MKTG IPT - pasek artykułowy

Szukasz pomysłu na jesienną wędrówkę? Poznaj najlepsze szlaki prowadzące na Halę Izerską

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Hala Izerska to niezwykłe miejsce położone w sercu Gór Izerskich, na wysokości 840-880 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Izery. Ta urokliwa łąka to idealny punkt na jesienną wycieczkę, gdzie można cieszyć się spokojem, piękną przyrodą i zimnym, świeżym powietrzem. Jak dotrzeć na Halę Izerską i jakie szlaki warto wybrać?

Spis treści

Odkryj Halę Izerską

Hala Izerska, malowniczo położona łąka w Górach Izerskich, to idealne miejsce na jesienną wycieczkę wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów. To obszar o wysokości od 840 do 880 m n.p.m. w dolinie rzeki Izery, gdzie natura prezentuje się w pełnej krasie. Oto najlepsze szlaki, które zabiorą cię na wspaniałą przygodę w te góry.

Hala Izerska przed zachodem słońca
Hala Izerska, położona na wysokości 840-880 m n.p.m., to oaza spokoju, otoczona malowniczymi Górami Izerskimi. Oto najlepsze szlaki prowadzące do tego magicznego miejsca.


CC BY-SA 3.0Marcin Szala/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Łąka w Górach Izerskich jest znana ze swoich uroków i różnorodności tras turystycznych, które przyciągają zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Szlaki prowadzą do urokliwego Schroniska „Chatka Górzystów”, jedynej ocalałej budowli z dawnej wioski Gross-Iser, zniszczonej na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Do schroniska prowadzą wygodne drogi, zarówno rowerowe, jak i piesze. Zimą to miejsce zamienia się w ulubione miejsce dla narciarzy biegowych.

Widok na Halę Izerską
Hala Izerska to miejsce, które każdego zachwyci swoim urokiem i spokojem, dlatego warto rozważyć jesienną wizytę, by cieszyć się malowniczymi krajobrazami i jednym z najpiękniejszych zakątków Gór Izerskich.


CC BY-SA 3.0Paweł Kuźniar/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

To miejsce, gdzie przyroda stworzyła swoiste arcydzieło. Położona na granicy Polski i Czech, Hala Izerska przyciąga zarówno turystów, jak i miłośników przyrody. Prowadzi tu kilka interesujących szlaków, które pozwalają odkryć piękno tego regionu:

  • Szlak Turystyczny Czerwony do Jakuszyc: to trasa, która zaprowadzi cię do urokliwej miejscowości Jakuszyce, gdzie możesz odkryć jeszcze więcej pięknych krajobrazów Gór Izerskich.
  • Szlak Turystyczny Żółty ze Stogu Izerskiego na Rozdroże Izerskie: ten szlak zabierze cię na wspaniały spacer z widokami na Góry Izerskie i dalej do Rozdroża Izerskiego.
  • Szlak Turystyczny Niebieski z Polany Izerskiej do Szklarskiej Poręby: jeśli jesteś zapalonym turystą górskim, ten szlak poprowadzi cię do malowniczej Szklarskiej Poręby, gdzie znajdziesz więcej atrakcji.

Szlak na Halę Izerską z Jakuszyc

Jeśli chcesz wyruszyć na wycieczkę z Jakuszyc na Halę Izerską, to trasa może wyglądać następująco:

  1. Rozpocznij wędrówkę na Polanie Jakuszyckiej, a następnie podążaj szlakiem żółtym na Przełęcz Szklarską. To miejsce doskonale nadaje się na krótki odpoczynek i posiłek.
  2. Z Przełęczy Szklarskiej udaj się w kierunku Stacji Turystycznej Orle, gdzie znajdziesz Schronisko „Chatka Górzystów”. To idealne miejsce na zasilenie energii przed kontynuacją wędrówki.
  3. Ze Schroniska Orle podążaj szlakiem czerwonym i zielonym aż do ich rozejścia się. Wtedy wybierz szlak czerwony, który poprowadzi cię przez Dziczy Jar do celu na Halę Izerską.

Będąc na Hali Izerskiej, koniecznie odwiedź „Chatkę Górzystów”. To jedyny ocalały budynek schronisko z wioski Gross-Iser, która uległa zniszczeniu w latach 50. XX wieku. To idealne miejsce na odpoczynek i próbowanie lokalnych przysmaków, zwłaszcza słynnych naleśników. Te popularne dania serwowane są w dwóch wariantach: na słodko i na słono. Cena jednego naleśnika wynosi obecnie 24,00 zł, chyba że nocujesz w schronisku, wtedy cena wynosi 19,00 złotych.

Hala Izerska warunki pogodowe

Warunki klimatyczne na Hali Izerskiej są zbliżone do tych w subalpejskim piętrze Karkonoszy, co wynika z wpływu chłodnego i wilgotnego powietrza atlantyckiego. Latem temperatura może być zaskakująco niska, sięgając nawet -5,5°C (20 lipca 1996) czy -1,7°C (14 sierpnia 2012).

Polana w okolicy Stacji Turystycznej Orle
Hala Izerska nazywana jest również polskim „biegunem zimna”. Należy pamiętać, że panuje tutaj klimat subalpejski, ujemne temperatury powietrza pojawiają się tutaj nawet latem. Zimą temperatura potrafi sięgać nawet -30,0°C. Eliza Ciepielewska/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

W zimie temperatura spada jeszcze bardziej, osiągając -36,6°C (29 grudnia 1996) i -36°C (3 lutego 2012). Na Hali Izerskiej zawsze panują niskie temperatury i obfite opady śniegu, które utrzymują się aż do maja. Nie bez powodu miejsce to zyskało miano jednego z polskich „biegunów zimna”.

Hala Izerska to miejsce, w którym można poczuć niezapomnianą atmosferę prawdziwej jesieni i zimy. Jednak zapewnia też jedne z najpiękniejszych widoków na Góry Izerskie. Warto uwzględnić tę magiczną lokalizację na swojej jesiennej liście wycieczek.

Hala Izerska, położona na wysokości 840-880 m n.p.m., to oaza spokoju, otoczona malowniczymi Górami Izerskimi. Oto najlepsze szlaki prowadzące do tego magicznego miejsca.CC BY-SA 3.0

Szukasz pomysłu na jesienną wędrówkę? Poznaj najlepsze szlak...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek
Ktoś kto to pisał chyba nie widział nawet mapy, nie wspominam odwiedzeniu tego miejsca.

Przełęcz Szklarska to miejsce gdzie są parkingi. Żółty szłak nie łączy przełęczy Szklarskiej z Polaną Jakuszycką - poza tym te 2 miejsca dzieli jakieś 150m

Żółty szlak prowadzi z przełęczy Szklarskiej do Rozdroża pod Działem Izerskim. Dalej idziemy szlakiem zielonym do Stacji Turystycznej Orle.

Stacja Orle to schronisko - Chatka Górzystów, która ma się znajdować na Stacji Orle w rzeczywistości znajduje się właśnie na Hali Izerskiej...

Ze stacji Orle idź szlakiem czerwonym - po prostu. Po drodze nie ma żadnego "dziczego jaru" jest tylko tzw. Kobyla Łąka, która jest ładna i można tam odpocząć nad Izerą.

Jak wyjdziesz na łąkę i w oddali zobaczysz domek to Twój cel!

Jak będziesz na miejscu to polecam naleśniki na słodko lub słono w Chatce Górzystów.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży