Spis treści
Szopka bożonarodzeniowa: ulubiona atrakcja dzieci i dorosłych
Szopka bożonarodzeniowa to nie lada atrakcja, a wiele najpiękniejszych szopek budzi zachwyt kolejnych pokoleń Polek i Polaków.
Śliczne, starannie wykonane figury, ukazujące postaci biblijne, historyczne i współczesne, przybrane w kolorowe szaty, często ruchome i napędzane sprytnymi mechanizmami. Do tego piękne modele budowli starożytnych i współczesnych, stworzone przez prawdziwych artystów. Czasem także żywi aktorzy i pocieszne zwierzęta, oprawa muzyczna i świetlna – współcześnie szopka bożonarodzeniowa to prawdziwe widowisko, które przypada do gustu niemal każdemu, a zwłaszcza dzieciom.
Gdzie znajdują się wyjątkowe polskie szopki bożonarodzeniowe?
800 lat wznoszenia szopek bożonarodzeniowych
Tradycja konstruowania szopek bożonarodzeniowych liczy już 800 lat. Pierwszą szopkę skonstruować miał św. Franciszek z Asyżu w 1223 r., by edukować ubogich Włochów o Bożym Narodzeniu. Do zainscenizowania żłobka w Betlejem Franciszek wykorzystał oczywiście żywe zwierzęta i swych parafian, tworząc pierwszą żywą szopkę w dziejach.
W Polsce wznoszenie szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowali w XIII w. bernardyni. Najstarsze figury - Maryi i Józefa – pochodzą z XIV w. i są przechowywane w klasztorze klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie.
Obecnie w okresie świąt Bożego Narodzenia szopki (ruchome, żywe bądź multimedialne) można oglądać niemal w każdym polskim kościele, ale niektóre z nich są wyjątkowe pod wieloma względami i słyną na cały kraj. Zebraliśmy dla Was najciekawsze szopki bożonarodzeniowe z całej Polski, które najbardziej warto pokazać dzieciom w czasie świątecznych wycieczek po kraju.
Niezwykłe polskie szopki bożonarodzeniowe. TOP 13 magicznych miejsc na Święta
Zajrzyjcie do naszej galerii 13 wyjątkowych polskich szopek bożonarodzeniowych. To słynne w kraju lub regionie szopki, które wyróżniają się na tle innych i warto pokazać je dzieciom choćby w ramach wycieczki w okresie świąteczno-noworocznym.
Wśród szopek w naszej galerii znajduje się np.:
- Szopka, która zainspirowała Olgę Tokarczuk do napisania opowiadania
- Żłobek z ukrytym Adamem Mickiewiczem
- Żywa szopka, w której gwiazdorem jest osiołek Franek
- Rekordowa szopka, wysoka na 18 m
- Unikalna szopka z piasku
- Szopka nabita w butelkę
I wiele innych!
Informujemy także, do których szopek wstęp jest płatny i ile kosztują bilety.
Zapraszamy do galerii niezwykłych polskich szopek. Weźcie je pod uwagę, planując wycieczki i weekendy w okresie Bożego Narodzenia 2022.
Zabierz energię ze sobą

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?