Spędź WEEKEND Z WOJSKIEM. Żołnierskie atrakcje w całej Polsce

Materiał informacyjny PKN Orlen
Spędź WEEKEND Z WOJSKIEM. Żołnierskie atrakcje w całej Polsce
Spędź WEEKEND Z WOJSKIEM. Żołnierskie atrakcje w całej Polsce PKN Orlen
Już 13 sierpnia rozpoczną się organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i żołnierzy obchody Święta Wojska Polskiego. Ustanowiono je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej.

13 sierpnia o godz. 15.00 w Warszawie rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich z gościnnym udziałem orkiestry Podhalańczyków z Rzeszowa. Na placu Piłsudskiego będzie można obejrzeć wystawę zwycięskich projektów konkursu MON „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, wystawę „Kocham Polskę Szanuję Hymn” i prezentację poświęconą najnowocześniejszemu uzbrojeniu Wojska Polskiego.

14 sierpnia -również w stolicy - na błoniach i koronie stadionu PGE Narodowy odbędzie się wielki piknik pod hasłem „ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP”. Od godz. 11.00 będzie można zobaczyć pokazy sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego, m.in. transporter opancerzony KTO Rosomak, moździerz samobieżny Rak, czołg Leopard, zestaw rakietowy Poprad, wyrzutnię rakietową Langusta, zwiedzić odtworzoną bazę Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz spotkać się z żołnierzami wojsk sojuszniczych. Miłośnicy sportu będą mogli zmierzyć się w biegu na 5 km „Piątka z żołnierzem”. Na zwycięzców czekają medale. Dla najmłodszych przygotowano liczne strefy zabaw i konkursy. Działać będzie poczta polowa, gdzie wszyscy chętni będą mogli wysłać kartkę okolicznościową do żołnierzy służących na granicy polsko-białoruskiej. Na scenie plenerowej będzie można zobaczyć widowisko w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, wystąpią także orkiestry wojskowe sojuszników z Rumunii, Łotwy, Słowacji. Wieczorem zaś o godz. 19.00 rozpocznie się uroczysty Capstrzyk na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

13, 14 i 15 sierpnia w każdym województwie odbędzie się piknik wojskowy

Główne obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia rozpoczną się uroczystą mszą św. w Katedrze Polowej WP. W samo południe będzie można zobaczyć uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 14.00 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się FESTIWAL ORKIESTR WOJSKOWYCH NATO.

Wystąpią m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Podhalańczycy z Rzeszowa oraz orkiestry wojskowe sojuszników z Rumunii, Łotwy, Słowacji. Od godz. 11.00 do 18.00 Muzeum Wojska Polskiego zaprasza na piknik wojskowy pod hasłem „ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RP” oraz liczne wystawy - wstęp wolny.

Warszawa to nie jedyne miasto oferujące szereg atrakcji z okazji Święta Wojska Polskiego. W każdym województwie 13, 14 i 15 sierpnia odbędzie się piknik wojskowy z pokazem sprzętu i żołnierską kuchnią. W każdym z tych miejsc na ochotników czekać będzie punkt rekrutacyjny i nowy rodzaj służby - Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwości wstąpienia do wojska, które w przypadku Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oferuje 4560 zł miesięcznie od pierwszego dnia służby.

15 sierpnia na piknikach w „kinie frontowym” będzie można zobaczyć najlepsze polskie filmy wojenne ostatnich lat.

Do wspólnego świętowania zapraszają m.in. Radzymin i Ossów. Już w sobotę 13 sierpnia od godz. 12.00 na Polach Ossowskich odbywać się będzie piknik wojskowy, w ramach którego entuzjaści aktywności sportowych będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w biegu „FALKON - ŻELAZNY BIEG” na dystansie 13 km pomiędzy Okuniewem i Ossowem, z przeszkodami terenowymi typu wojskowego. W niedzielę 14 sierpnia o godz. 21.00, przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, rozpocznie się uroczystość wraz z Apelem Poległych i salwą honorową.

102 lata temu, w 1920 roku miał miejsce przełom w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska, zwana też czasami Cudem nad Wisłą, to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, osiągnięte dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu. Rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą na Zachód. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczpospolita zachowała niepodległość, i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę. Wojna z bolszewikami była dowodem na niezwykłą jedność polityczną Polaków. Dlatego tak ważne jest, aby tego dnia wspólnie świętować i cieszyć się z tego tryumfu polskiej armii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży