Kotlina Kłodzka to największa sudecka dolina, obfitująca w różnorodne atrakcje - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dla szukających spokoju oraz dla tych, którzy lubią odrobinę adrenaliny. Na turystów czekają tu zabytkowe zamki, wyjątkowe formacje skalne, dobrze usytuowane wieże widokowe, ciekawe trasy rowerowe i tereny o dużych walorach przyrodniczych.
Kotlina Kłodzka to zagłębienie w obszarze Sudetów Wschodnich i Sudetów Środkowych. Kotlinę opasują: Góry Bardzkie, Sowie, Stołowe, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika we wschodnich Sudetach. Te pasma górskie w dużej mierze decydują o atrakcyjności Kotliny Kłodzkiej i o jej ogromnych walorach przyrodniczych.
Atrakcje ze skał
Skalne miasto to zespół form skalnych, powstałych w wyniku erozji terenu. Co ciekawe, w okolicach Kotliny Kłodzkiej znajdują się dwa takie obiekty - oba usytuowane w Górach Stołowych - Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.
Błędne Skały zlokalizowane 853 metry n.p.m. tworzą zjawiskowe labirynty. Pomiędzy nietuzinkowymi formami skalnymi wyznaczono trasę, która prowadzi turystów obok najbardziej znanych obiektów, mających nawet własne nazwy. Są to m.in.: Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia czy Stołowy Głaz. Dostanie się do niektórych z nich to nie lada wyzwanie - czasem zwiedzający muszą zmieścić się w wąskiej szczelinie, jednak widoki są warte zachodu. Okolica, w której się znajdują, jest równie malownicza - skały znajdziemy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych w kraju.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych - wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Sudetów. Dlaczego określa się go mianem „skalnego miasta”? Wszystko przez nietypową rzeźbę terenu - zwietrzały i popękany piaskowiec przybiera tam niesamowite formy, które kształtem przypominają… ludzi i zwierzęta! Turyści mogą dopatrzyć się tam skał podobnych do m.in. wielbłąda, małpy, psa, żółwia czy sowy. Niektóre z nich można nawet poruszyć - z tego powodu nazywa się je „chybotkami”. Najwyższym punktem, usytuowanym na samym szczycie, jest „Fotel Pradziada”, który mierzy 12 metrów wysokości. Skalne korytarze tworzą labirynt, dzięki któremu można poczuć się tam jak w prawdziwej bajce.
Będąc w Kotlinie Kłodzkiej, koniecznie trzeba zobaczyć Jaskinię Niedźwiedzią. To najdłuższa jaskinia w Sudetach oraz jedna z większych i najpiękniejszych w Polsce. Jest znakomicie przygotowana do zwiedzania. Została ona przypadkowo odkryta w 1966 r. podczas eksploracji kopalni marmuru. Zwiedzającym została udostępniona w 1983 r. Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej - stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form, które wzbudzą zachwyt i zdziwienie. Aby utrzymać panujący wewnątrz mikroklimat, jaskinię można zwiedzać w grupach maksymalnie 15-osobowych.
Wieże widokowe
Wspaniałym miejscem do tego, by podziwiać malowniczą panoramę Kotliny Kłodzkiej, są wzniesione na jej terenach wieże widokowe.
Niektóre z nich są gęsto oblegane przez turystów, inne - skryte w cichych zakątkach - czekają, by podzielić się ze zwiedzającymi najpiękniejszymi widokami. Łączy je jedno - wszystkie pozwalają na spojrzenie na góry z zupełnie innej perspektywy. Wieże i punkty czekają na Was m.in.: w Radkowie (Góry Stołowe), na Górze Parkowej (Kudowa-Zdrój), na Orlicy (Góry Orlickie), na Borówkowej (Góry Złote), na Czernicy (Góry Bialskie), na Jaworniku Wielkim (Góry Złote) czy Wapniarce (Masyw Śnieżnika).
Jeśli lubicie podziwiać górskie panoramy, to jedno z tych miejsc powinniście koniecznie odwiedzić.
Kotlina Kłodzka to tajemnicze Góry Sowie, piękne Góry Stołowe i Góry Złote ze skarbami
Kopalnia Złota
Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z piękniejszych atrakcji w Polsce i miejsce, które jest przyjazne dla rodzin z dziećmi. Bywa określane „dolnośląskim Eldorado” i nie ma w tym odrobiny przesady. Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 roku. Z labiryntu 320 km udostępniono do zwiedzania dwie niezwykle ciekawe sztolnie: „Gertrudę” oraz „Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości), z której wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem.
Kaplica Czaszek
To miejsce jest bardzo popularne wśród odwiedzających Kotlinę Kłodzką. Niech nie zaskoczą Was kolejki, jakie się ustawiają przed kasami.
Kaplica Czaszek w Kudowie to bardzo nietypowy grobowiec, jakiego nie ma w żadnym innym miejscu w całej Polsce. Złożono tam szczątki ofiar wojen i epidemii cholery dawnych mieszkańców ziemi kłodzkiej.
W 1776 roku ksiądz Wacław Tomaszek zauważył w pobliżu kościoła ludzkie szczątki. Ich liczba była tak ogromna, że zdecydowano o zbudowaniu specjalnej kaplicy, mającej być miejscem gromadzenia kości.
Twierdza Srebrna Góra
Leżąca na północy kotliny Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością. O jej historii z dużą dawką humoru opowiedzą Wam przewodnicy w strojach z epoki. Powstała w XVIII wieku twierdza, miała stanowić zabezpieczenie militarne dla zdobytego przez Prusy w 1740 roku Śląska. Budowa trwała aż 12 lat, mimo dużej liczby robotników, których miało być nawet 4,5 tysiąca.
Kotlina Kłodzka to miejsce, do którego warto wracać, bo oprócz opisanych wyżej atrakcji znajdziecie tam wspaniałe trasy rowerowe, pałace i zamki, uzdrowiska z przepiękną architekturą i parkami.
Atrakcji jest tu na więcej niż jeden wyjazd.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?