IPT - pasek artykułowy

Słowiński Park Narodowy jest piękny. Gdzie jest i co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wydma Łącka – najpopularniejsze miejsce w Słowińskim Parku Narodowym.
Wydma Łącka – najpopularniejsze miejsce w Słowińskim Parku Narodowym. Wojciech Kozak / Polska Press
Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków. Dlaczego zasługuje na szczególną uwagę? To miejsce jest prawdziwym królestwem natury i można w nim naprawdę odpocząć. Gdzie znajduje się Słowiński Park Narodowy? Co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Wszystkiego o tym pięknym miejscu dowiecie się z artykułu.

Słowiński Park Narodowy słynie z mierzei, jezior, torfowisk i oczywiście wędrujących wydm. Cudowne plaże zachęcają, by usiąść i wsłuchać się w szum morza. Co jeszcze skrywa ten wyjątkowy obszar?

Spis treści

Gdzie leży Słowiński Park Narodowy?

Słowiński Park Narodowy położony jest w woj. pomorskim, w środkowej części polskiego wybrzeża. Obejmuje nie tylko Mierzeję Łebską, ale też Nizinę Gardeńsko-Łebską i jeziora Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Łebsko i Gardno. Ponad 50 kilometrów kwadratowych parku objęto ścisłą ochroną, tym samym zabezpieczając obszar przed wpływami zewnętrznymi. Cała powierzchnia Słowińskiego Parku Narodowego wynosi prawie 330 kilometrów kwadratowych - to trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce.

Historia Słowińskiego Parku Narodowego

Początkowo Słowiński Park Narodowy miał powierzchnię 18 kilometrów kwadratowych. Utworzono go 1 stycznia 1967 roku, a 10 lat później został włączony do rezerwatów biosfery przez UNESCO. Podstawowym celem powstania parku było przede wszystkim zachowanie systemu jezior, bagien, torfowisk, łąk, moren i lasów, oraz rzecz jasna ruchomych wydm, które są unikatowe w skali europejskiej. W 1995 roku park umieszczono na liście terenów chronionych konwencją ramsarską.

Zwierzęta zamieszkujące Słowiński Park Narodowy

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Lukasz Lukomski / CC BY-SA 3.0

Zwierzę, które jest symbolem parku to mewa srebrzysta. Ptaki są jednymi z najważniejszych mieszkańców Słowińskiego Parku Narodowego - jest ich tam około 260 gatunków! Ponad 170 wyprowadza tam lęg. Park jest także domem dla wielu owadów (motyle, chrząszcze, skoczogonki), płazów (głównie ropuchy i żaby), gadów (jaszczurki i węże) i ssaków. Niektóre z tych ostatnich, chociaż nie występują tam w zawrotnej ilości, są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, co oznacza, że są przedstawicielami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zaliczyć do nich można przede wszystkim morświna, fokę szarą, lisa rudego, wydrę europejską i kilkanaście gatunków nietoperzy.

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / AVampireTear / CC BY-SA 3.0

Roślinność Słowińskiego Parku Narodowego

Słowiński Park Narodowy obfituje w lasy, z których aż 80% stanowią bory - zbiorowiska drzew iglastych. Jego roślinność jest charakterystyczna dla środkowego wybrzeża Bałtyku, a w lasach na obszarze parku znajdziemy setki gatunków mszaków, glonów i grzybów - również tych objętych ścisłą ochroną. Niektóre z nich noszą urocze nazwy, takie jak widłaczek torfowy, mikołajek nadmorski czy malina moroszka.

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / MPF / CC BY-SA 4.0

Atrakcje - co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym?

Musimy przyznać, że cały obszar Słowińskiego Parku Narodowego zasługuje na to, by go po prostu zwiedzić. Nie sposób byłoby jednak opisać tu wszystkie atrakcje - zdecydowaliśmy się więc na trzy. Oprócz niżej wspomnianych, podczas pobytu w SPN warto zobaczyć też Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnię Morską Czołpino, fokarium Sea Park czy jeziora Sarbsko i Łebsko.

Wydmy

CC BY 3.0
CC BY 3.0Wikipedia.org / AjriszZona / CC BY 3.0

Pierwsze miejsce należy oczywiście do ruchomych wydm, które są symbolem rozpoznawczym Słowińskiego Parku Narodowego. Chociaż zajmują one ogromny obszar, tylko jego część udostępniono do zwiedzania turystom. Czym tak naprawdę są ruchome wydmy? Te wędrujące górki piasku możliwość zmiany swojego położenia zawdzięczają wiatrom - małe ziarna pod wpływem podmuchów wiatru przesuwane są z miejsca na miejsce, co powoduje stopniową zmianę lokalizacji całych szczytów. Te w Słowińskim Parku przesuwają się nawet o kilka do kilkunastu metrów!

Zatopiony las

Historia pozostałości, które nazywane są teraz zatopionym lasem sięga kilku tysięcy lat wstecz. To wtedy rosła tam puszcza, która najpierw została spalona lub ścięta przez mieszkańców tamtych terenów, by później zostać pochłoniętą przez Morze Bałtyckie. Możliwość zobaczenia zatopionych wcześniej pozostałości nie została nam jednak dana na zawsze - kawałki drzew zasypywane są przez piasek. Nie wiadomo, do kiedy będzie można podziwiać tę niewątpliwie ciekawą atrakcję, jednak wiemy jedno - należy się pospieszyć. Warto pamiętać, że będąc na terenie parku trzeba uszanować jego unikatowość. Pracownicy Słowińskiego PN wystosowali nawet apel do turystów o nieniszczenie drewnianych pozostałości odsłoniętych przez bałtyckie wody.

Rowokół

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Mathiasrex / CC BY-SA 3.0

Rowokół to wzgórze polodowcowe, które mierzy ponad 114 metrów n.p.m. W 1984 roku wzgórze i jego okolice objęto ochroną rezerwatu przyrody “Rowokół”. To święta góra Słowińców (Kaszubów Nadłebskich), którzy zamieszkiwali te tereny do lat 70. XX wieku. Rowokół stanowi bardzo dobrze widoczny żeglarski punkt nawigacyjny, który widnieje na najstarszych mapach morskich! Tuż pod wierzchołkiem wzgórza położona jest turystyczna wieś Smołdzino, w której można zwiedzić zabytkowy park pałacowy, Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego czy wieżę widokową na wzgórzu.

Bilety wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego

Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego od 01.10.2021 r. do 30.04.2022 r. jest bezpłatny. W pozostałych miesiącach jednorazowy wstęp ważny jeden dzień to koszt 7 zł (osoby dorosłe), 3,5 zł (dzieci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne). Trzydniowy bilet wstępu to wydatek rzędu 17 zł dla osoby dorosłej i 8,5 zł dla osoby upoważnionej do ulgi.

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się wiele innych atrakcji, które mogą być dodatkowo płatne. Dokładne informacje na temat cen biletów znajdują się na stronie internetowej parku.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży