MKTG IPT - pasek artykułowy

Tajemnicze Karkonosze. Co zwiedzić w Szklarskiej Porębie, jeśli lubisz odkrywać sekrety?

Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Planujesz podróż do Szklarskiej Poręby w poszukiwaniu nieodkrytych tajemnic? To miasto to nie tylko znane punkty turystyczne, ale również mnóstwo ukrytych, zachwycających zakątków. Odkryj niezwykłą przygodę, eksplorując ukryte skarby tego górskiego miasteczka!

Spis treści

Sekrety Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to nie tylko popularne trasy w Karkonoszach i Izerach. To miejsce skrywa wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Od tajemniczej studni, przez cmentarz czcicieli słońca, po magiczny Szlak Waloński – przygotuj się na fascynującą podróż!

Szklarska Poręba to miejsce pełne tajemnic i niezwykłych historii. Odkrywając mniej znane zakątki tego urokliwego kurortu, przeniesiesz się w czasie i poczujesz magię. Każda chwila spędzona na odkrywaniu sekretów kurortu będzie niezapomnianą przygodą.
Szklarska Poręba to miejsce pełne tajemnic i niezwykłych historii. Odkrywając mniej znane zakątki tego urokliwego kurortu, przeniesiesz się w czasie i poczujesz magię. Każda chwila spędzona na odkrywaniu sekretów kurortu będzie niezapomnianą przygodą. InnaIna/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Rozpocznij swoją przygodę w Szklarskiej Porębie od Szlaku Walońskiego. Nazwa pochodzi od Walonów, średniowiecznych poszukiwaczy minerałów z Belgii i północnej Francji, którzy już w XIV wieku rozpoczęli swoje prace górnicze w Karkonoszach. Waloni, znani z tajemniczych rytuałów i głębokiej wiary w magię, pozostawili po sobie wiele śladów, które można odkrywać na trasie tego niezwykłego szlaku.

Mapa:

Szlak Waloński to nie tylko piękne krajobrazy, ale również miejsca pełne historii. Rozpoczynając wędrówkę, odwiedzisz Kościół cmentarny p.w. Matki Boskiej Różańcowej, następnie przejdziesz obok Lipa Sądowej, najstarszej huty szkła, aż dotrzesz do doliny Kamieńczyka i Wodospadu Szklarki. Kolejnym punktem będzie Stara Chata Walońska oraz Muzeum Ziemi „Juna”.

Podczas wędrówki po okolicznych szlakach, zwróć uwagę na wykute w skałach znaki. Waloni używali tych symboli do tajemnej komunikacji i oznaczania złóż minerałów. Niektórzy wierzą, że znaki te mają magiczną moc, a ich odkrywanie dodaje wędrówce dodatkowego uroku.

Tajemnicza studnia

Kolejnym fascynującym miejscem jest tajemnicza studnia znajdująca się w lobby obiektu Czarny Kamień Resort & Spa. Studnia ta, wykopana prawdopodobnie przez Walonów, ma około 18 metrów głębokości i pełniła pierwotnie funkcję sztolni w poszukiwaniu pirytów, znanych jako „złoto głupców”. Obecnie studnię można oglądać przez szklaną podłogę w lobby hotelu, co stanowi nie lada atrakcję dla odwiedzających.

Cmentarz Czcicieli Światła

Jeśli interesują cię bardziej tajemnicze historie, koniecznie odwiedź cmentarz czcicieli słońca na usytuowany w pobliżu wzniesienia Kamienna Góra. To niezwykłe miejsce pochówku, znajdujące się na wzgórzu znanym z przyciągania piorunów, oferuje nie tylko wyjątkowe widoki na Śnieżne Kotły, ale również atmosferę pełną mistycyzmu.

Wędrując po Szlaku Walońskim, napotkasz wiele symboli i śladów ich działalności. Trasa prowadzi od kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej, przez Lipę Sądowa, dolinę Kamieńczyka, aż do Muzeum Wlastimila Hofmana i powraca do punktu wyjścia.
Wędrując po Szlaku Walońskim, napotkasz wiele symboli i śladów ich działalności. Trasa prowadzi od kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej, przez Lipę Sądowa, dolinę Kamieńczyka, aż do Muzeum Wlastimila Hofmana i powraca do punktu wyjścia. Mateusz War/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Obecnie teren cmentarza o wymiarach 100 na 50 metrów jest porośnięty gęstwiną krzewów, w tym kwitnących na różowo tawuł, które kiedyś posadzono jako naturalne ogrodzenie. Centralnym punktem jest trzymetrowy obelisk, na którym wykuto symbol lampy z jasnym płomieniem oraz napis w języku niemieckim, który po przetłumaczeniu głosi:

Niech moje ciało nie będzie pokarmem dla obrzydliwego robactwa.Tylko czysty płomień może je zaszczycić. Ciągle kocham to ciepło i to światło, dlatego spalcie mnie, a nie pogrzebcie.

Czciciele Światła, grupa wolnomyślicieli działających w Szklarskiej Porębie przed II wojną światową, skupiali się wokół kultu Słońca i światła, czerpiąc inspirację z tradycji starogermańskich, chrześcijańskich oraz religii wschodnich. Do dziś przetrwały jedynie dwa nagrobki z symbolami urny, należące do Marthy Schon i Hermanna Friede.
Czciciele Światła, grupa wolnomyślicieli działających w Szklarskiej Porębie przed II wojną światową, skupiali się wokół kultu Słońca i światła, czerpiąc inspirację z tradycji starogermańskich, chrześcijańskich oraz religii wschodnich. Do dziś przetrwały jedynie dwa nagrobki z symbolami urny, należące do Marthy Schon i Hermanna Friede. Marcin Oliva Soto/Polska Press

Cmentarz ten należał do grupy wolnomyślicieli, zwanych Czcicielami Światła, którzy przed II wojną światową propagowali miłość do natury i kult słońca. Pozostałości nagrobków, inskrypcje oraz symbolika związana z ogniem i światłem tworzą unikalny klimat, który z pewnością zachwyci każdego poszukiwacza tajemnic.

Szklarska Poręba to miejsce, które skrywa wiele sekretów i fascynujących historii. Odkrywając Szlak Waloński, tajemniczą studnię czy cmentarz czcicieli słońca, zanurzysz się w niezwykły świat pełen magii i historii. Planując swoją wizytę, nie zapomnij o tych mniej znanych, ale równie interesujących atrakcjach. Przygotuj się na niezapomnianą podróż i odkryj tajemnice Szklarskiej Poręby!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: szklarskaporeba.net.pl, e-szklarska.com

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży