Spis treści
- Wyjątkowe miejsce w Tarnowskich Górach – jaką historię skrywa?
- Sztolnia Czarnego Pstrąga: dojazd i mapa
- Sztolnia Czarnego Pstrąga: zwiedzanie. Użyteczne informacje
- Sztolnia Czarnego Pstrąga: cennik. Ile kosztują bilety?
- Sztolnia Czarnego Pstrąga: godziny otwarcia
- Podziemny rejs łodzią – największa atrakcja sztolni
- Morsowanie w Sztolni Czarnego Pstrąga
Wyjątkowe miejsce w Tarnowskich Górach – jaką historię skrywa?
Sztolnia Czarnego Pstrąga stanowi 600-metrowy fragment najdłuższej w regionie sztolni odwadniającej „Fryderyk” (należącej do kopalni o tej samej nazwie). Kiedyś jej rolą było przede wszystkim odprowadzanie wody z kopalni, dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji Śląska, znajdującą się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO (razem z Zabytkową Kopalnią Srebra). Tamtejszy podziemny rejs łodzią należy do najdłuższych tego typu atrakcji w całej Europie – do tego niepozornego miejsca ściągają więc turyści z całego świata.
Nazwa obiektu wzięła się od ryb występujących w krystalicznej wodzie sztolni – spotkać tam można bowiem m.in. pstrągi. Początki sztolni „Fryderyk” sięgają XIX wieku, kiedy w rejonie Tarnowskich Gór pojawiła się potrzeba głębszej sztolni, która odprowadzałaby wodę z kopalni rudy ołowiu i srebra. Jej budowa trwała kilkanaście lat i została oddana do użytku 15 listopada 1834 roku, nie tylko odprowadzając wodę, ale też pełniąc funkcję stacji wodociągowej. W sumie system korytarzy sztolni „Fryderyk” liczył aż 15 kilometrów.
Skąd wziął się zatem „Czarny Pstrąg”? Otwarcie fragmentu starej sztolni wiąże się z okresem powojennym, kiedy to w 1957 roku – w ramach realizacji starszych projektów – turyści po raz pierwszy mogli zwiedzić odcinek zwany Sztolnią Czarnego Pstrąga. Mieści się on między szybami Ewa i Sylwester – obok tego drugiego zwiedzający mogą obejrzeć także kolekcję 50 lamp górniczych (wstęp bezpłatny).
Od 2020 roku kompleks turystyczny został wzbogacony m.in. o taras widokowy, z którego rozciąga się widok na okoliczną przyrodę i dolinę rzeki Dramy.
Zobacz także: Polskie „naj", czyli 15 niesamowitych atrakcji w Polsce. Są unikalne na skalę europejską i światową. Te miejsca mogą zaskoczyć
Przygotuj się na wyprawę w góry
Sztolnia Czarnego Pstrąga: dojazd i mapa
Sztolnie znajdziecie w Tarnowskich Górach na terenie parku w Reptach (woj. śląskie). Od największych miast Polski dzieli ją odległość:
- Warszawa – ok. 293 kilometry
- Kraków – ok. 124 kilometry
- Łódź – ok. 201 kilometrów
- Wrocław – ok. 186 kilometrów
- Poznań – ok. 372 kilometry
- Gdańsk – ok. 519 kilometrów
- Szczecin – ok. 561 kilometrów
Sztolnia Czarnego Pstrąga: zwiedzanie. Użyteczne informacje
Zwiedzanie trwa zazwyczaj ok. godzinę (na podziemny rejs należy stawić się ok. 15 minut wcześniej). Temperatura w sztolni jest dosyć niska i wynosi ok. 10 stopni Celsjusza – na czas zwiedzania warto ubrać się „na cebulkę”. Dotyczy to szczególnie odwiedzin w miesiącach letnich, kiedy nasze podstawowe ubranie jest dość cienkie.
Wejście i zejście do podziemi umożliwiają kręte schody, na których warto zachować szczególną ostrożność. Na terenie parku znajduje się bezpłatny parking. Użytkownicy wyszukiwarki Google doceniają także przewodników, którzy opowiadają o tym miejscu z pasją, przekazując swoją wiedzę w świetny sposób.
Sztolnia Czarnego Pstrąga: cennik. Ile kosztują bilety?
Zwiedzanie jednej z największych atrakcji Tarnowskich Gór jest warte każdej ceny – to jeden z niewielu tego typu obiektów na terenie naszego kraju. Ceny biletów wydają się jednak nie być zbyt wygórowane. Jak dokładnie przedstawia się cennik?
- Bilet normalny – 45,00 zł
- Bilet ulgowy – 35,00 zł
- Bilet rodzinny (2+1) – 109,00 zł
- Rafting – 149 zł
- Podziemne morsowanie – 30 zł
Po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest także zwiedzanie w j. angielskim, niemieckim, czeskim lub rosyjskim – w takim przypadku cena biletu normalnego wzrasta do 60 zł, natomiast biletu ulgowego – do 50 zł.
Sztolnia Czarnego Pstrąga: godziny otwarcia
Sztolnię Czarnego Pstrąga można zwiedzać przez cały rok. W zależności od miesiąca, godziny otwarcia różnią się od siebie. Kiedy miejsce jest dostępne dla gości?
- Styczeń, luty:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – od wtorku do piątku (12:00), weekend (12:00 i 13:00)
Morsowanie – weekend (od 9:00 do 12:00) - Marzec, kwiecień:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – od poniedziałku do piątku (12:00), weekend (12:00 i 13:00) - Maj, czerwiec:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – od poniedziałku do piątku (11:00 – 13:00), weekend (12:00 – 16:00)
Morsowanie – weekend (od 9:00 do 12:00) - Lipiec, sierpień:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – codziennie (9:00 – 16:00), weekend (12:00 i 13:00) - Wrzesień:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – od poniedziałku do piątku (11:30 – 15:00), weekend (10:30 – 16:30) - Październik – grudzień:
Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – od poniedziałku do piątku (12:00), weekend (12:00 – 14:00)
Morsowanie – weekend (od 9:00 do 12:00)
Uwaga! Od 31 października przez około tydzień (planowo do 6–7.11.2022) sztolnia będzie niedostępna dla gości z powodu prowadzonych w niej prac konserwatorskich. Informacja o wznowieniu możliwości zwiedzania pojawi się na stronie internetowej atrakcji.
Podziemny rejs łodzią – największa atrakcja sztolni
Chociaż rejs łodzią 30 metrów pod ziemią nie jest jedyną aktywnością możliwą w tym miejscu, zdecydowanie cieszy się ogromną popularnością i pozytywnymi opiniami zwiedzających. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu to nie byle jaka, a jedna z najdłuższych tego typu atrakcji na całym Starym Kontynencie.
Mierząca 600 metrów długości trasa prowadzi zwiedzających przez wąskie korytarze, co pod uwagę powinny wziąć szczególnie osoby cierpiące na klaustrofobię, czyli lęk przed małymi pomieszczeniami. Nie warto się jednak zrażać – być może rejs okaże się przełomowym wydarzeniem w walce ze strachem? W każdym razie, jest to atrakcja niezwykle interesująca i warta każdej spędzonej tam minuty, o czym świadczy sam fakt wpisania jej na prestiżową listę obiektów UNESCO. To punkt obowiązkowy podczas zwiedzania urokliwych Tarnowskich Gór.
Morsowanie w Sztolni Czarnego Pstrąga
Fani morsowania (kąpieli w wodzie o niskiej temperaturze) mają w Sztolni Czarnego Pstrąga prawdziwy raj – przez większą część roku, za niewielką opłatą mogą zanurzać się w podziemnych wodach i do woli hartować organizm. Taka opcja „zwiedzania” także cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród miłośników popularnej w ostatnich latach aktywności. Jeżeli macie ochotę spróbować swoich sił na tym polu, przed podjęciem decyzji sprawdźcie kto może, a kto nie powinien morsować oraz jakie korzyści zdrowotne z tego płyną.
Wkrótce w ofercie pojawić ma się także floating, czyli relaksujące unoszenie się na powierzchni wody. Pierwsze udane próby odbyły się w sztolni pod koniec października 2022 roku.
Zobaczcie, jak prezentuje się Sztolnia Czarnego Pstrąga:
Źródło: Śląskie Travel, Sztolnia Czarnego Pstrąga
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?