Spis treści
Niezwykła historia, wakacyjna nostalgia. Zobacz Sopot na zdjęciach sprzed lat!
Molo w Sopocie im. Jana Pawła II to być może najsłynniejsza atrakcja na polskim wybrzeżu. Jest rekordowo długie: ciągnie się aż na 511 m, co czyni z niego najdłuższy pomost nad całym Bałtykiem. Przypomina raczej wychodzącą w morze promenadę niż zwykły drewniany pomost. Z mola rozciągają się piękne widoki, nie brak tu sklepików, jest też przystań morska, z której można wybrać się na rejs statkiem lub motorówką.
Polacy uwielbiają molo w Sopocie, ale kochają też oglądać stare zdjęcia, ukazujące życie w minionych dekadach. Stare zdjęcia z wakacji pokazują, jak wypoczywali nasi rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Dlatego mam dziś dla ciebie fajne połączenie: galerię archiwalnych zdjęć mola w Sopocie i innych atrakcji miasta.
Stare zdjęcia pokazują, jak zmieniało się i rozwijało słynne molo w Sopocie od skromnych początków aż po najdłuższy pomost nad Bałtykiem. Zobacz poniżej zdjęcia ukazujące, jak wyglądało molo w Sopocie w XIX w., w okresie międzywojennym i w epoce PRL, a także fotosy z dawnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Czy rozpoznasz młodego Zbyszka Wodeckiego albo Krzysztofa Krawczyka?
Pierwsze molo w Sopocie
Pierwsze molo w Sopocie wybudowano w 1827 r. Zasponsorował je Jean Georg Haffner, prawdziwy dobroczyńca Sopotu. Haffner był chirurgiem wojsk napoleońskich, który po klęsce armii francuskiej pod Moskwą postanowił osiedlić się właśnie w Sopocie. Kupił tu ziemię i zaczął inwestować, stworzył Zakład Kąpielowy, zbudował Dom Zdrojowy, założył park.
Pierwsze molo w Sopocie nie miało może imponującej długości, ale stanowiło solidny pierwszy krok na drodze do wyjątkowej konstrukcji, jaką znamy dziś.
Kolej przyspiesza rozwój Sopotu
W drugiej połowie XIX w. Sopot zaczął się szybko rozwijać. Kluczowym momentem było otwarcie w 1870 r. połączenia kolejowego między Koszalinem i Gdańskiem z przedłużeniem do Warszawy. Kolej ułatwiła podróż nad Bałtyk zarówno mieszkańcom Prus, jak i Kongresówki. Zalew turystów i kuracjuszy oznaczał wielką szansę dla Sopotu, w którym jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać hotele, wille i domy wczasowe. W 1877 r. Przedsiębiorstwo Kąpielowe Haffnera zostało wykupione przez sopocką gminę.
Jeśli chodzi o molo, do końca XIX w. zostało rozbudowane, osiągając 150 m długości.
Początek XX w. – Sopot dalej rozkwita
Dobra passa Sopotu trwała. W 1901 r. Sopot uzyskał prawa miejskie, w 1909 r. zbudowano Operę Leśną, która do dziś jest symbolem miasta.
W 1910 r. nastąpiła kolejna rozbudowa molo, które sięgnęło 315 m długości.
Sopot w okresie międzywojennym
Po I wojnie światowej Sopot znalazł się na terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Dalej się rozwijał: w 1920 r. powstało kasyno, w 1927 r. Grand Hotel. Zabudowa Placu Kuracyjnego wyglądała już całkiem podobnie do tego, co możemy oglądać dziś.
W latach 1927-1928 przeprowadzono generalną przebudowę mola w Sopocie, które osiągnęło obecny wygląd i długość – aż 511 m.
Czytaj też: Rejs statkiem: Gdańsk, Sopot i Gdynia. Ile kosztuje wodna przejażdżka po Trójmieście, skąd odpływają statki?
Sopot po II wojnie światowej, czyli polskie wakacje i Festiwal Piosenki
Po 1945 r. Sopot został włączony do Polski. Choć, podobnie jak inne miasta wybrzeża, poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, miasto szybko stanęło na nogi. Jak widać na zdjęciach, już w 1945 r. po molo w Sopocie znowu spacerowali mieszkańcy i turyści. Byli to jednak już inni ludzie – ludność niemiecka Sopotu została wysiedlona, a na jej miejsce sprowadzono m.in. Polaków z Kresów i mieszkańców Polski centralnej.
W okresie PRL Sopot stał się symbolem wakacji nad morzem i jednym z ulubionych kurortów polskich turystów. W 1961 r. trafił na mapę najważniejszych letnich wydarzeń, gdy zadebiutował Międzynarodowy Festiwal Piosenki, znany dziś jako Sopot Festival. Zobacz na starych zdjęciach z NAC, jak wyglądał np. młody Wodecki i Krawczyk, którzy koncertowali w Sopocie.
Obejrzyj stare zdjęcia molo w Sopocie w większej rozdzielczości w galerii poniżej:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Fotopolska.eu
Czytaj też: Sopot na talerzu: Odkryj, gdzie warto zjeść będąc nad morzem. Te miejsca podbiją twoje serce i żołądek!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?