Szczecin doceniony przez ekspertów. Miejska atrakcja jako jedyna w Polsce znalazła się na prestiżowej liście cudów nowoczesnej architektury

Emil Hoff
Emil Hoff
Atrakcja Szczecina jako jedyna w Polsce trafiła na listę 200 cudów architektury, tworzoną przez zagranicznych ekspertów. O które miejsce chodzi i jakie jeszcze niezwykłe budowle Europy warto zobaczyć w czasie wakacyjnych wycieczek?Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Atrakcja Szczecina jako jedyna w Polsce trafiła na listę 200 cudów architektury, tworzoną przez zagranicznych ekspertów. O które miejsce chodzi i jakie jeszcze niezwykłe budowle Europy warto zobaczyć w czasie wakacyjnych wycieczek?Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. DrKssn, CC BY-SA 3.0
Duży sukces Szczecina – jako jedyne polskie miasto trafił do prestiżowego przewodnika po najciekawszych cudach nowoczesnej architektury. Które budowla tak zachwyciła zagranicznych ekspertów? Jakie inne konstrukcje najbardziej warto zobaczyć w Europie w czasie wakacyjnych wycieczek? Przekonajcie się.

Spis treści

Szczecińska atrakcja w prestiżowym gronie 200 cudów architektury

Szczecin ma się z czego cieszyć – jako jedyne miasto w Polsce trafił na prestiżową listę niezwykłych atrakcji z całego świata.

Lista tworzona jest przez hiszpańską Fundację Architektury Współczesnej (Fundacion Arquitectura Contemporranea) i obejmuje zaledwie 200 miejsc ze wszystkich krajów. Przewodnik C.guide wskazuje najbardziej niezwykłe budowle, które warto zobaczyć na własne oczy w czasie wycieczek po wszystkich kontynentach.

Na liście C.guide znajdują się wyjątkowe przykłady współczesnej architektury, wzniesione po roku 1975. Z całej Polski tylko jedna budowla została doceniona przez hiszpańskich ekspertów – o które miejsce chodzi?

Czytaj też: Amerykanka zachwycona Polską. Podała 5 powodów, dla których warto spędzić u nas wakacje. Co tak jej się spodobało?

„Lodowy Pałac” Szczecina zachwycił ekspertów

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jako jedyna budowla z Polski została wciągnięta na listę 200 najbardziej niesamowitych przykładów współczesnej architektury. Obiekt nazywany przez mieszkańców Szczecina „Lodowym Pałacem” ma bardzo ciekawą fasadę i dach, wykonane ze szkła i aluminium według projektu architektów Fabrizio Barozziego i Alberto Veigi z Barcelony.

Budynek jest wprost naładowany siłą ekspresji, która koncentruje się w kształcie dachu – czytamy w opisie Filharmonii, opublikowanym w przewodniku C.guide. - Z zewnątrz wydaje się, że budynek nic nie waży – jego częściowo przezroczysty dach tworzy wrażenie chmury unoszącej się nad miastem. Prostota form fasady kontrastuje jednak z bogato zdobionym holem wejściowym.

Chętni mogą wykupić wycieczkę z przewodnikiem po ciekawych wnętrzach szczecińskiej filharmonii.

Zobaczcie krótki film o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza:

Filharmonia w Szczecinie – mapa:

Oprócz filharmonii w Szczecinie na liście hiszpańskiej fundacji znajduje się jeszcze wiele innych niesamowitych budowli, które warto zwiedzić w czasie wycieczek. Zobaczcie cuda architektury europejskiej z Grecji, Włoszech, Turcji czy Niemiec.

Czytaj też: Polska najlepszym tanim kierunkiem według USA Today. Amerykanie docenili nasz kraj w głosowaniu – które atrakcje ich zachwyciły?

Architektoniczne cuda Europy – te miejsca warto odwiedzić na wakacjach

Plaża Poniente w Benidorm, Hiszpania

Kolorowa promenada przy plaży zachodniej w Benidorm przypomina morską falę. Przestrzenie do wypoczynku i obserwacji morza przenikają się nawzajem niczym komórki plastra miodu. Dzięki temu promenada w Benidorm jest nie tylko użytkowym deptakiem, ale też wartą zobaczenia atrakcją słonecznego regionu Alicante.

Cmentarz Saint Cataldo we włoskiej Modenie

Ten niezwykły cmentarz kształtem przypomina blok mieszkalny z czerwonej cegły. Architekt chciał ukazać miejsce, w którym mieszkają zmarli, pozbawieni przecież zwykłych codziennych potrzeb żywych. Chcielibyście leżeć na takim cmentarzu?

Centrum Kulturalne Stvaros Niarchos w Kalithea w Grecji

4 km na południe od Aten wznosi się piękny, nowoczesny budynek, w którym siedzibę mają dwie instytucje: Opera Narodowa i Biblioteka Narodowa Grecji. Pomiędzy nimi stworzono wspólną część, rodzaj rynku, nazwany – jakżeby inaczej, skoro jesteśmy w Grecji? – Agorą.

Centralna Biblioteka w Helsinkach

Parter biblioteki to przestrzeń publiczna – płynne przedłużenie placu przed budynkiem. Czytelnia i pracownia znajdują się na piętrze i mają całkowicie przeszklone ściany. Taka konstrukcja sprawia wrażenie, jakby czytelnicy unosili się w spowitej cisza bańce spokoju i harmonii ponad gwarnym miastem.

Meczet Sancaklar w Stambule

To przykład nowoczesnej architektury religijnej nad pięknym jeziorem Buycekmece. Architekci meczetu postawili na uniwersalne kształty i otwartą przestrzeń, chcąc uwypuklić esencję, a nie powtarzalny schemat miejsca kultu religijnego. Meczet jest wpuszczony w zbocze wzgórza, ale zarazem pełen naturalnego światła.

Muzeum Żydowskie w Berlinie

Nowoczesne muzeum łączy w sobie klasykę i modernizm. Obok zabytkowego, barokowego pałacu, wznosi się dziwaczny budynek, przypominający kształtem wijącego się węża. Łamiący schematy aneks stoi tuż przy pałacu, ale nie łączy się z nim za pomocą widocznego przejścia – droga do nowej części muzeum wiedzie pod ziemią.

Główny Hol Muzeum Brytyjskiego w Londynie

To kolejny przykład połączenia nowoczesności z monumentalną architekturą klasycystyczną. Główny Hol to centrum Muzeum Brytyjskiego, a wznoszące się tutaj spiralne schody prowadzą do wszystkich muzealnych galerii. Wcześniej w tym miejscu rósł ogród, który z jednej strony cieszył zielenią, ale z drugiej powodował, że poszczególne części Muzeum były od siebie oddzielone i trudno było po nich nawigować. Teraz przeszklony dach nakrywa modernistyczną konstrukcję, stanowiącą serce całego kompleksu.

Centrum Pompidou w Paryżu

Centrum Pompidou wznosi się w środku wysmakowanego Paryża, ale w niczym nie przypomina klasycznej architektury stolicy Francji. Wprost przeciwnie – budowla ma przypominać budynek przemysłowy - „fabrykę kultury” – albo statek kosmiczny, który wylądował w mieście.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży