Jak zwiedzać Lizbonę tanio? Przestańcie marnować pieniądze
Coraz więcej turystów z Polski wybiera się na wakacje, urlopy czy nawet krótkie weekendowe city breaki do Lizbony, słonecznej stolicy Portugalii. W mieście nie brak atrakcji, od zabytków UNESCO, przez słynne żółte tramwaje, po pyszne jedzenie.
Niestety, jak to bywa z europejskimi stolicami, wypoczynek w Lizbonie do najtańszych nie należy. Część winy za duże wydatki ponoszą sami turyści, marnując pieniądze niepotrzebnie. Jak wystrzec się marnotrawstwa i oszczędzić w czasie weekendu w Lizbonie, bez rezygnowania z atrakcji i zabawy? Zebraliśmy dla Was 7 porad na tanie zwiedzanie stolicy Portugalii.
Czytaj też: Triki na tańsze wakacje, które pozwolą ci sporo zaoszczędzić
7 porad na oszczędzanie pieniędzy na wakacjach w Lizbonie. Zwiedzanie nie musi być drogie
Można łatwo obniżyć koszty wycieczki do Lizbony. Wystarczy zastosować kilka prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i nie wydawać niepotrzebnie ciężko zarobionych złotówek, i to jeszcze przeliczonych na euro.
Poznajcie sprytne triki na oszczędzanie pieniędzy w czasie wakacji, urlopu, czy weekendu w Lizbonie.
Sposób 1: Przejażdżka zabytkowym tramwajem może kosztować mniej
Elevador da Bica, objeżdżający dzielnicę Bairro Alto, to słynny lizboński żółty tramwaj. Niemal każdy turysta chce się nim przejechać. Napotyka jednak na dwa problemy: ogromne kolejki do popularnej linii 28E i ceny biletów u konduktora, sięgające niemal 4 euro.
Większość turystów nie wie, że zabytkowym tramwajem można pojechać także na zwykłym bilecie, który zakupiony na stacji metra kosztuje tylko 1,35 euro.
W dodatku nie trzeba stać w długich kolejkach do tramwaju linii 28E. Ta samą trasą jeździ o wiele mniej popularna linia 12, a nieco inną niemal pusta linia 24. Wybierając jeden z tych tramwajów zamiast 28E, przejedziecie się taniej i będziecie wygodnie siedzieć, zamiast tłoczyć się z innymi turystami.
Zobaczcie filmik, na którym popularna tiktokerka Ada Kosowska opowiada o taniej jeździe żółtym tramwajem w Lizbonie:
Sposób 2: Tramwajem zawsze taniej niż taksówką
Pozostając przy tramwajach – i innych środkach komunikacji miejskiej – w Lizbonie, tak jak w innych miastach, bardzo opłaca się korzystać z publicznego transportu. Na przykład transport na lotnisko autobusem jest ok. 5 razy tańszy niż taksówka. Jeśli zależy Wam na budżecie, zwiedzajcie Lizbonę, korzystając z tramwajów, lub pieszo.
Sposób 3: Winda Santa Justa za darmo i bez stania w kolejce? To możliwe
Winda Santa Justa to stosunkowo nowa atrakcja Lizbony (relatywnie – ma ok. 100 lat). Cud techniki w stylu neogotyckim pozwala przenieść się pionowo w górę z dzielnicy Baixa do Bairro Alto (pełnego atrakcji Starego Miasta). Turyści muszą jednak stać w kolejce do windy, często niemal godzinę, a potem płacić za bilet 5,15 euro. Cena pokrywa wjazd i wstęp na punkt widokowy na szczycie windy.

Tymczasem można wejść na górę bez płacenia i czekania – tak robią sami lizbończycy. Wystarczy znaleźć klatkę schodową, która wiedzie na szczyt tarasu przylegającego do szczytu windy. Rozciąga się stamtąd równie piękny widok i architektura jest równie ciekawa, a jeśli i tak chcecie wejść na punkt widokowy Santa Justa, zapłacicie tylko 1,15 euro za wstęp bez wjazdu windą na górę.
Jak wejść za darmo na Santa Justa? Musicie:
- Przejść za windę do Rua de Carmo
- Skręcić w prawo do Rua Garrett
- Potem znowu w prawo w ulicę Calcada do Sacramento. Szukajcie znaku Largo do Carmo.
- Podejść do klasztoru Karmelitów i skręcić przed nim w ulicę Travessa Dom Pedro de Menezes. Na końcu ulicy znajdują się schody na taras, z którego można przejść do samej windy Santa Justa. Z tarasu można przejść mostkiem do windy Santa Justa.
Zobaczcie poradnik na YouTube:
Travessa Dom Pedro de Menezes na mapie:
Sposób 4: Jak nie wydawać majątku w restauracjach?
Jedzenie w Portugalii jest pyszne, ale stołowanie się w restauracjach może nadwerężyć nasz budżet, nie mówiąc już o tym, że wystawne obiady zabierają dużo czasu, który lepiej poświęcić na zwiedzanie.
- Zamiast zamawiać drogi i obfity lunch, lepiej skorzystać z tzw. menu fixo lub menu do dia, oferowanego przez restauracje w stałej cenie, także na wynos.
- Jeśli już jecie w restauracji na miejscu, pamiętajcie, że chleb i oliwki, podawane niemal do każdego dania, są doliczane do rachunku. Możecie po prostu podziękować za te dodatki, jeśli nie macie na nie ochoty.
- Pamiętajcie też, że portugalskie restauracje zamykają się na czas sjesty między 15:00 a 19:00. Wtedy możecie jeść tylko w fastfoodach… lub udać się do hali targowej Time-Out. Tam dobre restauracje nie zamykają się na czas sjesty i można dobrze zjeść także w środku dnia.

Hala Time-Out na mapie:
Sposób 5: Darmowe atrakcje Lizbony – warto z nich korzystać
Lizbona oferuje turystom bardzo wiele atrakcji, które nic nie kosztują.
- Można np. zwiedzać miasto, spacerując po jego pięknych bulwarach i podziwiając zabytkową, kolorową architekturę. Świetnym miejscem do spacerowania jest piękny Ogród fundacji Gulbenkian – śródmiejski Eden o powierzchni 16 hektarów, pełen kwiatów i modernistycznej sztuki.
- Wiele muzeów wpuszcza gości za darmo w określone dni tygodnie – możecie podpytać np. w hotelu, gdzie w waszej okolicy znajduje się darmowe muzeum. Wiele placówek kulturalnych nie wymaga biletów w pierwszą niedzielę miesiąca.
- Feira da Ladra to słynny lizboński pchli targ. Możecie tu nacieszyć oczy widokiem wszelkiej maści towarów, ale też zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach. Tanie są tu np. jedzenie na drogę i pamiątki.

Sposób 6: Niesamowite punkty widokowe w Lizbonie – tam zrobicie wymarzone zdjęcia
Punkty widokowe (port. miradouros) to także darmowe atrakcje, które cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników pięknych panoram i ślicznych zdjęć. Do najpopularniejszych punktów widokowych w Lizbonie należą:
- Miradouro de Santa Luzia w dzielnicy Alfama z widokiem na rzekę Tag
- Miradouro da Graca
- Miradouro de Santa Catarina

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. Vitor Oliveira, Flickr.com, CC BY-SA 2.0
Sposób 7: Lisboa Card, czyli niezbędnik każdego turysty
Lisboa Card to wejściówka do najważniejszych atrakcji Lizbony. Wystarczy ją kupić, by nie płacić już potem za wstęp do aż 35 słynnych miejsc, w tym, np. Wieży Belem i klasztoru Hieronimitów, figurujących na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Lisboa Card gwarantuje także darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej, zniżki do wielu kolejnych atrakcji i – co ważne – wchodzenie wszędzie bez kolejek.
Ile kosztuje Lisboa Card? Ważna przez 48 godzin: 35 euro, ważna przez 72 godziny: 44 euro.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?