Sylwester 2022/23: noclegi coraz droższe, miejsc coraz mniej. Ile obecnie kosztuje hotel na sylwestra w Zakopanem, Karpaczu czy Gdańsku?

Emil Hoff
Emil Hoff
Polacy rzucili się do rezerwowania miejsc na sylwestra 2022/23. Liczba dostępnych noclegów w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba czy Gdańsk szybko maleje, za to ceny rosną. Ile obecnie kosztują noclegi na sylwestra i Nowy Rok 2022/23? Sprawdziliśmy, niektóre kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy. Na zdjęciu: noc sylwestrowa w Gdańsku.
Polacy rzucili się do rezerwowania miejsc na sylwestra 2022/23. Liczba dostępnych noclegów w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba czy Gdańsk szybko maleje, za to ceny rosną. Ile obecnie kosztują noclegi na sylwestra i Nowy Rok 2022/23? Sprawdziliśmy, niektóre kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy. Na zdjęciu: noc sylwestrowa w Gdańsku. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Sylwester 2022/23 zbliża się wielkimi krokami. Polacy przypomnieli sobie o nim po długim weekendzie listopadowym i rzucili się do rezerwowania noclegów na Nowy Rok w górach i nad morzem. Miejsca szybko się kończą, a ceny idą w górę. Sprawdziliśmy, ile obecnie kosztują noclegi na sylwestra w Zakopanem, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Gdańsku i Sopocie. Niektóre kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy.

Spis treści

Noclegi na sylwestra 2022/23 szybko znikają. Trwa boom na rezerwacje

Kiedy tylko skończył się ostatni długi weekend listopadowy, związany ze Świętem Niepodległości 2022, które wypadło w piątek, turyści przypomnieli sobie o sylwestrze. Jak stwierdza ekspert portalu rezerwacyjnego Nocowanie.pl, Karol Wiak, w rozmowie z Wirtualną Polską, obecnie trwa prawdziwy boom na wykupywanie noclegów w sezonie świąteczno-noworocznym, przede wszystkim na sylwestra.

Jeszcze niedawno hotelarze niepokoili się, że rezerwacji na Święta i sylwestra 2022/23 było mało, co może wskazywać na nadchodzący słaby sezon. Teraz jednak noclegi na okres noworoczny w popularnych turystycznych miejscowościach, zwłaszcza w górach, szybko znikają, a ceny rosną.

Wykupywane są chętnie nie tylko noclegi w turystycznych centrach jak Zakopane albo metropoliach jak Warszawa czy Wrocław, ale też pokoje w mniej znanych, mniejszych ośrodkach. Spora część podróżnych planuje najwyraźniej witać Nowy Rok poza dużymi miastami. Zjawisko to wynika zapewne z tego, że niektóre miasta (np. Warszawa) już odwołały imprezy na sylwestra 2022/23 z powodu zbyt wysokich cen energii, inne mogą zrobić podobnie. Zmniejszenie zainteresowania sylwestrowym weekendem w dużych miastach powoduje wzrost rezerwacji w mniejszych miejscowościach w górach i nad morzem.

Ile w tej sytuacji może kosztować nocleg na sylwestra 2022/23 np. w Zakopanem, Karpaczu czy Trójmieście? Sprawdziliśmy – odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Polacy rezerwują noclegi na sylwestra 2022/23 w górach i nad morzem. Powodzeniem zaczynają się cieszyć także mniejsze i mniej znane miejscowości. Mniej
Polacy rezerwują noclegi na sylwestra 2022/23 w górach i nad morzem. Powodzeniem zaczynają się cieszyć także mniejsze i mniej znane miejscowości. Mniej jest rezerwacji w dużych miastach, które odwołują duże imprezy z powodu wysokich cen energii. Oskar Nowak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nie uwierzysz, jak wyglądało Zakopane i Krupówki przed 100 laty. I ten widok z Gubałówki...

Polacy chcą spędzić sylwestra 2022/23 w górach

Według danych portalu Nocowanie.pl niemal 70 proc. rezerwacji noclegów na sylwestra dokonywane jest w miejscowościach górskich.

Nie jest zaskoczeniem, że Polacy najchętniej witają Nowy Rok właśnie w Tatrach lub Karkonoszach. Sylwester w górach to okazja do powitania 2023 r. wśród pięknych pejzaży, w zimowej atmosferze, a może nawet na nartach. W ofertach imprez znajdują się potańcówki, góralskie ogniska i kuligi. W górach w sylwestra naprawdę trudno się nudzić.

Wadą witania Nowego Roku w popularnych górskich kurortach jest tłok i wysokie ceny, widoczne w ofertach noclegowych.

Turyści masowo wykupują noclegi w Zakopanem. Mimo to można jeszcze znaleźć oferty na noc sylwestrową w stolicy Tatr: albo nieco skromniejsze, albo luksusowe
Turyści masowo wykupują noclegi w Zakopanem. Mimo to można jeszcze znaleźć oferty na noc sylwestrową w stolicy Tatr: albo nieco skromniejsze, albo luksusowe w zawrotnych cenach. Tomasz Dno / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Ile kosztuje nocleg na sylwestra w Zakopanem czy Karpaczu?

Popularne wyszukiwarki ofert noclegowych wskazują, że ci, którzy chcą spędzić sylwestra 2022/23 w polskich górach, muszą spieszyć się z rezerwowaniem noclegów. Miejsc jest coraz mniej, a ceny pokoi i apartamentów szybko rosną z powodu wielkiego zainteresowania i lawiny rezerwacji.

Ceny noclegów w Zakopanem na sylwestra

Według serwisu Booking.com niemal wszystkie miejsca noclegowe w Zakopanem na sylwestra 2022/23 są już zarezerwowane, zwłaszcza te atrakcyjne cenowo. Ceny pozostałych nie są zbyt zachęcające:

  • Noc w pokoju 3-osobowym w centrum miasta kosztuje ok. 950 zł;
  • Noc w apartamencie 3,5 km od centrum Zakopanego kosztuje ok. 1500 zł;
  • Noc w apartamencie ze śniadaniem ok. 2 km od centrum kosztuje niemal 1700 zł;
  • Wynajęcie wygodnego domku w pobliżu wyciągu narciarskiego może kosztować nawet ponad 5000 zł za noc.

Sytuacja nie jest jednak zupełnie tragiczna. Polskie wyszukiwarki noclegów nadal mają korzystne oferty dla tych, którym nie zależy na luksusie. Przy odrobinie szczęścia (i pośpiechu) nadal można wynająć skromny pokój 2-osobowy w Zakopanem lub okolicach za ok. 300-400 zł za noc. Dostępne są także pokoje 3- i 4-osobowe w stolicy Tatr za ok. 160-300 zł za noc.

Ceny noclegów w Karpaczu na sylwestra

Karpacz jest mniej oblegany na sylwestra niż Zakopane, ale i tutaj szybko kończą się miejsca noclegowe, co powoduje wzrost cen. Booking.com wskazuje, że obecnie pokój 2-osobowy z balkonem (dwa łóżka pojedyncze) na sylwestrową noc w Karpaczu kosztuje ok. 1400 zł, a apartament – 3400 zł.

Wyszukiwarka Nocowanie.pl pozwala wyszukać kilka tańszych ofert. Jeśli się pospieszymy, możemy zarezerwować nocleg na sylwestra w Karpaczu za ok. 600 zł w pokoju lub ok. 1500 zł w apartamencie.

Ceny noclegów w Szklarskiej Porębie na sylwestra

W Szklarskiej Porębie noclegi także szybko znikają. Według Booking.com najtańsze oferty noclegu na sylwestra w tym mieście oscylują wokół 1000 zł za pokój 2-osobowy za jedną noc, a ceny luksusowych apartamentów sięgają nawet ponad 8000 zł.

Wyszukiwarka Nocowanie.pl wskazuje, że można jednak wynająć skromny pokój dla 2-osób w Szklarskiej Porębie na sylwestra 2022/23 w cenie 200-400 zł za noc lub całkiem wygodne lokum za ok. 500-900 zł.

Dużym zainteresowaniem na sylwestra cieszy się Karpacz. Można tu przywitać Nowy Rok aktywnie - na stoku lub spacerze po górach.
Dużym zainteresowaniem na sylwestra cieszy się Karpacz. Można tu przywitać Nowy Rok aktywnie - na stoku lub spacerze po górach. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Narty w Polsce: wyjątkowe trasy zjazdowe na zimowy weekend i urlop. Która jest najdłuższa, która najtrudniejsza, gdzie jest najpiękniej?

Sylwester 2022/23 nad morzem. Ile kosztują noclegi?

Sylwester i Nowy Rok nad morzem ma swoje liczne zalety, o czym świadczy rosnąca popularność nadbałtyckich miejscowości wśród turystów w okresie końca roku.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie, a także innych nadmorskich kurortach, chce spędzać sylwestra coraz więcej osób. Jest tu spokojniej, mniej tłoczno, oferta imprezowa wcale nie ustępuje górskiej (zamiast białego szaleństwa można np. przywitać Nowy Rok w saunie lub obserwować pokaz sztucznych ogni z pokładu statku), jest tu też taniej i łatwiej o rezerwację noclegu.

Ceny noclegów w Gdańsku na sylwestra

Zarówno serwis Booking.com, jak i Nocowanie.pl wskazują, że nadal można wynająć pokoje 2-osobowe, a nawet całkiem wygodne apartamenty w Gdańsku na noc sylwestrową w cenie ok. 200-300 zł. Najdroższe oferty sięgają nawet 11 000 zł, ale na szczęście wybór tańszych opcji jest nadal spory.

Ceny noclegów w Sopocie na sylwestra

Najtańszy pokój 2-osobowy w Sopocie na noc sylwestrową 2022/23 kosztuje na Booking.com ok. 580 zł, ceny apartamentów zaczynają się od ok. 700 zł i mogą sięgnąć nawet 12 000 zł (średnio ok. 1500 zł). Tanich ofert pozostało już niewiele i chętni powinni się spieszyć.

Wyszukiwarka Nocowanie.pl wskazuje podobne wyniki, choć nadal można trafić na bardzo tanie oferty, np. pokój 2-osobowy za 80 zł (przeciętne ceny to raczej 200-400 zł).

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się sylwester nad morzem, zwłaszcza w Trójmieście. Na zdjęciu: sylwester w Gdańsku, 2016.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się sylwester nad morzem, zwłaszcza w Trójmieście. Na zdjęciu: sylwester w Gdańsku, 2016. Przemysław Świderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Lotnisko, które działa na nerwy. Powstał ranking najbardziej stresujących lotnisk na świecie i w Europie. Jak wypadają polskie lotniska?

Kiedy nocleg jest zbyt tani – uwaga na oszustów

Rezerwując nocleg na sylwestra 2022/23 powinniśmy zwracać uwagę na podejrzane oferty, które wydają się aż zbyt atrakcyjne. Co roku w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra na forach internatowych i portalach ogłoszeniowych pojawiają się bajecznie atrakcyjne oferty noclegów i imprez w popularnych miejscowościach. To może być próba oszustwa. Już pojawiły się pierwsze próby wyłudzenia pieniędzy od turystów „na domek w górach”.

Zajrzyjcie do naszego poradnika, jak ustrzec się przed oszustwem noclegowym na Święta i sylwestra 2022/23.

Źródła: Booking.com, Nocowanie.pl

Noclegi na sylwestra nadal są dostępne nad Bałtykiem w całkiem przystępnych cenach. Na zdjęciu: sylwester w Gdańsku, 2016.
Noclegi na sylwestra nadal są dostępne nad Bałtykiem w całkiem przystępnych cenach. Na zdjęciu: sylwester w Gdańsku, 2016. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie archiwalne

Czytaj też: Najtańsze miasta Europy na weekend. TOP 10 miast z darmowymi atrakcjami i tanim jedzeniem w sam raz na wycieczkę bez wydawania fortuny

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży