Spis treści
Ile jest stref czasowych na świecie? Mapa
Na świecie istnieją 24 strefy czasowe, czyli wyznaczone obszary, o szerokości ok. 15 stopni długości geograficznej, choć dla wygody ludzi zamieszkujących niektóre państwa – nieco zmodyfikowane. W każdym punkcie zlokalizowanym na tym samym południku obowiązuje ten sam czas lokalny, co dobrze obrazuje poniższa mapa:
Na wprowadzenie takiego podziału czasu zdecydowano się w 1884 roku. Pierwszą strefę czasową, czyli czas uniwersalny, wyznacza południk zerowy (przechodzący przez punkt w londyńskiej dzielnicy Greenwich). Pierwsza strefa czasowa oznaczana jest często skrótem UTC (Universal Time Coordinated, w Polsce: uniwersalny czas koordynowany) lub GMT (Greenwich Mean Time, w Polsce: czas w Greenwich). Czas UTC odmierzany jest przez niesamowicie dokładne zegary atomowe z dokładnością do jednej nanosekundy.
Czas uniwersalny jest podstawą dla pozostałych stref czasowych na świecie – im dalej od południka zerowego (na zachód lub wschód), tym większa jest różnica czasu. Lokalizacje położone na wschód od Greenwich oznaczane są plusem (liczba godzin do przodu), natomiast na zachód – minusem (liczba godzin do tyłu).
Strefa czasowa w Polsce
Polska znajduje się w strefie czasowej GMT+1. Oznacza to, że kiedy w naszym kraju zegary wskazują godzinę 16:00, w Greenwich jest godzina 15:00. Co ciekawe, gdyby strefy czasowe nie były lekko „ponaciągane” lub „uproszczone”, we wschodniej części Polski obowiązywałaby strefa czasowa GMT+2, co oznaczałoby 1-godzinną różnicę czasową w obrębie kraju.
Europa: strefy czasowe na Starym Kontynencie
W większości krajów Europy obowiązuje ta sama strefa czasowa, co w Polsce. Kraje Starego Kontynentu, w których zegary wskazują tę samą godzinę to: Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Gibraltar, Hiszpania, Holandia, Kosowo, Liechtenstein, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry oraz Włochy.
Ze względu na obowiązującą m.in. w Europie zmianę czasu, w okresie letnim czas w wyżej wymienionych państwach, określany względem tego uniwersalnego to UTC+2, natomiast w okresie zimowym – UTC+1.
Czas w popularnych krajach: Hiszpania, Turcja, Egipt
W popularnych wśród turystów państwach obowiązują strefy czasowe:
- Hiszpania – GMT+1 (taka sama jak w Polsce),
- Turcja – GMT+3 (dwie godziny do przodu względem Polski),
- Egipt – GMT+2 (godzina do przodu względem Polski).
Uwaga! W Turcji i Egipcie nie zmienia się czasu na zimowy i letni. Oznacza to, że jeżeli w Polsce obowiązuje czas letni, w naszym kraju i Egipcie zegarki wskazują tę samą godzinę, natomiast w Turcji – tylko godzinę do przodu.
Katar – strefa czasowa
Katar leży w strefie czasowej GMT+3, co podczas obowiązywania w Polsce czasu zimowego oznacza różnicę czasu o dwie godziny, a letniego – o jedną godzinę.
Jakie strefy czasowe obowiązują w USA?
W Stanach Zjednoczonych, ze względu na duże rozmiary kraju, obowiązuje kilka stref czasowych. W części kontynentalnej to:
- PST: UTC-8 (czas letni PDT: UTC-7) (UTC-8) – na zachodnim wybrzeżu, m.in. Kalifornia, Waszyngton, Nevada
- MST: UTC-7 (czas letni MDT: UTC-6) – m.in. w Arizonie, Utah, Kolorado
- CST: UTC-6 (czas letni CDT: UTC-5) – m.in. w Illinois (Chicago) i Teksasie
- EST: UTC-5 (czas letni EDT: UTC-4) – na wschodnim wybrzeżu, m.in. w Nowym Jorku, Dystrykcie Kolumbii, Florydzie.
Strefy czasowe na innych obszarach Stanów Zjednoczonych:
- Hawaje – UTC-10
- Aleuty – UTC-10 / UTC-9
- Alaska – UTC-9 / UTC-8
- Portoryko – UTC-4
- Guam, Mariany Północne – UTC+10
Zobacz też: Wszystkie kraje świata – istnieniu niektórych z nich możesz nie mieć pojęcia. Sprawdź swoją wiedzę
Źródło: zielona-karta.info