Spacer w koronach drzew: nowa podniebna ścieżka powstaje w Małopolsce. Będzie tylko jedną z lokalnych atrakcji. Co jeszcze czeka turystów?

Emil Hoff
Emil Hoff
Na wiosnę 2023 w Ciężkowicach pod Tarnowem turyści będą mogli skorzystać z nowej atracji - liczącej ponad kilometr długości ścieżki w koronach drzew. To jednak niejedyna nowość i miejsce warte zobaczenia w okolicy. Jakie jeszcze atrakcje skrywają Ciężkowice?
Na wiosnę 2023 w Ciężkowicach pod Tarnowem turyści będą mogli skorzystać z nowej atracji - liczącej ponad kilometr długości ścieżki w koronach drzew. To jednak niejedyna nowość i miejsce warte zobaczenia w okolicy. Jakie jeszcze atrakcje skrywają Ciężkowice? Urząd Gminy Ciężkowice - wizualizacja
Ciężkowice pod Tarnowem już niebawem zyskają kilka nowych turystycznych atutów. Na wiosnę 2023 planowane jest otwarcie nowej ścieżki w koronach drzew długiej na ponad kilometr. Do tego miasto może niebawem uzyskać status uzdrowiska – tutejsza woda ze źródła „Ignac” ma właściwości mineralne. Jakie jeszcze atrakcje skrywa niepozorna miejscowość pod Tarnowem?

Spis treści

Spacer w koronach drzew musi kosztować. Małopolska wyłoży 5 mln zł dla Ciężkowic

W małopolskich Ciężkowicach pod Tarnowem wiele się dzieje. Gmina i województwo inwestują miliony w rozwój lokalnej infrastruktury turystycznej. W grudniu 2022 podpisano umowę na kolejne dofinansowanie od województwa w kwocie 5 mln złotych. Wszystko po to, by ciężkowicka ścieżka w koronach drzew mogła zostać skończona.

Ciężkowice - mapa

Czytaj też: Niesamowite ścieżki w koronach drzew. Zobacz, gdzie w Polsce wybierzesz się na leśny spacer w chmurach

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach już na wiosnę 2023

Polscy turyści kochają spacery w koronach drzew. Te pomysłowe konstrukcje pozwalają zmienić zwykły spacer – solo, z drugą połówką lub całą rodziną – w przygodę pełną zabaw, wyzwań i bliskiego kontaktu z naturą.

Wiele polskich miejscowości już ma lub zabiega o to, by mieć u siebie ścieżki w koronach drzew – choćby tylko kilkaset metrów. Ścieżka w Ciężkowicach ma mieć ponad kilometr długości i wznosić się miejscami nawet na wysokość 22 m nad poziomem gruntu. Wyposażona będzie w tarasy widokowe, punkty edukacyjne, w których będzie można dowiedzieć się co nieco o lokalnych zwierzętach i roślinach, a także w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Pomiechówek. Spacer w koronach drzew. Urzekające spotkanie z naturą niedaleko Warszawy

Spacer w koronach drzew odwleczony przez wojnę na Ukrainie

Wojna na Ukrainie zaszkodziła ciężkowickiej ścieżce w koronach drzew. Obiekt miał być gotowy jesienią 2022, ale przerwanie łańcuchów dostaw spowodowało gwałtowne podrożenia materiałów budowlanych. Z zaplanowanych 15 mln realne koszty budowy ścieżki wzrosły do 21 mln zł.

Teraz jednak, gdy władze województwa wsparły finansowe gminę Ciężkowice, wszystko wskazuje na to, że ścieżkę w koronach drzew uda się ukończyć. Ma zostać otwarta 30 kwietnia 2023.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach jest elementem większej całości. Poza ścieżką, w miejscowości ma też zostać rozbudowane miejscowe Muzeum Przyrodnicze, które stanie się Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Centrum ze ścieżką w koronach drzew połączy edukacyjny szlak nietoperzowy.

Całkowity koszt inwestycji w Ciężkowicach to ok. 37 mln złotych.

Zajrzyjcie do galerii z wizualizacjami spaceru w koronach drzew, jaki będzie można odbyć w Ciężkowicach na wiosnę 2023, autorstwa Urzędu Gminy Ciężkowice:

Nowe uzdrowisko na mapie polski. Ciężkowice mają się z czego cieszyć

Nowa ścieżka w koronach drzew nie będzie jedynym turystycznym atutem podtarnowskich Ciężkowic. Gmina opłaciła specjalistyczne odwierty, by przekonać się, czy woda z miejscowego źródła „Ignacy” na terenie parku zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza ma właściwości mineralne. Okazało się, że owszem – ok. 20 g na litr.

Oznacza to, że woda ze źródła nadaje się do wodolecznictwa, a Ciężkowice już w najbliższych latach mogą uzyskać status nowego polskiego uzdrowiska. Wokół odwiertu „Ignacy” ma powstać cała infrastruktura uzdrowiskowa z zakładem przyrodolecznictwa.

Czytaj też: Nowe atrakcje turystyczne Polski i świata na 2023 r. Wieże widokowe, ścieżka w koronach drzew i inne cuda, które odwiedzimy po raz pierwszy

Nie tylko ścieżka i uzdrowisko. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Nowe inwestycje mają wielkie znaczenie, ale jedna z głównych atrakcji Ciężkowic jest bardzo stara. To Skamieniałe Miasto: rezerwat z imponującymi skałami piaskowca o niezwykłych kształtach. Są wśród nich np. Czarownica, Orzeł, Piramida czy Borsuk. Tzw. Skałka z Krzyżem zapewnia wspaniały widok, ale chętni muszą przecisnąć się przez dość wąskie skalne przejście.

Skamieniałe Miasto leży ok. 1,5 km od rynku w Ciężkowicach, skąd można do niego dojść niebieskim szlakiem turystycznym. Na końcu wycieczki warto jeszcze zajrzeć do pobliskiego Wąwozu Czarownic, gdzie po deszczach spływa prawdziwy wodospad.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży