MKTG IPT - pasek artykułowy

Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić? Przypominamy wskazówki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Emil Hoff
Monika Golonka
Wideo
od 16 lat
Zjawisko częstszych spotkań z niedźwiedziami na szlakach turystycznych stawia przed nami wyzwania związane z bezpieczeństwem. Przypominamy porady Tatrzańskiego Parku Narodowego dotyczące postępowania w razie zetknięcia z tymi zwierzętami. Co robić w razie spotkania z niedźwiedziem, i jak się zachowywać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zetknięcia z tym dużym zwierzęciem w lesie, górach lub nawet tuż pod własnym śmietnikiem?

Spis treści

Spotkanie z niedźwiedziem? Jesienią całkiem prawdopodobne

Jesienią niedźwiedzie zwiększają aktywność. Poszukują pożywienia, by zapewnić sobie zapasy tłuszczu na zimowy sen. Musi im go wystarczyć na pięć miesięcy – niedźwiedzie przesypiają w gawrach okres od listopada do marca.

Zdjęcie niedźwiedzia na wybiegu
Niedźwiedzie zapuszczają się coraz śmielej na turystyczne szlaki i w pobliże ludzkich siedzib. Szukają pokarmu przed zimowym snem. Jak zapobiec spotkaniu oko w oko z niedźwiedziem i co zrobić, gdy już do niego dojdzie? TPN podpowiada. Lukasz Gdak / Polska Press

We wrześniu i październiku niedźwiedzie zapuszczają się wyjątkowo blisko turystycznych szlaków i ludzkich siedzib, licząc na zdobycie pokarmu. Szukają odpadków, a także opadłych z drzew owoców. W tym okresie turyści i grzybiarze powinni mieć się na baczności i wiedzieć, jak należy się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem na szlaku.

Do niepokojącego zdarzenia doszło w Chorwacji w piątek 6 września 2024. Jak informuje PAP, W Parku Narodowym Jezior Plitwickich niedźwiedź brunatny zaatakował 64-letniego mężczyznę i ugryzł go w ramię. Ofiarę ataku przewieziono do szpitala w Gospić. To pokazuje, że do niebezpiecznych sytuacji z udziałem niedźwiedzi może dochodzić już na początku jesieni nawet na popularnych turystycznych szlakach.

Jak postąpić w sytuacji napotkania niedźwiedzia w czasie wycieczki? Sprawdź praktyczny poradnik poniżej.

Jak rozpoznać, że niedźwiedź jest blisko?

Nadleśnictwo Baligród opublikowało ciekawy post na Facebooku ze zdjęciem ukazującym pień jodły z oderwaną korą. Taki widok to ważna wskazówka, że w pobliżu mogą żyć niedźwiedzie. Zwierzęta te wiosną i latem odrywają korę z jodeł, by dostać się do słodkiego łyka. Należy zachować ostrożność, jeśli napotkamy w lesie podobnie zraniony pień.

Spotkanie z niedźwiedziem - jak mu zapobiec?

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że są sposoby na to, by zmniejszyć ryzyko spotkania z niedźwiedziem nie tylko w lesie, ale nawet w pobliżu własnego domu. Przede wszystkim trzeba usunąć opadłe z drzew owoce oraz zabezpieczyć śmietniki i kompostowniki - właśnie one często przyciągają niedźwiedzie, poszukujące pożywienia w ludzkich osiedlach.

W przypadku niedźwiedzi górskich, stosuje się także inne środki odstraszające. Już w sierpniu władze TPN zaczęły standardową akcję odstraszania niedźwiedzi, podchodzących zbyt blisko ludzkich siedzib, za pomocą gumowych kul. Trafienie taką kulą nie robi niedźwiedziowi krzywdy, ale jest bolesne i uczy zwierzę, że podchodzenie zbyt blisko ludzi jest nieopłacalne. W ten sposób niedźwiedzie unikają przykrego losu: śmierci pod kołami samochodów, uśpienia po schwytaniu lub przekazania do ogrodu zoologicznego.

Niedźwiedź na trawie
Jesienią dochodzi do spotkań turystów z niedźwiedziami. Jeśli zwierze poczuje się zagrożone, może zaatakować. Bergadder/pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Niedźwiedzie występują też w Tatrach

- W czwartek 21 października 2021 w miejscu oddalonym od szlaku turystycznego, w Dolinie Chochołowskiej doszło do spotkania człowieka z niedźwiedziem. Zaskoczone zwierzę, najprawdopodobniej w akcie obrony, ugryzło starszego mężczyznę w nogę.

Tak brzmiał komunikat TPN o niebezpiecznym spotkaniu z niedźwiedziem, które poruszyło Polskę przed trzema laty. Jak podkreślono, turysta zszedł ze szlaku. Z perspektywy zwierzęcia był to atak człowieka. W reakcji obronnej niedźwiedź ugryzł mężczyznę w nogę i uciekł. Na szczęście obrażania okazały się niegroźnie, a turysta jeszcze tego samego dnia opuścił szpital.

Jak zachować się, by uniknąć podobnej sytuacji, gdy już spotkamy niedźwiedzia na szlaku górskiej albo leśnej wycieczki?

Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem w górach?

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami, przede wszystkim nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych (TPN przypomina, że jest to zakazane). Nie należy też dokarmiać dzikich zwierząt ani się do nich zbliżać. Trzeba pamiętać też, by zawsze wracać z gór przed zmrokiem.

- Turyści każdego dnia (poza okresem zimowym) obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji - czytamy w komunikaci TPN. To dlatego, że niedźwiedzie są przyzwyczajone do obecności ludzi na szlakach, spodziewają się ich i podchodzą tylko na tyle blisko, na ile czują się bezpiecznie.

- Ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a już na pewno nie atak - zapewnia TPN i dodaje, że do ostatniego ataku niedźwiedzia na człowieka doszło na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w 1926 r.

– Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe, nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem – podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.

Czytaj też: Weekend z dala od zgiełku i tłoku. TOP 20 odludnych miejsc w Polsce na wypoczynek poza miastem. Leśne uroczyska, dzikie plaże i inne

Zbliżenie na niedźwiedzia
Do dzikich niedźwiedzi nie wolno podchodzić. Z bliska można je oglądać w ogrodach zoologicznych. Lukasz Gdak / Polska Press

Czytaj też: Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który wybrać? Jak długo się idzie? Praktyczny plan wycieczki na Czerwone Wierchy

Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić?

Co robić, kiedy jednak spotkamy niedźwiedzia w górach? Najważniejsze to nie panikować i jeżeli to możliwe, spokojnie się oddalić. Jak podaje TPN, nawet zaniepokojone zwierzę zwykle szybko się uspokaja, gdy człowiek pokaże chęć odejścia.

Tatrzański Park Narodowy w punktach wymienił najważniejsze zasady, które trzeba zapamiętać, by uniknąć niebezpieczeństwa:

  • nie podchodź,
  • nie próbuj robić zdjęć,
  • nie uciekaj,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • wycofaj się na bezpieczną odległość,
  • postaraj się zachować spokój.

Niedźwiedź jest zwierzęciem ostrożnym, choć nie płochliwym. Zaniepokojony staje na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Jeżeli tylko może, schodzi człowiekowi z drogi, choć obserwacje wskazują, że rejestruje on obecność ludzi wielokrotnie częściej niż sam jest widziany. Potrafi np. wiele godzin leżeć kilkadziesiąt metrów od szlaku i obserwować turystów - czytamy na stronie TPN.

Pracownicy parku tłumaczą, że ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:

  • zaskoczenie zwierzęcia, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku
  • pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze - jest to odbierane jako próba zabrania pożywienia
  • pojawienie się między matką a młodymi - pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów.
Niedźwiedzie zapuszczają się coraz śmielej na turystyczne szlaki i w pobliże ludzkich siedzib. Szukają pokarmu przed zimowym snem. Jak zapobiec spotkaniu oko w oko z niedźwiedziem i co zrobić, gdy już do niego dojdzie? TPN podpowiada.

Spotkanie z niedźwiedziem. Co robić? Przypominamy wskazówki ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży