IPT - pasek artykułowy

Szczecin na weekend: startuje cykl nietypowych spacerów. Miejskie legendy, nieznane zakątki, fascynująca historia i inne atrakcje

Emil Hoff
Emil Hoff
Aż 21 tematycznych spacerów transgranicznych odbędzie się w Szczecinie do końca września 2022. Najbliższy już w sobotę 7 maja. Zdjęcie na licencji https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en;CC BY-SA 2..
Aż 21 tematycznych spacerów transgranicznych odbędzie się w Szczecinie do końca września 2022. Najbliższy już w sobotę 7 maja. Zdjęcie na licencji https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en;CC BY-SA 2.. michael clarke stuff, flickr.com, CC BY-SA 2.0
Szczecin jest niezwykłym miastem i nawet stali mieszkańcy nie znają wszystkich jego sekretów. Teraz nadarza się okazja, by poznać stolicę Pomorza Zachodniego od innej strony. Rusza cykl spacerów transgranicznych po Szczecinie. W każdą sobotę od 7 maja aż do końca września 2022 będzie można wziąć udział w niezwykłej wycieczce śladami tajemnic, wspomnień, legend i ukrytych skarbów Szczecina. To świetny pomysł na weekendową wycieczkę dla pasjonatów historii i niezwykłości i aktywnego wypoczynku. Podajemy praktyczne informacje: program wszystkich spacerów, ceny biletów.

Spis treści

Pomysł na weekend w Szczecinie? Zwiedzanie miasta na transgranicznym spacerze

Już 7 maja 2022 rusza nowa edycja transgranicznych spacerów miejskich po Szczecinie. To okazja, by poznać miasto od innej strony w czasie pieszych wycieczek z ciekawymi ludźmi.

Specyfika spacerów transgranicznych po Szczecinie polega na tym, że zorganizowane wycieczki odbywają się w mieszanych, polsko-niemieckich grupach. Każdą grupę oprowadza dwóch przewodników, mówiących po polsku i niemiecku. Spacery transgraniczne to więc unikalna okazja, by Polacy i Niemcy wymieniali się doświadczeniami i poglądami w czasie wspólnego poznawania dziejów Szczecina.

A jest co poznawać. Tegoroczna edycja spacerów transgranicznych to seria 21 pieszych wycieczek z przewodnikami, organizowanych w soboty od początku maja do końca września.

Szczecin od innej strony. Spacery po mieście, którego już nie ma

Przewodnicy chcą zapoznać mieszkańców miasta i turystów z całej Polski i Niemiec z najciekawszymi epizodami z dziejów Szczecina, opowiadając anegdoty, prowadząc słuchaczy do najciekawszych zakątków, ilustrując opowieści archiwalnymi zdjęciami. Uczestnicy transgranicznych spacerów będą poznawać nie tylko najnowsze dzieje Szczecina i jego aktualną architekturę, ale także zamierzchłą przeszłość miasta i miejsca, po których dziś zostały już tylko wspomnienia.

Program transgranicznych spacerów na 2022 r. został urozmaicony dodatkowymi atrakcjami. Planowany jest np. rejs statkiem, w programie są także degustacje szczecińskich dań i przysmaków.

Nietypowy weekend w Szczecinie. 21 spacerów na 21 sobót

Transgraniczne spacery obejmą miejsca znane i nieznane, istniejące i już nieistniejące. Na zdjęciu Zamek Książąt Pomorskich. Zdjęcie na licencji CC BY-SA
Transgraniczne spacery obejmą miejsca znane i nieznane, istniejące i już nieistniejące. Na zdjęciu Zamek Książąt Pomorskich. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Cezarde62, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL

Transgraniczne spacery po Szczecinie startują już 7 maja i będą odbywać się w każdą sobotę o godz. 11:00 (należy przyjść kwadrans wcześniej) aż do końca września 2022. Program przewiduje aż 21 wycieczek tematycznych, każdą z innymi atrakcjami.

7 maja – Willowy Westend. Wycieczka po urokliwej dzielnicy Szczecina, w której zachowała się przedwojenna zabudowa willowa. W planach zwiedzanie wnętrz willi Augusta Lentza. Start: Pomnik Czynu Polaków na Jasnych Błoniach.

14 maja – Zieleń Szczecina. Coś dla osób spragnionych kontaktu z naturą. W czasie tego spaceru przewodnicy oprowadzą turystów po najciekawszych szczecińskich oazach zieleni, pomnikach przyrody i miejscach, w których zachowały się rzadkie i zagrożone rośliny. Start: Pomnik Czynu Polaków na Jasnych Błoniach.

21 maja – Szczecińskie Murale. Ten spacer będzie miał charakter artystyczny. Przewodnicy pokażą uczestnikom wycieczki najpiękniejsze murale Szczecina i wytłumaczą, jak street art zmienia charakter miasta. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

28 maja – Cmentarz Centralny – ogród pamięci. To spacer po jednym z największych cmentarzy na świecie. Uczestnicy zapoznają się nie tylko z historią znanych postaci, pochowanych na tej słynnej nekropolii, ale też z dziejami samego cmentarza i jego pierwotnych planów. Start: brama główna Cmentarza Centralnego (ul. Ku Słońcu 125).

4 czerwca – Najpiękniejsze Legendy Szczecina i Pomorza. Wycieczka śladami szczecińskich legend, podań i bajek. W programie m.in. gryfy i dzielni książęta. Ten spacer przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, ale też dzieciom. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

11 czerwca – Szczecińskie mozaiki. W całym Szczecinie poukrywanych jest kilkadziesiąt pięknych mozaik i kolaży, z którymi wiążą się niezwykłe historie. To okazja, by poznać sekrety wielu ciekawych budowli w mieście. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

18 czerwca – Szczecin, miasto twierdza (cz. I). Przewodnicy opowiedzą o tym, jak powstawały i jak sprawdziły się dawne fortyfikacje Szczecina, a także jak wyglądało codzienne życie załogi twierdzy miejskiej. To gratka dla pasjonatów historii i militariów. Start: Brama Portowa.

25 czerwca – Mały Odkrywca (spacer dla dzieci). Kolejny spacer z atrakcjami dla młodszych turystów. Dzieci dostaną mapki z trzema szlakami pełnymi zagadek i przygód. Kto wytrwa i rozwiąże wszystkie zagadki, otrzyma Dyplom Odkrywcy. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

2 lipca – Smaki Szczecina. To coś dla smakoszy: wycieczka śladem tradycyjnych potraw, najsłynniejszych restauracji i knajp Szczecina, zarówno współczesnych, jak i tych z dawnych lat. W programie liczne atrakcje dla podniebienia i zdradzanie sekretów kulinarnych, np. tego, jak powstaje słynny paprykarz. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

9 lipca – Szczecin, miasto twierdza (cz. II). Kontynuacja militarnych wędrówek po Szczecinie. Przewodnicy pomogą dostrzec ślady dawnych fortyfikacji we współczesnej tkance miejskiej i wyjaśnią, jak umocnienia kształtowały życie mieszkańców Szczecina. Start: Brama Portowa.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

16 lipca – W kobietach siła. O mieszkankach Grodu Gryfa. Salonowe lwice, gwiazdy kina, linoskoczkinie (jest takie słowo?) – historia Szczecina to też historia niezwykłych kobiet, zarówno tych szeroko znanych jak i niemal zapomnianych. Ich dzieje i perypetie będzie można poznać w czasie tego spaceru. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

23 lipca – Przez bulwary nad morze. To spacer poświęcony morskiemu dziedzictwu Szczecina. W czasie wędrówki wzdłuż miejskich bulwarów spacerowicze poznają historię morskich wypraw dzięki licznym rzeźbom, mozaikom i tablicom, będzie też okazja spotkać pewnego kapitana i jednego kociego żeglarza. Start: pomnik beczek ze śledziami przy Moście Długim.

30 lipca – Retro Szczecin. Gratka dla stęsknionych za czarem dawnych lat. Ten spacer to nostalgiczna podróż w przeszłość, której towarzyszyć będą dawne muzyczne szlagiery Pomorza Zachodniego. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

6 sierpnia – Szczecin, którego nie ma. To niezwykły spacer wśród budowli i miejsc w Szczecinie, które nie przetrwały dziejowej zawieruchy. Uczestnicy odwiedzą miejsca, na których dawniej stały ciekawe budowle, po których do dziś zachowały się tylko niewyraźne ślady i archiwalne zdjęcia. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

Jasne Błonia z Pomnikiem Czynu Polaków - stąd zacznie się spacer "Willowy Westend". Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Jasne Błonia z Pomnikiem Czynu Polaków - stąd zacznie się spacer "Willowy Westend". Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kapitel, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

13 sierpnia – Krwawe historie Szczecina. Spacer dla fanów dreszczyku i grozy. W czasie tej wycieczki uczestnicy poznają miejsca związane z mrocznymi legendami i niepokojącą przeszłością Szczecina. Czekają m.in. Czarna Jolka i Rzeźnik z Niebuszowa. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

20 sierpnia – Wielonarodowy Szczecin. Stolica Pomorza Zachodniego to wielki tygiel kultur, które warto poznać. Spacer wiedzie wśród szwedzkich lwów, francuskich kamienic, budowli znanych i mniej znanych, zaprojektowanych przez architektów z Hiszpanii i Holandii. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

27 sierpnia – Skarby miasta. Ten spacer urozmaici gra miejska, polegająca na szukaniu nieistniejących już miejsc i zaginionych skarbów Szczecina. Tematem przewodnim będą szczecińskie banki, ciekawostki mennicze i legendy związane z zaklętymi fortunami. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

3 września – Z kijami przez Szczecin. Wzdłuż Złotego Szlaku z kijami do nordic walking. To spacer dla amatorów aktywnego wypoczynku. Trasa będzie wiodła od Fontanny Bartłomiejskiej przy Urzędzie Miasta do Lasu Arkońskiego.

10 września – Muzyczny Szczecin. Spacer dla melomanów, muzyków-amatorów, fanów wszelkiego grania, ale też dla tych, którym słoń na ucho nadepnął. Spacerowicze odwiedzą najciekawsze miejsca w Szczecinie związane z muzyką i kulturą muzyczną, na czele z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza, poznają też wiele ciekawostek z życia znanych kompozytorów. Start: Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

17 września – O piratach, rybakach, żeglarzach i innych ludziach morza. To kolejny spacer, który na pewno nie znudzi także młodszych i najmłodszych turystów. Będzie można posłuchać o początkach Szczecina i związanych z nimi morskich legendach. Przewidziany jest także godzinny rejs statkiem po porcie. Start: fontanna z kotwicą na Placu Tobruckim.

24 września – Cmentarz Centralny, ogród pamięci (drugi termin, patrz wyżej).

Transgraniczny spacer po Szczecinie. Ile kosztują bilety i jak je zdobyć?

Na każdy ze spacerów należy zapisać się online na stronie visitszczecin.eu. Formularz zgłoszenia dostępny jest TUTAJ. Bilety można także kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.

Uczestnictwo w transgranicznym spacerze kosztuje 20 zł od osoby, w cenie biletu wliczono wstęp do wszystkich przewidzianych miejsc i atrakcji, a także słuchawki i odbiorniki tour guide, umożliwiające rozumienie obu przewodników.

Na wycieczkę pieszą po Szczecinie należy założyć wygodne buty, dobrze też mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, butelkę wody, płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli pogoda ma być w kratkę). Nie zaszkodzi oczywiście także notes do zapisywania najciekawszych faktów i anegdot oraz smartfon do robienia zdjęć.

Źródło: visitszczecin.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży