IPT - pasek artykułowy

Świnoujście. Miasto położone na 44 wyspach

Karolina Wrońska
Nie ma chyba bardziej malowniczej miejscowości nadmorskiej w Polsce niż Świnoujście
Nie ma chyba bardziej malowniczej miejscowości nadmorskiej w Polsce niż Świnoujście 123rf
Wiele osób zakochało się w Świnoujściu, oglądając bardzo dobry polski serial „Klangor”. Tam miasto było dość ponure, ale latem Świnoujście, Wolin, Uznam i Karsibór są znakomitym miejscem do wypoczynku.

Wielu osobom Świnoujście kojarzy się ze wspomnianym serialem, szerokimi plażami i słynnym wiatrakiem będącym symbolem całego polskiego wybrzeża. Mało kto jednak wie, że Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce położonym aż na trzech wyspach. To Wolin, Uznam i Karsibór. Jednak łącznie w granicach miasta są aż 44 wyspy i Zalew Szczeciński. To wszystko sprawia, że z powierzchnią lądową i morską sięgającą prawie 200 km2 Świnoujście jest 9. pod względem wielkości miastem w Polsce.

Na razie, jeśli chcemy przemieszczać się po mieście między wyspami, musimy korzystać z promów. Budowany jest tunel pod Świną, co usprawni komunikację i transport. Tu ciekawostka: Świna nie jest rzeką, ale cieśniną, która przynależy do morskich wewnętrznych wód Polski.

Zwyczajowo przyjmuje się, że to właśnie w Świnoujściu są najszersze plaże w Polsce. Dzielnica Nadmorska z promenadą, wspomnianym wiatrakiem (oficjalna nazwa to Stawa Młyny), promenadą i deptakami znajduje się na wyspie Uznam. Stawa (czyli znak nawigacyjny) znajdująca się przy ujściu Świny do morza, to ulubiony cel spacerów licznych turystów, również dlatego, że to właśnie tam można podziwiać wchodzące i wychodzące z portu wielkie promy i różne statki.

Wiatrak pochodzi z XIX w. i od samego początku jest ważnym punktem nawigacyjnym w tej części Bałtyku. Co ciekawe, Stawa „zagrała” w 1976 r. w filmie „Latarnik”, ekranizacji noweli Henryka Sienkiewicza.

W Dzielnicy Nadmorskiej warto oderwać się na chwilę od budek z lodami i goframi i zwrócić uwagę na ciekawą architekturę oraz zajrzeć do Parku Zdrojowego, który został niedawno odrestaurowany.

Kolejnym celem wycieczek powinien stać się Fort Anioła. Już sama nazwa budzi zaciekawienie. I tak, wszyscy, których myśli biegną do Rzymu, a konkretnie do Zamku Świętego Anioła, mają rację. Ta nietypowa dla obiektu militarnego nazwa wzięła się właśnie z podobieństwa architektonicznego obu budowli.

Fort powstał jako element Twierdzy Świnoujście, po I wojnie, w związku ze zmianą techniki militarnej, stracił na znaczeniu, zaś po II wojnie światowej, aż do 1992 r. był w rękach Rosjan, którzy stacjonowali w naszym kraju. Wykorzystywano go jako punkt obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej. Dziś Fort można zwiedzać (bilet kosztuje 16 zł), odbywają się tu pikniki, wystawy i koncerty. Miłośnicy militariów powinni udać się również do Fortu Gerharda, gdzie jest wystawa poświęcona sztuce wojennej.

Jeśli zaś ktoś lubi sztukę sakralną, może w Świnoujściu zwiedzić kilka kościołów, jeden z nich nazywany jest potocznie „Stella Maris” - pw. Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza.

Część wyspy Uznam należy do Niemiec, można więc udać się na wycieczkę do tamtejszych kurortów: Heringsdorf, Bansin, Zinnowitz. Na uwagę zasługuje miasto Ahlbeck z pięknym molo, do którego można dojść plażą pieszo.

Tajemniczy wolin

Przenieśmy się teraz na Wolin - największą polską wyspę. Od lądu oddzielają ją wody Zalewu Szczecińskiego i cieśnina Dziwna, zaś od wyspy Uznam - Świna. Jeśli spędzamy wakacje w Świnoujściu, warto zwiedzić całą wyspę.

Wolin przez stulecia przechodził z rąk do rąk, a najstarsze ślady osadnictwa historycy datują na okres młodszej epoki kamienia (4200-1700 r. p.n.e.). Do dziś zachowały się znaleziska: ceramika oraz kamienne narzędzia, odnajdywane są też rzymskie monety.

Słowianie pojawili się na Wolinie już ok. IV-VI w. n.e. W czasach prasłowiańskich na Wolinie znajdowała się tzw. kącina, czyli słowiańska świątynia. Nie do końca dziś wiadomo, komu była ona poświęcona, ale uważa się, że najprawdopodobniej Światowidowi, pogańskiemu bożkowi urodzaju i wojny. Świątynia najprawdopodobniej znajdowała się w południowej części miasta Wolin. W pobliżu miała się również znajdować legendarna osada wikingów - Jomsborg.

Wolin do Polski przyłączył książę Mieszko I, ale późniejsze losy wyspy były burzliwe. Urzędował tu m.in. duński król Harald Sinozęby (jego imieniem nazwano wszystkim dobrze znaną technologię Bluetooth). Wypędzony z kraju przez syna Swena Widłobrodego, swych ostatnich dni dożywał właśnie w Wolinie, gdzie zmarł w 987 roku. Miejsce pochówku jest nieznane, ostatnie doniesienia o odnalezieniu jego grobu w Wiejkowie są chyba tylko kolejnym letnim „złotym pociągiem”.

W mieście Wolin warto też zwiedzić Wzgórze Wisielców. Nazwa jest dość deprymująca, ale dziś znajduje się tam rezerwat archeologiczny z wielką liczbą kurhanów z grobami różnych kultur, bo w mieście żyli zarówno Słowianie, jak i wikingowie, a potem chrześcijanie.

W Wolinie znajduje się również skansen Centrum Słowian i Wikingów, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznej wioski. Odbywa się tu też Festiwal Słowian i Wikingów (w tym roku w dniach 5-7 sierpnia).

Na wyspie warto też odwiedzić Woliński Park Narodowy, gdzie znajduje się m.in. stanowisko orła bielika.

Sztuczny karsibór

Dlaczego sztuczny? Bo ta wyspa była niegdyś częścią Uznamu. W 1874 roku wybudowano Kanał Piastowski (taką nazwę nosi od 1949 r., wcześniej nazywany był Kanałem Cesarskim). Usprawniło to znacznie żeglugę między Szczecinem (który - co warto pamiętać - nie leży nad morzem) a Bałtykiem.

Nazwa Karsibór może budzić zdziwienie, ale wywodzi się ona ze słowiańskich dialektów zachodniopomorskich. Dość dziwne słowo „karś” czy też „karśniawy” znaczyło niegdyś „lewy”, stąd nazwę wyspy można zatem tłumaczyć jako „bór po lewej stronie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży