MKTG IPT - pasek artykułowy

Sprawdź, jak czytać oznaczenia górskich szlaków. Czy wiesz co oznaczają poszczególne kolory?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Jak prawidłowo czytać oznaczenia górskich szlaków? Umiejętność czytania map i szlaków turystycznych to ważna i przydatna umiejętność dla każdego, kto chodzi po górach i lasach. Często jednak pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że kolor szlaku oznacza stopień jego trudności. Sprawdź, co oznaczają kolory górskich szlaków, przed kolejną wycieczką.

Spis treści

Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Czy trasa w górach oznaczona kolorem zielonym, powinna być łatwiejsza od tej oznaczonej na czarno? Wędrując górskimi szlakami, stajemy przed wyborem, który szlak będzie dla nas najlepszy. Wielu turystów stwierdzi, że czarny szlak będzie dla nich za trudny i wybierze ten łatwiejszy – zielony. Czy faktycznie kolory na szlaku mają znaczenie?

Oznaczenia na górskich szlakach
Planując wycieczki, warto zapamiętać, że kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego stopniem trudności lub zaawansowania. krystianwin/Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Owszem, każdy kolor na szlaku ma swoje znaczenie. Nie jest to jednak oznaczanie poziomu trudności. Kolory szlaków służą, między innymi do rozróżnia ich długości czy funkcji. W Polsce na szlaku możemy spotkać oznaczenia w kolorach:

  • czerwonym,
  • niebieskim,
  • zielonym,
  • żółtym,
  • czarnym.

Czytaj też: Alpy widoczne gołym okiem z Polski? Niesamowite zdjęcie dowodzi, że to możliwe! Skąd możesz zobaczyć taki widok?

Wbrew utartym opiniom szlak zielony to nie trasa dla początkujących, czerwona barwa również nie służy do odstraszania turystów. Demonizowany szlak czarny to przede wszystkim drogi łączące dwa punkty na trasie. Odpowiedź na pytanie, co oznaczają kolory szlaków, znajduje się poniżej.

Oznaczenia szlaków na leśnej drodze
CC BY-SA 4.0

Szlak zielony - ten kolor oznacza zazwyczaj najkrótszy szlak. Na tym szlaku często znajdują się atrakcyjne punkty takie jak zabytki czy formacje skalne. Mateuszgdynia/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Górskie szlaki i ich oznaczenia. O czym tak informują kolory szlaków?

  • Szlak czerwony – to zazwyczaj główny szlak, często jest poprowadzony przez najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca.
  • Szlak niebieski – często oznacza długi i monotonny szlak.
  • Szlak zielony – ten kolor oznacza zazwyczaj najkrótszy szlak. Na tym szlaku często znajdują się atrakcyjne punkty takie jak zabytki czy formacje skalne.
  • Szlak żółty – kolor żółty oznacza krótkie szlaki łączące ważne punkty np. szlak ze schroniska do ciekawej atrakcji.
  • Szlak czarny – ten uważany za najbardziej niebezpieczny szlak na trasie zazwyczaj służy do oznaczania dróg łącznikowych lub dojściowych tak jak szlak żółty.
Oznaczenie szlaku na drzewie
CC BY-SA 4.0

Szlak czerwony - to zazwyczaj główny szlak, często jest poprowadzony przez najpopularniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca. Axel Tschentscher/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Kto oznacza i wytycza szlaki turystyczne w Polsce?

Szlaki w Polsce wytycza Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Zajmują się tym zadanie już od 1950 roku — to dzięki PTTK wiemy jakim szlakiem przemierzamy zaplanowana trasę. Kolory szlaków mają swoje funkcje, jednak zawsze mogą pojawić się wyjątki.

Oznaczenie szlaku na skale
CC BY-SA 2.0

Szlak żółty - kolor żółty oznacza krótkie szlaki łączące ważne punkty np. szlak ze schroniska do ciekawej atrakcji. Lukas Plewnia/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Czasami konkretny kolor nie będzie dobrze widoczny w terenie, innym razem zagęszczenie szlaków w okolicy jest na tyle duże, że, dla ułatwienia nawigacji, należy użyć innego koloru niż pierwotnie zaplanowany. Planując wycieczki, warto zapamiętać, że kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego stopniem trudności lub zaawansowania.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży