Słowiński Park Narodowy jest piękny. Gdzie jest i co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wydma Łącka – najpopularniejsze miejsce w Słowińskim Parku Narodowym.
Wydma Łącka – najpopularniejsze miejsce w Słowińskim Parku Narodowym. Wojciech Kozak / Polska Press
Udostępnij:
Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków. Dlaczego zasługuje na szczególną uwagę? To miejsce jest prawdziwym królestwem natury i można w nim naprawdę odpocząć. Gdzie znajduje się Słowiński Park Narodowy? Co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Wszystkiego o tym pięknym miejscu dowiecie się z artykułu.

Słowiński Park Narodowy słynie z mierzei, jezior, torfowisk i oczywiście wędrujących wydm. Cudowne plaże zachęcają, by usiąść i wsłuchać się w szum morza. Co jeszcze skrywa ten wyjątkowy obszar?

Spis treści

Gdzie leży Słowiński Park Narodowy?

Słowiński Park Narodowy położony jest w woj. pomorskim, w środkowej części polskiego wybrzeża. Obejmuje nie tylko Mierzeję Łebską, ale też Nizinę Gardeńsko-Łebską i jeziora Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Łebsko i Gardno. Ponad 50 kilometrów kwadratowych parku objęto ścisłą ochroną, tym samym zabezpieczając obszar przed wpływami zewnętrznymi. Cała powierzchnia Słowińskiego Parku Narodowego wynosi prawie 330 kilometrów kwadratowych - to trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce.

Historia Słowińskiego Parku Narodowego

Początkowo Słowiński Park Narodowy miał powierzchnię 18 kilometrów kwadratowych. Utworzono go 1 stycznia 1967 roku, a 10 lat później został włączony do rezerwatów biosfery przez UNESCO. Podstawowym celem powstania parku było przede wszystkim zachowanie systemu jezior, bagien, torfowisk, łąk, moren i lasów, oraz rzecz jasna ruchomych wydm, które są unikatowe w skali europejskiej. W 1995 roku park umieszczono na liście terenów chronionych konwencją ramsarską.

Zwierzęta zamieszkujące Słowiński Park Narodowy

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Lukasz Lukomski / CC BY-SA 3.0

Zwierzę, które jest symbolem parku to mewa srebrzysta. Ptaki są jednymi z najważniejszych mieszkańców Słowińskiego Parku Narodowego - jest ich tam około 260 gatunków! Ponad 170 wyprowadza tam lęg. Park jest także domem dla wielu owadów (motyle, chrząszcze, skoczogonki), płazów (głównie ropuchy i żaby), gadów (jaszczurki i węże) i ssaków. Niektóre z tych ostatnich, chociaż nie występują tam w zawrotnej ilości, są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, co oznacza, że są przedstawicielami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zaliczyć do nich można przede wszystkim morświna, fokę szarą, lisa rudego, wydrę europejską i kilkanaście gatunków nietoperzy.

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / AVampireTear / CC BY-SA 3.0

Roślinność Słowińskiego Parku Narodowego

Słowiński Park Narodowy obfituje w lasy, z których aż 80% stanowią bory - zbiorowiska drzew iglastych. Jego roślinność jest charakterystyczna dla środkowego wybrzeża Bałtyku, a w lasach na obszarze parku znajdziemy setki gatunków mszaków, glonów i grzybów - również tych objętych ścisłą ochroną. Niektóre z nich noszą urocze nazwy, takie jak widłaczek torfowy, mikołajek nadmorski czy malina moroszka.

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / MPF / CC BY-SA 4.0

Atrakcje - co zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym?

Musimy przyznać, że cały obszar Słowińskiego Parku Narodowego zasługuje na to, by go po prostu zwiedzić. Nie sposób byłoby jednak opisać tu wszystkie atrakcje - zdecydowaliśmy się więc na trzy. Oprócz niżej wspomnianych, podczas pobytu w SPN warto zobaczyć też Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnię Morską Czołpino, fokarium Sea Park czy jeziora Sarbsko i Łebsko.

Wydmy

CC BY 3.0
CC BY 3.0Wikipedia.org / AjriszZona / CC BY 3.0

Pierwsze miejsce należy oczywiście do ruchomych wydm, które są symbolem rozpoznawczym Słowińskiego Parku Narodowego. Chociaż zajmują one ogromny obszar, tylko jego część udostępniono do zwiedzania turystom. Czym tak naprawdę są ruchome wydmy? Te wędrujące górki piasku możliwość zmiany swojego położenia zawdzięczają wiatrom - małe ziarna pod wpływem podmuchów wiatru przesuwane są z miejsca na miejsce, co powoduje stopniową zmianę lokalizacji całych szczytów. Te w Słowińskim Parku przesuwają się nawet o kilka do kilkunastu metrów!

Zatopiony las

Historia pozostałości, które nazywane są teraz zatopionym lasem sięga kilku tysięcy lat wstecz. To wtedy rosła tam puszcza, która najpierw została spalona lub ścięta przez mieszkańców tamtych terenów, by później zostać pochłoniętą przez Morze Bałtyckie. Możliwość zobaczenia zatopionych wcześniej pozostałości nie została nam jednak dana na zawsze - kawałki drzew zasypywane są przez piasek. Nie wiadomo, do kiedy będzie można podziwiać tę niewątpliwie ciekawą atrakcję, jednak wiemy jedno - należy się pospieszyć. Warto pamiętać, że będąc na terenie parku trzeba uszanować jego unikatowość. Pracownicy Słowińskiego PN wystosowali nawet apel do turystów o nieniszczenie drewnianych pozostałości odsłoniętych przez bałtyckie wody.

Rowokół

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Mathiasrex / CC BY-SA 3.0

Rowokół to wzgórze polodowcowe, które mierzy ponad 114 metrów n.p.m. W 1984 roku wzgórze i jego okolice objęto ochroną rezerwatu przyrody “Rowokół”. To święta góra Słowińców (Kaszubów Nadłebskich), którzy zamieszkiwali te tereny do lat 70. XX wieku. Rowokół stanowi bardzo dobrze widoczny żeglarski punkt nawigacyjny, który widnieje na najstarszych mapach morskich! Tuż pod wierzchołkiem wzgórza położona jest turystyczna wieś Smołdzino, w której można zwiedzić zabytkowy park pałacowy, Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego czy wieżę widokową na wzgórzu.

Bilety wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego

Wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego od 01.10.2021 r. do 30.04.2022 r. jest bezpłatny. W pozostałych miesiącach jednorazowy wstęp ważny jeden dzień to koszt 7 zł (osoby dorosłe), 3,5 zł (dzieci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne). Trzydniowy bilet wstępu to wydatek rzędu 17 zł dla osoby dorosłej i 8,5 zł dla osoby upoważnionej do ulgi.

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się wiele innych atrakcji, które mogą być dodatkowo płatne. Dokładne informacje na temat cen biletów znajdują się na stronie internetowej parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie