IPT - pasek artykułowy

Tatrzański Park Narodowy - jedyne miejsce w kraju, które może pochwalić się taką przyrodą. Co zwiedzić w TPN? Atrakcje, szlaki, cennik

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Tatrzański Park Narodowy podziwiany z góry.
Tatrzański Park Narodowy podziwiany z góry. Lukasz Bobek / Polska Press / Archiwum
Tatrzański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Słynie z niepowtarzalnej przyrody, wysokich gór i przepięknych krajobrazów. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie - ciszę, spokój, jeziora i wiele ścieżek prowadzących przez malownicze tereny. Jeżeli nigdy nie mieliście okazji być w tym miejscu, dowiedzcie się, co warto tam zwiedzić - Tatrzański Park Narodowy to jedyne miejsce w kraju, które może pochwalić się taką przyrodą. W artykule przedstawiamy garść najważniejszych informacji dotyczących parku, a także odpisujemy szlaki, atrakcje i podajemy cennik obowiązujący w TPN.

Spis treści

Gdzie jest TPN? Położenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, mapa

Tatrzański Park Narodowy położony jest w woj. małopolskim. Sąsiaduje z miastem Zakopane i okolicznymi gminami (Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin) od strony północnej, natomiast na południu z parkiem należącym do Słowacji (TANAP-em). TPN ma powierzchnię ponad 211 kilometrów kwadratowych. Siedziba polskie TPN mieści się przy ul. Kuźnice 1 w Zakopanem.

Jaka jest pogoda w Tatrzańskim Parku Narodowym? Kamery TOPR

Jako, że Tatrzański Park Narodowy należy do jednych z najpiękniejszych w kraju, nie brakuje tam amatorów górskich spacerów. Tatry, choć cudowne, mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać pogodę i śledzić komunikaty meteorologiczne. Na stronie internetowej TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) możecie zobaczyć zdjęcia z kamer i sprawdzić temperaturę i prognozę opadów.

Historia Tatrzańskiego Parku Narodowego

Choć przez wiele wieków tereny dzisiejszego Tatrzańskiego Parku Narodowego pozostawały nietknięte przez człowieka. Co prawda obecne tam było zjawisko wędrownego pasterstwa czy poszukiwania skarbów, jednak dopiero rozwój przemysłu (szczególnie górnictwa i hutnictwa w XVIII i XIX wieku) zaszkodził tatrzańskiej przyrodzie. Jako, że w tym samym okresie Tatry stały się przedmiotem zainteresowania wielu uczonych, których zachwyciły wyjątkowe walory przyrodnicze tego miejsca, zaczęto myśleć nad rozwiązaniem problemu i ochroną Tatr przed destrukcyjnymi działaniami ludzi. Inspiracją dla tych działań miał być pierwszy park narodowy na świecie - Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze plany pojawiły się już pod koniec XIX wieku, kiedy to Wysoki Sejm Galicyjski uchwalił ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Na straży tatrzańskiej przyrody stali wtedy Jędrzej Wala i Maciej Sieczka, którzy w przeszłości zajmowali się… kłusownictwem. Na szczęście, zauroczeni wysokogórskimi krajobrazami zaprzestali praktykowania tych technik i zwrócili się ku dobru Tatr. Dalszą ochronę próbowali wstrzymać ludzie, których głównym celem był rozwój infrastruktury turystycznej. Po wielu latach, bo w 1954 roku, udało się wreszcie założyć Tatrzański Park Narodowy, który od tamtego momentu jest ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin.

Tatrzański Park Narodowy: logo. Co jest symbolem TPN?

Kozica – symbol Tatrzańskiego Parku Narodowego
CC BY-SA 3.0

TPN to dom dla wielu gatunków zwierząt. Wikipedia.org / Boskar / CC BY-SA 3.0

Logo Tatrzańskiego Parku Narodowego przedstawia kozicę górską. Zwierzę to jest od dawna „żywym symbolem Tatr” i jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków obszaru TPN (podobno kozica występowała tam już ok. 30 tys. lat temu). Wielu mieszkańcom Podhala kozica kojarzy się ze swobodą - była bohaterką wielu opowieści i pieśni. Miłość, którą pałają okoliczni mieszkańcy do kozicy górskiej można dostrzec także w kilku nazwach, np.: Kozi Wierch, Kozi Szczyt, Kozia Dolina. Ci, którzy chcieliby zobaczyć tego zwinnego ssaka na żywo, mogą zrealizować swoje marzenia w Tatrzańskim Parku Narodowym przez cały rok. Wystarczy mieć lornetkę i trochę cierpliwości.

Muzeum TPN, Morskie Oko, jaskinie i wiele więcej. Atrakcje TPN

Tatrzański Park Narodowy jest bogaty w atrakcje przyrodnicze, których próżno szukać w innych zakątkach naszego kraju - to jedyny obszar o charakterze wysokogórskim w Polsce. Z tego powodu przez cały rok jest tam ogrom turystów. Nie ma się czemu dziwić, bo Tatry zachwycają o każdej porze roku. Co warto zobaczyć w TPN?

Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego (Centrum Edukacji Przyrodniczej)
To założone w 1964 roku muzeum zostało zmodernizowane dość niedawno, bo w latach 2015-2017. Zwiedzanie obiektu zajmuje turystom zazwyczaj ok. godziny. Nie jest to jednak zwykły, nudny spacer, bo na gości czeka tam m.in. największa w Polsce makieta Tatr. Wystawie towarzyszy prezentacja, podczas której najważniejsze informacje są przekazywane przez lektora. Kolejne makiety przedstawiają las i łąkę, a o wpływie ludzi na poszczególne ekosystemy opowiadają… tatrzańskie zwierzęta. Zwiedzający mogą też obejrzeć filmy przyrodnicze z efektami specjalnymi (m.in. podmuchami wiatru i ruchem foteli). Dla maluchów przygotowano Salę Odkryć, w której mogą pograć w gry (i przy okazji nauczyć się orientacji na mapie i w terenie).

Bilety i godziny otwarcia
Wstęp do muzeum jest wolny. Placówka jest otwarta od poniedziałku do soboty w godz. 8:00 - 15:00.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a w Zakopanem.

Morskie Oko
Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Zlokalizowane jest u stóp trzech Mięguszowieckich Szczytów: Mięguszowieckiego Szczytu, Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego i Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego. Co ciekawe, ten piękny polodowcowy akwen przez górali nazywany był Białym Stawem. Obecna nazwa pochodzi z jęz. niemieckiego - tatrzańskie jeziora określali tak osadnicy z Niemiec. Inną nazwą, pod którą funkcjonuje Morskie Oko jest Rybi Staw - dlaczego? Zbiornik ten jako jeden z niewielu w Tatrach jest naturalnie zarybiony. Morskie Oko jest jedną z największych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy której fotografują się turyści. Ma to związek z malowniczymi krajobrazami, które mogą wydawać się wręcz nierealne - w tafli wody można dostrzec odbicie majestatycznych gór.

By dotrzeć do Morskiego Oka trzeba pokonać trasę ok. 8 kilometrów (w jedną stronę) od Palenicy Białczańskiej. Na terenie polany znajduje się parking - tam musicie rozstać się z samochodem i rowerem. W 2022 roku opłata za miejsce parkingowe wynosi 35 zł - najlepiej zarezerwować je przez internet.

Dolina Pięciu Stawów
Jedną z najchętniej odwiedzanych dolin jest w Tatrzańskim Parku Narodowym jest z pewnością Dolina Pięciu Stawów, zlokalizowana pomiędzy Kozim Wierchem a Morskim Okiem. Jej nazwa pochodzi od występujących tam jezior:

 • Wielkiego Stawu,
 • Zadniego Stawu,
 • Czarnego Stawu,
 • Małego Stawu,
 • Przedniego Stawu,
 • Wolego Oka.

Wielu z was zdziwi pewnie fakt, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (taka sama dolina mieści się po stronie słowackiej) stawów jest tak naprawdę sześć. Najmniejszym z nich jest Wole Oko, które mimo niewielkich rozmiarów, jest niezwykle urokliwe. Sama dolina w określana była przez mieszkańców Podhala jako Pięciostawy.

Wodospad Siklawica (Siklawa)
Pod północną ścianą jednego z najpopularniejszych szczytów krajowych Tatr - Giewontu, zlokalizowany jest wyjątkowy wodospad. Woda spada tam z wysokości ok. 24 metrów, płynąc od Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki. Z Polany Strążyskiej dotrzecie tam w niecałe 15 minut, a widok zostanie z wami na całe życie. Warto pójść tam choć na chwilę i dać szumiącej wodzie ukoić zszargane nerwy.

Jaskinie
Tatrzański Park Narodowy słynie z licznych jaskiń - jest ich tam ponad 800. Część z nich została udostępniona taternikom - większość znajduje się w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Małej Łąki. Najdłuższe z nich mają ok. 1000 metrów długości, więc miłośnicy taternictwa jaskiniowego na pewno będą mieli co eksplorować. By wejść na ich teren trzeba być posiadaczem Karty Taternika Jaskiniowego. Lista jaskiń dostępnych do eksploracji dostępna jest na stronie TPN.

Ku uciesze turystów, sześć jaskiń mogą zwiedzić też osoby kompletnie niewprawione w tego typu wyprawach. Odwiedzanie tych obiektów jest bezpieczne. O których jaskiniach mowa?

 • Jaskinia Mroźna (Dolina Kościeliska)
 • Jaskinia Mylna (Dolina Kościeliska)
 • Jaskinia Obłazkowa (Dolina Kościeliska)
 • Jaskinia Raptawicka (Dolina Kościeliska)
 • Smocza Jama (Dolina Kościeliska)
 • Dziura (Dolina ku Dziurze)

Giewont

Giewont – jeden z tatrzańskich szczytów
Giewont, zwany też „śpiącym rycerzem". Tomasz Skowronski / Polska Press / Archiwum

Położony w Tatrach Zachodnich masyw górski określa się mianem „śpiącego rycerza” - wszystko przez jego oryginalny kształt przypominający profil człowieka pogrążonego we śnie. Legenda głosi, że rycerz ten ma bronić Zakopanego (a nawet całego kraju), a gdy państwo znajdzie się w niebezpieczeństwie, waleczny wojownik powstanie. Najwyższy szczyt masywu - Wielki Giewont, wznosi się na wysokość 1894 m n.p.m.

Kasprowy Wierch
Kolejnym słynnym szczytem Tatr jest oczywiście Kasprowy wierch, którego wysokość wynosi 1987 m n.p.m. Na jego zboczach zlokalizowane są nawet bar, restauracja i kiosk! Znajdziecie tam także Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne i zimową stację TOPR. Ci, którzy nie są fanami spacerów po górach, mogą wjechać na sam szczyt kolejką linową. Z wagonika możliwe jest podziwianie zapierających dech w piersiach widoków na Tatry.

Bilet PKL na Kasprowy Wierch
W obie strony

 • Bilet normalny - 129 zł
 • Bilet ulgowy - 109 zł

Do góry

 • Bilet normalny - 109 zł
 • Bilet ulgowy - 89 zł

Na dół

 • Bilet normalny - 109 zł
 • Bilet ulgowy - 89 zł

Zakup biletów przez internet możliwy jest na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych.

Pozostałe atrakcje TPN
Tatrzański Park Narodowy ma do zaoferowania tak wiele, że ciężko wymienić tylko kilka obiektów zasługujących tam na uwagę. Zobaczcie, co jeszcze warto zwiedzić lub zobaczyć w TPN.

 • Dolinę Chochołowską
 • Dolinę Kościeliską
 • Dolinę za Mnichem
 • Halę Gąsienicową
 • Tatrzańskie Schroniska
 • Smreczyński Staw
 • Rybi Potok
 • Dolina Tomanowa
 • Wielki Kopieniec
 • Tatrzańskie szczyty i panoramy (z dołu lub dla odważnych - z góry)
 • Wąwóz Kraków

Niepowtarzalna przyroda, czyli zwierzęta i rośliny TPN

Tatry charakteryzuje przede wszystkim piętrowość - każde piętro będzie charakteryzowała inna przyroda. Ze względu na wyjątkowość tych terenów TPN i TANAP zostały w 1993 roku wpisane na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Roślinność

 • Regiel dolny (do wysokości 1250 m n.p.m.) - lasy: świerkowe, bukowe, jodłowe, polany, kaczeniec, wełnianka szerokolistna, mieczyk dachówkowaty
 • Regiel górny (1250-1500 m n.p.m.) - bór świerkowy, paprocie, mchy, borówka
 • Piętro kosodrzewiny (1500-1800 m n.p.m.) - głównie kosodrzewina
 • Piętro hal, inaczej alpejskie (1800-2300 m n.p.m.) - trawy, sasanka alpejska, dzwonek alpejski, niezapominajka alpejska
 • Piętro turni (powyżej 2300 m n.p.m.) - mchy, porosty, lepnica bezłodygowa, goryczka przezroczysta

Zwierzęta
Jednymi z najbardziej charakterystycznych gatunków zwierząt zamieszkujących TPN są z pewnością kozica i świstak. W niższych partiach parku turyści mogą natknąć się także na jelenie, sarny, łasice, rysie i niedźwiedzie brunatne. TPN jest także ostoją dla wielu gatunków ptaków, z których najbardziej charakterystycznymi są orzeł przedni i kolorowy pomurnik. Dzięki granicy parków polskiego i słowackiego zwierzęta mogą swobodnie wędrować po tych terenach, co jest kluczowe z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności.

Piechotą przez Tatrzański Park Narodowy? Szlaki TPN

Mapa szlaków turystycznych w Tatrach
Szlaki turystyki pieszej w TPN Tatrzański Park Narodowy (za zgodą)

Tatrzański Park Narodowy jest idealnym miejscem na uprawianie turystyki pieszej. Wyznaczono tam ponad 275 kilometrów pieszych szlaków. Każdy znajdzie tam coś dla siebie - w zależności od poziomu umiejętności możecie dostosować odpowiednią trasę.

Niektóre trasy mają wyznaczone fragmenty jednokierunkowe, co służy przede wszystkim zachowaniu bezpieczeństwa. Jeżeli przygotowujecie się do wycieczki sprawdźcie, czy obrany przez was szlak jest na liście.

 • Szlak przez Jaskinię Smoczą - od drabinki w Wąwozie Kraków do Polany Pisanej (kierunek: Polana Pisana)
 • Szlak przez Jaskinię Mylną - od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej (kierunek: zejście w Dolinie Kościeliskiej
 • Szlak przez kopułę szczytową Giewontu (kierunek: przeciwny do ruchu wskazówek zegara)
 • Szlak Orla Perć - od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu (kierunek: Kozi Wierch)

Uwaga! Podczas spacerów nigdy nie zbaczajcie z wyznaczonych szlaków.

Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego: standardowe i e-bilety

Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego można kupić w kasach (stacjonarnie) oraz przez internet - klik

Cennik

 • Bilet normalny - 9 zł
 • Bilet ulgowy - 4,50 zł
 • Bilet normalny (7 dni) - 45,00 zł
 • Bilet ulgowy (7 dni) - 22,50 zł

Gdzie znaleźć kasy? Stacjonarne punkty sprzedaży biletów

 1. Łysa Polana
 2. Wierch Poroniec
 3. Dolina Jaworzynki
 4. Hala Goryczkowa
 5. Kalatówki
 6. Dolina Białego
 7. Dolina Strążyska
 8. Dolina Małej Łąki
 9. Dolina Kościeliska

Noclegi w TPN i okolicach

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wędrowcy mogą znaleźć kilka schronisk turystycznych:

 • Schronisko nad Morskim Okiem (Dolina Rybiego Potoku),
 • Schronisko im. Wincentego Pola na Starej Roztoce (Dolina Roztoki),
 • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Dolina Pięciu Stawów),
 • Schronisko Murowaniec (Hala Gąsienicowa),
 • Hotel Górski na Kalatówkach (Polana Kalatówki),
 • Schronisko na Hali Kondratowej (Dolina Kondratowa),
 • Schronisko na Hali Ornak (Dolina Kościeliska),
 • Schronisko na Polanie Chochołowskiej (Dolina Chochołowska).

Jeżeli nie chcecie spędzić nocy na terenie TPN, najbliższą bazą wypadową będą miejscowości w gminie Bukowina Tatrzańska i Zakopane. Oba miejsca oferują ogromny wybór miejsc noclegowych - w zależności od dokładnej lokalizacji i rodzaju (np. hotel, pensjonat) ceny są bardzo zróżnicowane.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, portaltatrzanski.pl, marzenie-zakopane.pl, Polskie Koleje Linowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży