Szopka bożonarodzeniowa: niezwykła atrakcja na Święta 2022. Piękne i wyjątkowe szopki w Polsce. Czym się wyróżniają? Czy wstęp jest płatny?

Emil Hoff
Emil Hoff
Marzena Bugala / Polska Press
Szopka bożonarodzeniowa to jedna z najbardziej wyczekiwanych atrakcji w okresie świąteczno-noworocznym, zwłaszcza przez dzieci. Które szopki w Polsce najbardziej warto pokazać dzieciom? Które są wyjątkowe, najstarsze, największe lub najdziwniejsze? Zebraliśmy dla Was niezwykłe polskie szopki bożonarodzeniowe, w sam raz na rodzinną wycieczkę w okresie Bożego Narodzenia.

Spis treści

Szopka bożonarodzeniowa: ulubiona atrakcja dzieci i dorosłych

Szopka bożonarodzeniowa to nie lada atrakcja, a wiele najpiękniejszych szopek budzi zachwyt kolejnych pokoleń Polek i Polaków.

Śliczne, starannie wykonane figury, ukazujące postaci biblijne, historyczne i współczesne, przybrane w kolorowe szaty, często ruchome i napędzane sprytnymi mechanizmami. Do tego piękne modele budowli starożytnych i współczesnych, stworzone przez prawdziwych artystów. Czasem także żywi aktorzy i pocieszne zwierzęta, oprawa muzyczna i świetlna – współcześnie szopka bożonarodzeniowa to prawdziwe widowisko, które przypada do gustu niemal każdemu, a zwłaszcza dzieciom.

Gdzie znajdują się wyjątkowe polskie szopki bożonarodzeniowe?

Czytaj też: Szopka bożonarodzeniowa 2021. Najpiękniejsze szopki w Europie: Włochy, Hiszpania, Czechy. Szopki z całego świata można oglądać też w Polsce

800 lat wznoszenia szopek bożonarodzeniowych

Tradycja konstruowania szopek bożonarodzeniowych liczy już 800 lat. Pierwszą szopkę skonstruować miał św. Franciszek z Asyżu w 1223 r., by edukować ubogich Włochów o Bożym Narodzeniu. Do zainscenizowania żłobka w Betlejem Franciszek wykorzystał oczywiście żywe zwierzęta i swych parafian, tworząc pierwszą żywą szopkę w dziejach.

W Polsce wznoszenie szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowali w XIII w. bernardyni. Najstarsze figury - Maryi i Józefa – pochodzą z XIV w. i są przechowywane w klasztorze klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie.

Obecnie w okresie świąt Bożego Narodzenia szopki (ruchome, żywe bądź multimedialne) można oglądać niemal w każdym polskim kościele, ale niektóre z nich są wyjątkowe pod wieloma względami i słyną na cały kraj. Zebraliśmy dla Was najciekawsze szopki bożonarodzeniowe z całej Polski, które najbardziej warto pokazać dzieciom w czasie świątecznych wycieczek po kraju.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Niezwykłe polskie szopki bożonarodzeniowe. TOP 13 magicznych miejsc na Święta

Zajrzyjcie do naszej galerii 13 wyjątkowych polskich szopek bożonarodzeniowych. To słynne w kraju lub regionie szopki, które wyróżniają się na tle innych i warto pokazać je dzieciom choćby w ramach wycieczki w okresie świąteczno-noworocznym.

Wśród szopek w naszej galerii znajduje się np.:

  • Szopka, która zainspirowała Olgę Tokarczuk do napisania opowiadania
  • Żłobek z ukrytym Adamem Mickiewiczem
  • Żywa szopka, w której gwiazdorem jest osiołek Franek
  • Rekordowa szopka, wysoka na 18 m
  • Unikalna szopka z piasku
  • Szopka nabita w butelkę

I wiele innych!

Informujemy także, do których szopek wstęp jest płatny i ile kosztują bilety.

Zapraszamy do galerii niezwykłych polskich szopek. Weźcie je pod uwagę, planując wycieczki i weekendy w okresie Bożego Narodzenia 2022.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie