Spis treści
Gdzie jest Wilczy Szaniec? Mapa
Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w woj. warmińsko-mazurskim, tuż obok wsi Gierłoż. Oddalona zaledwie 8 kilometrów od Kętrzyna, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu.
Tajemnicze bunkry w Gierłoży – tu ukrywał się Hitler
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) to kompleks wybudowany w dzisiejszym woj. warmińsko-mazurskim. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję jednej z kilku kwater głównych Adolfa Hitlera i naczelnego dowództwa sił zbrojnych III Rzeszy. Dyktator przebywał w niej w latach 1941–1944, by dowodzić wojskami podczas podboju ZSRR.
Teren o powierzchni ok. 250 hektarów zajmowały m.in. żelbetowe schrony, drewniane baraki oraz budynki z cegły i betonu. W Wilczym Szańcu – oprócz Hitlera – przebywali także inni zbrodniarze wojenni, m.in. Wilhelm Keitel, Alfred Jodl, Martin Bormann, Albert Speer, Hermann Göring. Na wizyty przybywali tam też Joseph Goebbels, Erich Koch, Hans Frank czy Jürgen Stroop.
Wilczy Szaniec: bunkry, kino i kasyno
Informacje o miejscu przebywania Adolfa Hitlera w okresie II wojny światowej miały być tajemnicą – lasy w Gierłoży wydawały się idealną lokalizacją na budowę Wilczego Szańca. Występowanie na tym obszarze terenów podmokłych oraz gęsta roślinność skutecznie maskowały hitlerowskie zabudowania, jednak to nie wystarczyło – kryjówki chroniły myśliwce stacjonujące nieopodal, a tereny dookoła kompleksu zostały gęsto zaminowane. Kolejnym atutem była też bliska odległość do granicy ZSRR, co miało ułatwić Hitlerowi przebywanie blisko frontu podczas operacji „Barbarossa”.
Wilczy Szaniec tworzyły najróżniejsze zabudowania o różnym przeznaczeniu – od bunkrów i schronów przeciwlotniczych po kasyna, kino i herbaciarnie (w których swoją drogą odbywały się „nocne herbatki u Hitlera”, podczas których dyktator spotykał się z osobami z najbliższego otoczenia). Kompleks posiadał także garaże na mercedesy dyktatora, a nawet awaryjny generator prądu czy magazyn żywności. Jednym słowem – istna forteca.
Zamach w Wilczym Szańcu – akcja zakończona klęską
Chcący obalić naziztowskie rządy członkowie Ruchu Oporu w III Rzeszy starali się przejąć władzę w Niemczech. Przeciw Hitlerowi spiskował m.in. pułkownik Claus von Stauffenberg, który – wraz częścią innych oficerów Wehrmachtu – 20 lipca 1944 roku dokonał w Wilczym Szańcu nieudanego zamachu na przywódcę. Wojskowy, chcąc zgładzić zbrodniarza, podłożył bombę w sali narad sytuacyjnych. Hitler zamach przeżył, a na rozkaz generała Friedricha Fromma przywódcy i osoby popierające spisek zostały aresztowane i rozstrzelane – w sumie śmierć poniosło ok. 5 tysięcy przeciwników nazimu.
Z Wilczego Szańca Hitler wyjechał 20 listopada 1944 roku z powodu zbliżającego się frontu walk – nieco później za nazistą z kwatery została także wywieziona cała dokumentacja i najważniejsze sprzęty.
Wilczy Szaniec: zwiedzanie. Cennik i godziny otwarcia
Ceny biletów w sezonie (od 1 kwietnia do 31 października)
- Bilet normalny – 20 zł
- Bilet ulgowy – 15 zł
- Dzieci do 6 lat – wstęp wolny
- Karta Dużej Rodziny – 15 zł
- Osoby niepełnosprawne – 15 zł
- Opiekunowie osoby niepełnosprawnej – 15 zł
- Bilet przewodnicki – 5 zł
Ceny biletów poza sezonem (od 1 listopada do 31 marca)
- Bilet normalny – 15 zł
- Bilet ulgowy – 10 zł
- Dzieci do 6 lat – wstęp wolny
- Karta Dużej Rodziny – 10 zł
- Osoby niepełnosprawne – 10 zł
- Opiekunowie osoby niepełnosprawnej – 10 zł
- Bilet przewodnicki – 15 zł
Opłata za parking dla samochodów osobowych wynosi 10 złotych.
Wilczy Szaniec: godziny otwarcia
Wilczy Szaniec można zwiedzać przez cały rok (także w dni świąteczne). Godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca i przedstawiają się następująco:
- od 1 marca do 31 marca: 9:00 – 18:00,
- od 1 kwietnia do 30 kwietnia: 9:00 – 19:00,
- od 1 maja do 31 sierpnia: 8:00 – 20:00,
- od 1 września do 30 września: 8:00 – 18:00,
- od 1 października do 28 lutego: 8:00 – 16:00.
Noclegi w Wilczym Szańcu – ile kosztują?
Na obszarze Wilczego Szańca, a dokładniej w budynku Gwardii Przybocznej, mieści się hotel, w którym mogą przenocować miłośnicy historii. Przerobiony na potrzeby turystyczne bunkier dysponuje 55 miejscami noclegowymi. Wszystkie pokoje mają prywatne łazienki. Cena noclegu uzależniona jest od długości pobytu: jeżeli zdecydujecie się na pobyt jednodniowy, koszt wynajęcia pokoju to:
Od 1 kwietnia do 31 października:
- pokój jednoosobowy – 110 złotych za dobę,
- pokój dwuosobowy – 160 złotych za dobę,
- pokój trzyosobowy – 230 złotych za dobę.
Od 1 listopada do 31 marca:
- pokój jednoosobowy – 100 złotych za dobę,
- pokój dwuosobowy – 140 złotych za dobę,
- pokój trzyosobowy – 200 złotych za dobę.
W przypadku dłuższego pobytu cena za dobę jest nieco niższa i wynosi:
Od 1 kwietnia do 31 października:
- pokój jednoosobowy – 100 złotych za dobę,
- pokój dwuosobowy – 140 złotych za dobę,
- pokój trzyosobowy – 200 złotych za dobę.
Od 1 listopada do 31 marca:
- pokój jednoosobowy – 90 złotych za dobę,
- pokój dwuosobowy – 120 złotych za dobę,
- pokój trzyosobowy – 180 złotych za dobę.
Wykupując nocleg w Wilczym Szańcu nie musicie obawiać się o zwiedzanie i parking – bilet i miejsce dla auta są wliczone w cenę.
Obiekt oferuje także możliwość kempingu – koszt to 30 złotych od osoby za dobę (w przypadku korzystania z przyczepy kempingowej lub kampera).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?