodze ogromny pierścień, możecie być pewni, że trafiliście na pomnik autorstwa sandomierskiego artysty Cezarego Łutowicza, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty do wyrobu biżuterii.
Szlaki turystyczne
Amatorzy aktywnego wypoczynku na pewno docenią to, że przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych:
- Szlak Jagielloński,
- Szlak Architektury Drewnianej,
- Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo,
- Szlak Cysterski.
Każdy z nich skrywa inne tajemnice, które czekają na odkrycie przez żądnych przygód turystów. To także świetny sposób na wypoczynek ze starszymi dziećmi – młodsi członkowie rodziny będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć ciekawe zabytki. Warto też zwrócić uwagę na Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi położony między ulicami Staromiejską i Królowej Jadwigi.
Sandomierz – noclegi i gastronomia
Noclegi
Serce miasta oraz jego okolice obfitują w miejsca noclegowe dla zwiedzających. Ceny za dobę rozpoczynają się tam już od ok. 80 zł i kończą na ok. 500 zł (dla dwóch osób).
Najlepsze hotele i miejsca noclegowe w Sandomierzu (według opinii użytkowników Google)
- „U Dorotki” – 4,9/5 gwiazdek
- „Willa Różana” – 4,9/5 gwiazdek
- Pokoje gościnne „Widnokrąg” – 4,8/5 gwiazdek
- Noclegi Camelot – 4,8/5 gwiazdek
- Pensjonat Sandomierski – 4,8/5 gwiazdek
Gastronomia
W Sandomierzu zlokalizowanych jest wiele restauracji serwujących najróżniejsze dania. Oto najlepsze restauracje w mieście według użytkowników Google:
- Sushi Sandomierz (ul. Adama Mickiewicza 6)
- Kontener Grill&Burger (ul. Przemysłowa 3)
- Restauracja „Widnokrąg” (ul. Opatowska 19)
- Ministerstwo Smaku (ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 10)
- Bistro Podwale (ul. Podwale Dolne 8a)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!