Spis treści
- Gdzie jest TPN? Położenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, mapa
- Jaka jest pogoda w Tatrzańskim Parku Narodowym? Kamery TOPR
- Historia Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Tatrzański Park Narodowy: logo. Co jest symbolem TPN?
- Muzeum TPN, Morskie Oko, jaskinie i wiele więcej. Atrakcje TPN
- Niepowtarzalna przyroda, czyli zwierzęta i rośliny TPN
- Piechotą przez Tatrzański Park Narodowy? Szlaki TPN
- Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego: standardowe i e-bilety
- Noclegi w TPN i okolicach
Gdzie jest TPN? Położenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, mapa
Tatrzański Park Narodowy położony jest w woj. małopolskim. Sąsiaduje z miastem Zakopane i okolicznymi gminami (Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin) od strony północnej, natomiast na południu z parkiem należącym do Słowacji (TANAP-em). TPN ma powierzchnię ponad 211 kilometrów kwadratowych. Siedziba polskie TPN mieści się przy ul. Kuźnice 1 w Zakopanem.
Jaka jest pogoda w Tatrzańskim Parku Narodowym? Kamery TOPR
Jako, że Tatrzański Park Narodowy należy do jednych z najpiękniejszych w kraju, nie brakuje tam amatorów górskich spacerów. Tatry, choć cudowne, mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać pogodę i śledzić komunikaty meteorologiczne. Na stronie TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) możecie zobaczyć zdjęcia z kamer, sprawdzić temperaturę i prognozę opadów - klik.
Historia Tatrzańskiego Parku Narodowego
Choć przez wiele wieków tereny dzisiejszego Tatrzańskiego Parku Narodowego pozostawały nietknięte przez człowieka. Co prawda obecne tam było zjawisko wędrownego pasterstwa czy poszukiwania skarbów, jednak dopiero rozwój przemysłu (szczególnie górnictwa i hutnictwa w XVIII i XIX wieku) zaszkodził tatrzańskiej przyrodzie. Jako, że w tym samym okresie Tatry stały się przedmiotem zainteresowania wielu uczonych, których zachwyciły wyjątkowe walory przyrodnicze tego miejsca, zaczęto myśleć nad rozwiązaniem problemu i ochroną Tatr przed destrukcyjnymi działaniami ludzi. Inspiracją dla tych działań miał być pierwszy park narodowy na świecie - Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze plany pojawiły się już pod koniec XIX wieku, kiedy to Wysoki Sejm Galicyjski uchwalił ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Na straży tatrzańskiej przyrody stali wtedy Jędrzej Wala i Maciej Sieczka, którzy w przeszłości zajmowali się… kłusownictwem. Na szczęście, zauroczeni wysokogórskimi krajobrazami zaprzestali praktykowania tych technik i zwrócili się ku dobru Tatr. Dalszą ochronę próbowali wstrzymać ludzie, których głównym celem był rozwój infrastruktury turystycznej. Po wielu latach, bo w 1954 roku, udało się wreszcie założyć Tatrzański Park Narodowy, który od tamtego momentu jest ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin.