Szczecin: darmowe atrakcje i imprezy na lato 2022. Podpowiadamy, jak spędzić wakacyjny weekend w mieście bez wydawania pieniędzy

Emil Hoff
Emil Hoff
Wakacje, urlop czy po prostu weekendowy wypad do Szczecina nie muszą rujnować naszego budżetu. W mieście nie brak niezwykłych miejsc, które można odwiedzić bezpłatnie, darmowych atrakcji i imprez, na które nie trzeba kupować biletu. Przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na zwiedzanie Szczecina zupełnie za darmo.
Wakacje, urlop czy po prostu weekendowy wypad do Szczecina nie muszą rujnować naszego budżetu. W mieście nie brak niezwykłych miejsc, które można odwiedzić bezpłatnie, darmowych atrakcji i imprez, na które nie trzeba kupować biletu. Przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na zwiedzanie Szczecina zupełnie za darmo. dwiktorowicz, pixabay.com
Szczecin nie leży może bezpośrednio nad Bałtykiem, ale wody Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego nie ustępują urokiem najpopularniejszym polskim kurortom. Czy można jednak zwiedzać Szczecin w dobie inflacji i drożyzny, nie wydając fortuny na bilety wstępu? Można i nie jest to wcale trudne, o ile się wie, gdzie i kiedy skierować kroki. Prezentujemy przewodnik po darmowych atrakcjach Szczecina na wakacje 2022. To gotowa lista pomysłów w sam raz na weekend, urlop czy city break.

Spis treści

Szczecin za darmo. Najlepsze bezpłatne atrakcje

Szczecin jest pełen niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć i można zwiedzić za darmo, a także bezpłatnych imprez, które zapewnią rozrywkę całym rodzinom.

Na naszej liście znajdziecie zarówno ciekawe miejsca na spacery, słynne zabytki, wspaniałe muzea, dostępne zupełnie za darmo zawsze lub o określonych porach, jak i listę cyklicznych wydarzeń, bezpłatnych i otwartych dla wszystkich.

Zapraszamy do przewodnika po darmowych atrakcjach Szczecina. Wykorzystajcie zawarte w nim wskazówki do zorganizowania taniego weekendu w mieście w wakacje 2022.

Wały Chrobrego to wyjątkowa trasa spacerowa nad Odrą, w pobliżu najważniejszych zabytków Szczecina i Muzeum Narodowego, które można zwiedzać za darmo
Wały Chrobrego to wyjątkowa trasa spacerowa nad Odrą, w pobliżu najważniejszych zabytków Szczecina i Muzeum Narodowego, które można zwiedzać za darmo w soboty (na zdjęciu widoczny Gmach Główny).

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zabytki i trasy spacerowe w Szczecinie

Wały Chrobrego. To jedna z ikon Szczecina i świetne miejsce na spacer. Ten niezwykły taras widokowy, ciągnący się przez 500 m wzdłuż Odry u stóp Muzeum Narodowego, skonstruowano na początku XX w. W sobotę warto połączyć spacer po Wałach z wizytą w Muzeum – jest wtedy bezpłatna.

Stare Miasto w Szczecinie. Z Wałów Chrobrego pomaszerować można prosto na Stare Miasto, ciągnące się od Parku Żeromskiego aż za Most Długi. Głównymi atrakcjami są tu:

 • Rynek Staromiejski z Ratuszem,
 • Zamek Książąt Pomorskich,
 • bazylika archikatedralna św. Jakuba (bazylikę, podobnie jak inne kościoły miejskie, można zwiedzać za darmo także od wewnątrz),
 • Brama Królewska przy placu Hołdu Pruskiego,
 • Baszta Panieńska (zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy)

Most zwodzony nad Regalicą, zwany Mostem Wrocławskim. To jedyny w Polsce nadal czynny zwodzony most kolejowy. Zwodzone przęsło ma ponad 17 m długości, waży 163 tony, a mimo to działa bez zarzutu, choć mechanizm podnoszący jest w użytku od 1936 r.

Park Kasprowicza. To jeden z najpiękniejszych szczecińskich parków, świetne miejsce na spacer czy piknik. Spacerowicze często mogą dodatkowo nacieszyć się muzyką dochodzącą z Teatru Letniego nad Jeziorem Rusałka. Inne miejsca w sam raz na relaksujący spacer w Szczecinie to np. Jasne Błonia i – nieco dalej – zielone tereny wokół Jeziora Szmaragdowego.

Jezioro Dąbie. Chociaż Szczecin kojarzy się z morzem, tak naprawdę leży spory kawałek od Bałtyku, a nawet od Zalewu Szczecińskiego. Tutejsza woda to przede wszystkim Odra i malownicze Jezioro Dąbie, pełne przystani turystycznych i żeglarskich. Na jego brzegach zawsze coś się dzieje i trudno o ciekawszą okolicę do spacerów.

Zamek Książąt Pomorskich to jeden z najwspanialszych zabytków Pomorza Zachodniego. Niestety, nie można go zwiedzać za darmo, ale latem organizowane są
Zamek Książąt Pomorskich to jeden z najwspanialszych zabytków Pomorza Zachodniego. Niestety, nie można go zwiedzać za darmo, ale latem organizowane są bezpłatne Zamkowe Noce Filmowe na Dziedzińcu Menniczym.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Darmowe muzea w Szczecinie

Szczecin, jak każde miasto z bogatą historią, jest pełny ciekawych muzeów i galerii. Każda państwowa placówka muzealna przynajmniej jeden dzień w tygodniu udostępnia swoje zbiory za darmo. Odpowiednio przygotowany turysta może więc spędzić wiele godzin, zwiedzając szczecińskie muzea bez płacenia, wystarczy wiedzieć, kiedy w którym muzeum przypada dzień darmowego zwiedzania.

Sprawa nie jest skomplikowana. W Szczecinie większość muzeów można zwiedzać bezpłatnie w soboty i jedno we wtorek.

Darmowe dni w muzeach Szczecina:

Sobota:

 • Muzeum Narodowe (gmach główny),
 • Muzeum Historii Szczecina,
 • Muzeum Tradycji Regionalnych,
 • Muzeum Dialogu Przełomy,
 • Muzeum Sztuki Współczesnej

Wtorek: Muzeum Techniki i Komunikacji

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Bezpłatne imprezy w Szczecinie

Szczecin jest miastem kultury i zwłaszcza latem próżno tu szukać wieczoru bez jakiegoś koncertu, seansu, wydarzenia czy imprezy. Na szczęście nie wszystkie z nich są płatne. Latem można w Szczecinie wziąć udział w wielu wydarzeniach, dostępnych zupełnie za darmo. Poniżej kilka propozycji:

Dąbskie Wieczory Filmowe

Co roku w lipcu na plaży Kąpieliska Dąbie organizowane są pokazy filmowe. Zupełnie za darmo można oglądać filmy w nietypowej scenerii. Seanse organizowane są o godz. 19:00, gdy najgorszy upał mija i zastępuje go kojąca bryza.

Latem 2022 Dąbskie Wieczory Filmowe organizowane są codziennie od 24 do 31 lipca. Szczegółowy program seansów jest dostępny TUTAJ.

Brzegi Jeziora Dąbie są pełne przystani i marin, zwłaszcza latem pełnych życia. Choć największe kąpielisko jest płatne, nie brak tu miejsc do spacerów,
Brzegi Jeziora Dąbie są pełne przystani i marin, zwłaszcza latem pełnych życia. Choć największe kąpielisko jest płatne, nie brak tu miejsc do spacerów, które nic nie kosztują.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Zamkowe Noce Filmowe

Jeśli zamiast plaży wolicie scenerię wspaniałego średniowiecznego zamku, powinniście wybrać się na seans kinowy w ramach Zamkowych Nocy Filmowych 2022.

Bezpłatne seanse odbywają się o godz. 22:00 w każdy wtorek i czwartek od czerwca do końca września na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich (wejście na Dziedziniec nie jest biletowane). To świetna propozycja dla osób spędzających w Szczecinie urlop lub wakacje.

Program seansów dostępny jest TUTAJ.

Kino pod chmurką w Kaskadzie

Kinomani mają w Szczecinie jeszcze jedną darmową imprezę. Od 20 lipca do 20 sierpnia 2022 na dachu galerii handlowej Kaskada działa plenerowe kino letnie. Filmy wyświetlane są w soboty o godz. 22:00 (w sierpniu o 21:30) na 4. piętrze (poziom P3 parkingu). Program seansów jest dostępny TUTAJ.

Koncerty w Różanym Ogrodzie

W każdą niedzielę lipca i sierpnia w szczecińskim Ogrodzie Różanym organizowane są plenerowe koncerty, na które nie trzeba kupować biletu. W Różance grają artyści sceny szczecińskiej, ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Program koncertów dostępny jest TUTAJ.

W Ogrodzie działa też Różana Czytelnia, czyli plenerowa strefa wolnej książki, gdzie można zostawić niechciane już lektury i wziąć sobie inne.

Teatr Letni w Parku Kasprowicza zmienia się latem w prawdziwe centrum wydarzeń i imprez. Otaczające go tereny nadają się świetnie na relaksujący spacer
Teatr Letni w Parku Kasprowicza zmienia się latem w prawdziwe centrum wydarzeń i imprez. Otaczające go tereny nadają się świetnie na relaksujący spacer lub piknik.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Piotr Kuczyński, CC BY-SA 3.0

Zwiedzanie Szczecina za darmo. Przewodniki, rowery i parkingi

Władze i mieszkańcy Szczecina dokładają wiele starań do promocji swojego miasta wśród turystów z pozostałych części Polski i z zagranicy. Goście i mieszkańcy mogą liczyć na kilka ułatwień w zwiedzaniu Szczecina, w tym parę darmowych upominków i usług.
Darmowe przewodniki i kawa dla turystów

Wiele przydatnych informatorów, przewodników i map z atrakcjami miasta można dostać zupełnie za darmo w punktach Informacji Turystycznej.

Turystom przysługuje też jedna darmowa kawa americano po okazaniu przewodnika turystycznego pobranego z punktu Informacji w restauracji Marshall Food.

Darmowa komunikacja w Szczecinie

Warto wiedzieć, że niektóre opłaty związane z przemieszczaniem się po Szczecinie bywają okresowo lub stale likwidowane:

 • Pierwsze 20 minut jazdy rowerem miejskim jest bezpłatne.
 • Parkowanie w całym mieście jest darmowe w weekendy (jedynym wyjątkiem jest Plac Orła Białego).
 • 22 września cała komunikacja miejska Szczecina jest darmowa.

Zajrzyjcie do galerii zdjęć ukazujących darmowe atrakcje w Szczecinie:

Wakacje, urlop czy po prostu weekendowy wypad do Szczecina nie muszą rujnować naszego budżetu. W mieście nie brak niezwykłych miejsc, które można odwiedzić bezpłatnie, darmowych atrakcji i imprez, na które nie trzeba kupować biletu. Przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na zwiedzanie Szczecina zupełnie za darmo.

Szczecin: darmowe atrakcje i imprezy na lato 2022. Podpowiad...

Zabierz kawę w drogę

miejsce #1

Rockland

Rockland Próżniowy Na Żywność Comet 0,5L

97,00 zł44,90 zł-54%
miejsce #2

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Contigo Huron 0,47L Vivacious

129,77 zł62,99 zł-51%
miejsce #3

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Gunmetal

159,99 zł84,99 zł-47%
miejsce #4

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Granatowy Mat

159,99 zł89,00 zł-44%
miejsce #5

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Matte Black Czarny

119,99 zł70,99 zł-41%
miejsce #6

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Czarny Mat

159,99 zł99,99 zł-38%
miejsce #7

Esbit

Esbit Termos obiadowy Food Jug 500Ml

154,99 zł99,99 zł-35%
miejsce #8

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1l (VF1000ML)

169,99 zł109,99 zł-35%
miejsce #9

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Vivaciuous Bordowy

119,99 zł79,90 zł-33%
miejsce #10

Esbit

Esbit Vacuum Flask 750 Ml (159-001) czarny

149,99 zł99,99 zł-33%
miejsce #11

Esbit

Esbit Food Jug 750ml

165,00 zł111,90 zł-32%
miejsce #12

Dr.Bacty

Dr. Bacty Butelka Termiczna Na Wodę Stalowa Srebrna 500Ml

69,99 zł61,59 zł-12%
miejsce #13

Termite

Termite Kubek Bluff 0,48L Zielony

119,99 zł107,78 zł-10%
miejsce #14

Tescoma

Tescoma Termobox FAMILY 1 5 l L

119,00 zł118,99 zł
miejsce #17

Starke Pro

Starke Pro Termos Navigate 800ml

57,99 zł
miejsce #20

Esbit

Termos Vacuum 1l Esbit

99,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mundial w Katarze - kibice na ulicach - bez komentarza

Materiał oryginalny: Szczecin: darmowe atrakcje i imprezy na lato 2022. Podpowiadamy, jak spędzić wakacyjny weekend w mieście bez wydawania pieniędzy - Głos Szczeciński

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

88
Czytac tania propagande pisu na scianach.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie