IPT - pasek artykułowy

Szczecin doceniony przez ekspertów. Miejska atrakcja jako jedyna w Polsce znalazła się na prestiżowej liście cudów nowoczesnej architektury

Emil Hoff
Emil Hoff
Atrakcja Szczecina jako jedyna w Polsce trafiła na listę 200 cudów architektury, tworzoną przez zagranicznych ekspertów. O które miejsce chodzi i jakie jeszcze niezwykłe budowle Europy warto zobaczyć w czasie wakacyjnych wycieczek?Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Atrakcja Szczecina jako jedyna w Polsce trafiła na listę 200 cudów architektury, tworzoną przez zagranicznych ekspertów. O które miejsce chodzi i jakie jeszcze niezwykłe budowle Europy warto zobaczyć w czasie wakacyjnych wycieczek?Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. DrKssn, CC BY-SA 3.0
Duży sukces Szczecina – jako jedyne polskie miasto trafił do prestiżowego przewodnika po najciekawszych cudach nowoczesnej architektury. Które budowla tak zachwyciła zagranicznych ekspertów? Jakie inne konstrukcje najbardziej warto zobaczyć w Europie w czasie wakacyjnych wycieczek? Przekonajcie się.

Spis treści

Szczecińska atrakcja w prestiżowym gronie 200 cudów architektury

Szczecin ma się z czego cieszyć – jako jedyne miasto w Polsce trafił na prestiżową listę niezwykłych atrakcji z całego świata.

Lista tworzona jest przez hiszpańską Fundację Architektury Współczesnej (Fundacion Arquitectura Contemporranea) i obejmuje zaledwie 200 miejsc ze wszystkich krajów. Przewodnik C.guide wskazuje najbardziej niezwykłe budowle, które warto zobaczyć na własne oczy w czasie wycieczek po wszystkich kontynentach.

Na liście C.guide znajdują się wyjątkowe przykłady współczesnej architektury, wzniesione po roku 1975. Z całej Polski tylko jedna budowla została doceniona przez hiszpańskich ekspertów – o które miejsce chodzi?

Czytaj też: Amerykanka zachwycona Polską. Podała 5 powodów, dla których warto spędzić u nas wakacje. Co tak jej się spodobało?

„Lodowy Pałac” Szczecina zachwycił ekspertów

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jako jedyna budowla z Polski została wciągnięta na listę 200 najbardziej niesamowitych przykładów współczesnej architektury. Obiekt nazywany przez mieszkańców Szczecina „Lodowym Pałacem” ma bardzo ciekawą fasadę i dach, wykonane ze szkła i aluminium według projektu architektów Fabrizio Barozziego i Alberto Veigi z Barcelony.

Budynek jest wprost naładowany siłą ekspresji, która koncentruje się w kształcie dachu – czytamy w opisie Filharmonii, opublikowanym w przewodniku C.guide. - Z zewnątrz wydaje się, że budynek nic nie waży – jego częściowo przezroczysty dach tworzy wrażenie chmury unoszącej się nad miastem. Prostota form fasady kontrastuje jednak z bogato zdobionym holem wejściowym.

Chętni mogą wykupić wycieczkę z przewodnikiem po ciekawych wnętrzach szczecińskiej filharmonii.

Zobaczcie krótki film o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza:

Filharmonia w Szczecinie – mapa:

Oprócz filharmonii w Szczecinie na liście hiszpańskiej fundacji znajduje się jeszcze wiele innych niesamowitych budowli, które warto zwiedzić w czasie wycieczek. Zobaczcie cuda architektury europejskiej z Grecji, Włoszech, Turcji czy Niemiec.

Czytaj też: Polska najlepszym tanim kierunkiem według USA Today. Amerykanie docenili nasz kraj w głosowaniu – które atrakcje ich zachwyciły?

Architektoniczne cuda Europy – te miejsca warto odwiedzić na wakacjach

Plaża Poniente w Benidorm, Hiszpania

Kolorowa promenada przy plaży zachodniej w Benidorm przypomina morską falę. Przestrzenie do wypoczynku i obserwacji morza przenikają się nawzajem niczym komórki plastra miodu. Dzięki temu promenada w Benidorm jest nie tylko użytkowym deptakiem, ale też wartą zobaczenia atrakcją słonecznego regionu Alicante.

Cmentarz Saint Cataldo we włoskiej Modenie

Ten niezwykły cmentarz kształtem przypomina blok mieszkalny z czerwonej cegły. Architekt chciał ukazać miejsce, w którym mieszkają zmarli, pozbawieni przecież zwykłych codziennych potrzeb żywych. Chcielibyście leżeć na takim cmentarzu?

Centrum Kulturalne Stvaros Niarchos w Kalithea w Grecji

4 km na południe od Aten wznosi się piękny, nowoczesny budynek, w którym siedzibę mają dwie instytucje: Opera Narodowa i Biblioteka Narodowa Grecji. Pomiędzy nimi stworzono wspólną część, rodzaj rynku, nazwany – jakżeby inaczej, skoro jesteśmy w Grecji? – Agorą.

Centralna Biblioteka w Helsinkach

Parter biblioteki to przestrzeń publiczna – płynne przedłużenie placu przed budynkiem. Czytelnia i pracownia znajdują się na piętrze i mają całkowicie przeszklone ściany. Taka konstrukcja sprawia wrażenie, jakby czytelnicy unosili się w spowitej cisza bańce spokoju i harmonii ponad gwarnym miastem.

Meczet Sancaklar w Stambule

To przykład nowoczesnej architektury religijnej nad pięknym jeziorem Buycekmece. Architekci meczetu postawili na uniwersalne kształty i otwartą przestrzeń, chcąc uwypuklić esencję, a nie powtarzalny schemat miejsca kultu religijnego. Meczet jest wpuszczony w zbocze wzgórza, ale zarazem pełen naturalnego światła.

Muzeum Żydowskie w Berlinie

Nowoczesne muzeum łączy w sobie klasykę i modernizm. Obok zabytkowego, barokowego pałacu, wznosi się dziwaczny budynek, przypominający kształtem wijącego się węża. Łamiący schematy aneks stoi tuż przy pałacu, ale nie łączy się z nim za pomocą widocznego przejścia – droga do nowej części muzeum wiedzie pod ziemią.

Główny Hol Muzeum Brytyjskiego w Londynie

To kolejny przykład połączenia nowoczesności z monumentalną architekturą klasycystyczną. Główny Hol to centrum Muzeum Brytyjskiego, a wznoszące się tutaj spiralne schody prowadzą do wszystkich muzealnych galerii. Wcześniej w tym miejscu rósł ogród, który z jednej strony cieszył zielenią, ale z drugiej powodował, że poszczególne części Muzeum były od siebie oddzielone i trudno było po nich nawigować. Teraz przeszklony dach nakrywa modernistyczną konstrukcję, stanowiącą serce całego kompleksu.

Centrum Pompidou w Paryżu

Centrum Pompidou wznosi się w środku wysmakowanego Paryża, ale w niczym nie przypomina klasycznej architektury stolicy Francji. Wprost przeciwnie – budowla ma przypominać budynek przemysłowy - „fabrykę kultury” – albo statek kosmiczny, który wylądował w mieście.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży