Spis treści
Urojenia, zmęczenie i rozczarowanie
W mediach społecznościowych widzisz wyidealizowany obraz podróżowania, w którym nie ma miejsca na negatywne emocje? Zamiast się załamywać pamiętaj, że wielu turystów podczas zwiedzania świata odczuwa frustrację czy zmęczenie.
Problem pojawia się jednak, kiedy objawy stają się coraz bardziej nasilone – być może doświadczasz wtedy któregoś z tajemniczych syndromów?
Syndrom paryski
Syndrom paryski to jedna z najczęściej omawianych przypadłości tego typu. Dotyczy szczególnie turystów z Azji (najczęściej z Japonii), których wyobrażenia o francuskiej stolicy zderzają się z rzeczywistością podczas wycieczki. Zwiedzający odczuwają wtedy ogromne rozczarowanie tym, jak naprawdę wygląda Paryż.
Zmęczenie muzealne
Czy podczas zwiedzania muzealnych ekspozycji doświadczasz nagłego spadku energii lub psychicznego wyczerpania? To najprawdopodobniej zmęczenie muzealne. Przyczyn tego zjawiska jest całkiem sporo – mogą to być monotonne eksponaty, przebodźcowanie, spadek zdolności koncentracji, a czasem wszystko jednocześnie.
Hipnoza drogowa (gorączka białej linii)
Hipnoza drogowa dotyka zarówno podróżujących samochodami turystów, jak i kierowców w codziennym życiu. To dziwne zjawisko polega na prawidłowym reagowaniu kierowcy na bodźce zewnętrzne, mimo że ten myśli o czymś zupełnie innym. Po wyjściu z pojazdu osoba kierująca nie pamięta nawet, że wykonała określone manewry.
Gorączka wyspowa
Choć zwie się gorączką, nie ma nic wspólnego z temperaturą ciała. Problem ten dotyka osoby, które przeprowadzają się z kontynentu na odizolowane od innych części świata wyspy (najczęściej hawajskie lub Guam). Zachwyt przeradza się w przerażenie przed całkowitą izolacją, co objawia się ciągłym poczuciem irytacji, niepokoju i desperacji.
Innym, nieco podobnym zjawiskiem była w XIX wieku gorączka preriowa, która dotykała osadników osiedlających się na amerykańskich Wielkich Równinach.
Syndrom jerozolimski (obłęd jerozolimski)
Jeśli planujesz odwiedzić w przyszłości Ziemię Świętą, pamiętaj o istnieniu tej dolegliwości. Syndrom jerozolimski to nazwa urojeń, które dotykają pielgrzymów i turystów wyznania chrześcijańskiego i żydowskiego, rzadziej muzułmanów. Zwiedzającym wydaje się, że są postaciami znanymi im z Biblii.
Syndrom Bullerbyn
Syndrom Bullerbyn bardzo przypomina syndrom paryski, jednak dotyka Niemców i dotyczy ich wyobrażeń na temat Szwecji. Nazwa zjawiska związana jest z powieścią Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”, w której autorka przedstawia życie w Szwecji jako idealne.
Zobacz także: Nie możesz się pozbierać po wypoczynku? Możesz mieć Syndrom Stresu Pourlopowego. Radzimy, jak wrócić do pracy po wakacjach
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!