Spis treści
Unikatowa atrakcja Karpacza - musisz ją odwiedzić!
Świątynia Wang, a właściwie Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to ewangelicki kościół parafialny, znajdujący się w Karpaczu, w województwie dolnośląskim. Kościół mieści się na wysokości 885 m n.p.m. Świątynia służy przede wszystkim miejscowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, jako miejsce odprawiania nabożeństw, udzielania ślubów i chrztów. Ze względu na wartość historyczną zabytkowy kościół jest również udostępniany do zwiedzania turystom.
Świątynia Wang w Karpaczu - historia
Historia świątyni sięga średniowiecza. Kościół ten został wybudowany na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w Norwegii. Powstał z sosnowych bali nasączonych żywicą, które cechują się niezwykłą trwałością.
W tym czasie, tzn. w początkowym etapie chrystianizacji Skandynawii, w Norwegii wybudowano około tysiąca podobnych tak zwanych kościołów klepkowych (norw. stavkirke). Do dziś przetrwało ich kilkadziesiąt i obecnie należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Świątynia Wang w Karpaczu uznawana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Jak norweska świątynia znalazła się w Karkonoszach? Kościół stał w miejscowości Vang aż do XIX wieku, kiedy zrobił się za mały na potrzeby lokalnej społeczności. Aby zdobyć środki na budowę nowej świątyni, tę dotychczasową postanowiono rozebrać i sprzedać w częściach, by mogła zostać przetransportowana i odbudowana w innym miejscu. Za namową norweskiego malarza Jana Krystiana Dahla zabytkową świątynię kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV.
W ten sposób budowla trafiła najpierw do Szczecina, a następnie do Berlina - miała stanąć na Wyspie Pawiej. Jednak mieszkająca w Bukowcu Hrabina Fryderyka von Reden skłoniła króla do tego, by Kościół Wang przewieźć właśnie w okolice Karpacza, ponieważ w pobliżu nie było dotąd żadnego kościoła.
W 1842 r. Kościół przetransportowano najpierw Odrą do miejscowości Malczyce, skąd został przewieziony do Karpacza Górnego. Nowe miejsce dla świątyni wyznaczono, biorąc pod uwagę m.in. czas dotarcia do niej z okolicznych miejscowości, a także scenerię, w jakiej miał się znaleźć.
Świątynia Wang w Karpaczu - drewniany kościół bez żadnego gwoździa
Kościół został zrekonstruowany w nowym miejscu, jednak do odbudowy użyto tylko niewielkiej części oryginalnych elementów. Większości brakowało lub nie nadawały się do użytku, dlatego już na miejscu, na podstawie rysunków, dorabiano nowe. Co ciekawe, w konstrukcji nie ma gwoździ - elementy zostały połączone za pomocą drewnianych złączy ciesielskich.
Do oryginalnych elementów kościoła należą m.in. drewniane kolumny wewnątrz świątyni, rzeźbione portale i lwy nordyckie, na których można dostrzec zdobienia motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym.
W środku uwagę przyciąga też wyrzeźbiony w pniu dębowym krucyfiks, wykonany w 1846 r. przez Jakuba z Janowic.
Do oryginalnej świątyni dobudowano krużganki oraz kamienną dzwonnicę, która ma chronić budowlę przed górskim wiatrem. Kościół został uroczyście poświęcony 28 lipca 1844 r. i od tego czasu jest siedzibą miejscowej parafii ewangelickiej.
Obecnie obok kościoła mieści się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej. Na dziedzińcu można zobaczyć epitafium hrabiny Fryderyki von Reden oraz rzeźbę „Wskrzeszenie Łazarza", autorstwa lokalnego artysty Ryszarda Zająca. Przy kościele mieści się niewielki cmentarz, zostali na nim pochowani polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta Tadeusz Różewicz oraz Henryk Tomaszewski - reżyser teatralny, uznawany za jednego z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX w.
Świątynia Wang w Karpaczu - zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik
Świątynia Wang mieści się przy ul. Na Śnieżkę 8 w Karpaczu. Około 300 m od kościoła znajduje się przystanek autobusowy, a w odległości 500 m - płatny parking.
Kościół Wang na mapie Karpacza:
Kościół Wang można zwiedzać codziennie w następujących godzinach:
- 1 listopada - 14 kwietnia: 9.00-17.00
- 15 kwietnia - 31 października: 9.00 - 18.00
W niedziele i święta zwiedzanie możliwe jest od godziny 11.30 do 17, ponieważ o 10.00 w Kościele Wang odprawiana jest msza święta.
Cennik biletów:
- Dorośli: 13,00 zł
- Dzieci powyżej 6 lat: 7,00 zł
- Uczniowie i studenci: 7,00 zł
- Wstęp tylko na plac: 2,00 zł
Zobacz zdjęcia kościoła Wang w Karpaczu w galerii poniżej:
Źródła: karpacz.pl, wang.com.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?