MKTG IPT - pasek artykułowy

Szlaki nad Morskie Oko są mocno oblodzone. Wybieracie się w Tatry? TPN podpowiada, jak się przygotować, by uniknąć nieszczęścia

Patrycja Seklecka
Podejście nad Morskie Oko w obecnych warunkach jest nie lada wyzwaniem, do którego turyści powinni się dobrze przygotować.
Podejście nad Morskie Oko w obecnych warunkach jest nie lada wyzwaniem, do którego turyści powinni się dobrze przygotować. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum
Najwyższe polskie góry przeżywają w sezonie zimowym prawdziwe oblężenie. Mowa tu nie tylko o trasach narciarskich, ale także tych tradycyjnych, pieszych. Jeżeli wybieracie się w Tatry, nie lekceważcie nawet „łatwych” podejść – szlaki nad Morskie Oko także są mocno oblodzone. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami i podpowiada, jak się przygotować, by uniknąć niepotrzebnego nieszczęścia.

Spis treści

Morskie Oko – lód na szlakach jest bezlitosny

Wielu z nas, aby poczuć powiew prawdziwej zimy, wybrało się na wypoczynek w Tatry. Jak przystało na najwyższe góry w kraju, śniegu tam nie brakuje. Niestety, obrazki niczym wyjęte z pocztówki mogą szybko przerodzić się w kadry z horroru z powodu braku rozwagi zwiedzających, którzy wyruszają w drogę bez żadnego sprzętu i przygotowania.

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie z 5 stycznia 2023 informuje, że nawet podejście nad Morskie Oko to nie lada wyzwanie. Trasy – szczególnie tzw. „skróty” i od Włosienicy do Schroniska PTTK „Morskie Oko” – są bardzo oblodzone, nietrudno więc o fiknięcie koziołka i niepotrzebne siniaki czy złamania.

Szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są w większości mocno oblodzone i jest ślisko, gdzieniegdzie występuje błoto. Na szlaku do Morskiego Oka występują znaczne oblodzenia szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne – podaje TPN.

Turyści, którzy pomyśleli o spacerze po oblodzonych taflach tatrzańskich stawów powinni porzucić ten pomysł tak szybko, jak na niego wpadli. Lód jest bardzo cienki i nie nadaje na żadne przechadzki – nawet te pod tytułem „tylko kroczek, no może dziesięć”.

Tafla lodu na tatrzańskich stawach jest bardzo cienka – pod żadnym pozorem nie należy na nią wchodzić.
Tafla lodu na tatrzańskich stawach jest bardzo cienka – pod żadnym pozorem nie należy na nią wchodzić. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum

Warstwa lodu na tatrzańskich stawach jest miejscami bardzo cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić – ostrzega TPN.

Wypadek w Tatrach. Turysta spadł z kilkuset metrów

O tym, jak poważnym problemem jest nieprzygotowanie do górskich wycieczek świadczy wypadek z 4 stycznia 2023. Turysta z Białorusi wspinał się ze znajomym na Rysy bez sprzętu, czyli m.in. raków, kasku oraz czekana. W jednej chwili osunął się po warstwie twardego śniegu i spadł z wysokości ok. 300 metrów w kierunku Czarnego Stawu. Na miejscu zjawili się ratownicy TOPR, a poszkodowany z poważnymi obrażeniami został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Tatrzański Park Narodowy w informacji podkreśla, jak trudne warunki (silny wiatr, liczne oblodzenia i słaba widoczność) w Tatrach mogą przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku.

W Tatrach panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Wieje bardzo silny wiatr, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Prawie wszystkie szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur wraz z opadami deszczu ze śniegiem, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, w wielu miejscach występuje lód. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki - NIE RACZKI, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Zagrożenie lawinowe poważnym niebezpieczeństwem

Schodzące lawiny zabierają ze sobą wszystko, co stanie im na drodze. Obecnie w Tatrach występuje 2. stopień (umiarkowany) zagrożenia lawinowego, ale przed każdym wyjściem w góry – oprócz obowiązkowego sprawdzenia prognozy pogody i warunków – należy obserwować także ten wskaźnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży