Tajemnicza kopalnia w Polsce – kiedyś strzegło jej wojsko. Co skrywa? Sprawdź informacje o biletach, parkingu

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0Tajemnicze korytarze z mroczną historią w tle. Co skrywa kopalnia uranu w Kletnie?
CC BY-SA 3.0Tajemnicze korytarze z mroczną historią w tle. Co skrywa kopalnia uranu w Kletnie? Wikipedia.org / Przemysław Woźnica / CC BY-SA 3.0 / Zdjęcie ilustracyjne
Nasz kraj pełen jest miejsc, które przypominają o mrocznych dziejach świata. Zalicza się do nich także skryte na Dolnym Śląsku miejsce, dzięki któremu ZSRR miało pokonać USA w czasach zimnej wojny. Co skrywa tajemnicza kopalnia uranu w Kletnie? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje dotyczące tej nietypowej atrakcji – ceny biletów, parkingu, godziny otwarcia i inne.

Kletno: kopalnia uranu na mapie. Jak tam dojechać?

Zlokalizowana na Dolnym Śląsku wieś Kletno to miejsce bardzo niepozorne. Mieści się zaledwie 36 kilometrów od Kłodzka, niespełna 20 minut od granicy polsko-czeskiej. Wejście do kopalni znajdziecie na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika.

Historia kopalni uranu w Kletnie

Bez wcześniejszych podpowiedzi raczej nikt nie byłby w stanie odgadnąć, że to właśnie tam w przeszłości znajdowała się tajna radziecka kopalnia o kryptonimie „Kopaliny”. Region już od czasów średniowiecza znany był z wydobycia wielu surowców, a władze ZSRR, chcące przegonić w wyścigu zbrojeniowym Stany Zjednoczone, zdecydowały się w 1948 roku na poszukiwanie uranu właśnie w Sudetach – pierwiastek miał być częścią radzieckiej bomby atomowej. Wydobyciem izotopu zajęły się Zakłady Przemysłowe R-1 utworzone za porozumieniem władz PRL i Związku Radzieckiego. Praca w kopalni uranu była bardzo ciężka, a do jej wykonywania posłano w większości polskich robotników przymusowych i żołnierzy z poboru. Do poszukiwań uranu zostały wykorzystane wcześniej istniejące sztolnie, które zostały znacznie zwiększone – wydobycie odbywało się na 37 km wyrobisk usytuowanych na 9-10 poziomach. Podczas wykonywania swoich obowiązków prawdopodobnie wielu pracowników ucierpiało w wypadkach, znaczna część zachorowała także na pylicę ze względu na nieodpowiednie warunki i brak odpowiedniego sprzętu.

W okresie działalności kopalni zostało tam wydobytych łącznie ok. 20 ton uranu. Znaleziska w całości trafiały do ZSRR – transportowane były pod eskortą wojska, a sam teren kopalni był pilnie strzeżony. Uran w „Kopalinach” wydobywano przez 5 lat, do roku 1953. Jeszcze do 1958 roku eksploatowano tam fluoryt. Sudeckie skały w tamtym regionie bogate są też w marmur, ametyst, malachit czy azuryt.

Od 2002 roku turyści przejść powstałą tam podziemną trasę turystyczną. Prowadzi ona tylko przez niewielką część kopalni (sztolnię nr 18 o długości 400 metrów), ale dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Zobacz także: Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Kiedy są otwarte? Przydatne informacje na temat zwiedzania podziemnych komór i korytarzy

Promieniowanie w kopalni uranu w Kletnie. Czy zwiedzanie jest bezpieczne?

Tak, zwiedzanie kopalni uranu w Kletnie jest bezpieczne. Nie trzeba więc obawiać się promieniowania radioaktywnego – podziemia są nawet świetnym miejscem do antroterapii, czyli leczenia radonem. Taki rodzaj wspomagania leczenia należy rzecz jasna uzgodnić wcześniej z lekarzem.

CC BY-SA 4.0Zwiedzanie trasy turystycznej nie wiąże się z ryzykiem napromieniowania.
CC BY-SA 4.0

Zwiedzanie trasy turystycznej nie wiąże się z ryzykiem napromieniowania. Wikipedia.org / Jacek Halicki / CC BY-Sa 4.0

Kopalnia uranu w Kletnie: cennik, parking, godziny otwarcia

Za bilet wstępu do kopalni (w Kletnie trzeba zapłacić:

  • normalny – 45 zł,
  • ulgowy – 30 zł,
  • parking – bezpłatny.

Wejściówki warto zakupić przez internet. Zwiedzanie możliwe jest codziennie, tylko w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Wejścia odbywają się o stałych porach, w godzinach: 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, a całość trwa zazwyczaj ok. 45 minut. W soboty o godz. 20:00 goście mogą skorzystać też z opcji nocnego zwiedzania.

W sztolni jest dość chłodno. Termometry wskazują tam ok. 7 stopni Celsjusza, o czym warto pamiętać przed zwiedzaniem atrakcji.

Uran w Polsce – gdzie jeszcze znajdziemy podobne kopalnie?

Kletno nie jest jedynym miejscem w kraju, w którym wydobywano w przeszłości ten cenny pierwiastek. Najwięcej tego typu kopalni znajduje się Kowarach, także zlokalizowanych na Dolnym Śląsku.

Gdzie w Polsce poszukiwano uranu?

  • „Kopaliny” – Kletno
  • Kopalnia „Liczyrzepa” – Kowary
  • Kopalnia „Podgórze” – Kowary
  • Kopalnia „Wolność” – Kowary
  • Kopalnia uranu – Okrzeszyn
  • Sztolnie w Dolinie Białego
  • Kopalnia w okolicach Wałbrzycha

Tajemnicze miejsca na Dolnym Śląsku– atrakcje tylko dla odważnych

Okolice Dolnego Śląska są jednym z najciekawszych turystycznie regionów naszego kraju. Można znaleźć tam ogrom atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku i o naprawdę wielu zainteresowaniach. W rejonie znajdzie się też sporo miejsc dla amatorów dreszczyku i adrenaliny, bowiem woj. dolnośląskie skrywa wiele tajemniczych zakątków. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

  • Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju,
  • Zamek Czocha w Suchej,
  • „Muchołapkę” w Ludwikowicach Kłodzkich,
  • „Ostatnią świątynię Hitlera” w Wałbrzychu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży